| anonomam a întrebat:

Din 58 de exerciții eu am facut doar 57 corecte si am obtinut punctajul de 95...care ar fi formula care a fost efectuată?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Dacă luăm întrebarea așa cum o pui:
Clar un exercițiu a valorat 5 puncte. Și e clar că nici un exercițiu nu a valorat 0 puncte.

(1) dacă e să consideră că 10 puncte sunt din oficiu, atunci cel mult 28 exerciții (afara de cel de 5) fost minim 2 puncte iar restul 29 doar un punct. Dacă e să spunem că 5 puncte e maxim pe exercițiu atunci maxim 7 exerciții au avut 5 puncte (în afară de cel menționat), iar în acest caz restul au 1 punct. Punctajul maxim posibil pe un exercițiu e 29.

(2) dacă e să consideră că 10 puncte NU sunt din oficiu, atunci cel mult 38 exerciții (afara de cel de 5) fost minim 2 puncte iar restul 19 doar un punct. Dacă e să spunem că 5 puncte e maxim pe exercițiu atunci maxim 9 exerciții au avut 5 puncte (în afară de cel menționat), iar în acest caz restul au 1 punct. Punctajul maxim pe un exercițiu e 39.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"care ar fi formula care a fost efectuată?"

desigur, ești valoros (57 din 58)

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca mai degraba a folosit un barem. Daca ai gresit unu pana x scade 5 puncte, si penalizarea creste pe masura ce mai multe execitii is gresite.