| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Anul acesta am sustinut simularile examenului de bacalaureat. La limba si literatura romana am scris totul.Toate subiectele, corecte, stiu ca sunt corecte deoarece m-am uitat in barem.Deja imi facusem un punctaj.Cand s-au afisat, am vazut ca am luat nota 7 fix, cu toate subiectele.Cand m-am uitat peste notele altora, care nu au facut subiectul al treilea, luasera 7, 6.80, 6.90.Colega mea care are numai note de 10 la romana, a luat chiar mai slab decat mine.Ce credeti? Este posibil sa fi gresit acei profesori cand au adunat punctajul sau au fost foarte exigenti? Alti colegi au luat si 9, iar la nivel de liceu, chiar 9.80.Eu nu cred ca am gresit chiar atat de mult.Am scris corect, cu semne de punctuatie, ortografice, litere de mana, am lasat alineat, am rezlvat toate cerintele, la ultimul subiect am scris 42 de randuri, iar altii care nici nu s-au deranjat sa scrie un rand la acel subiect au obtinut mai mult decat am obtinut eu.Voi ce parere aveti? Multumesc!

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Vorbeste cu profesoara ta. Ea poate sa vada simularile si sa-ti spuna clar ce ai gresit sau daca s-a produs vreo greseala.

| Lioana a răspuns:

Trebuia sa faci contestație dacă crezi că nota nu e corecta.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Lioana):

A zis ca nu exista asa ceva la simulare...

| Lioana a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Lucrările ar trebui sa va fie aduse sa le vedeți și să le corectați împreună cu profesorul.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Lioana):

Doamna profesoara nu a mai venit la scoala inainte cu o saptamana sa dam simularea....asa face in fiecare an.Iar dupa vacanta, e posibil sa nici nu ne mai dam in vorba de simulari.

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

Cum ai calculat după barem?
Nu de alta, dar în barem nu e răspunsul corect, ci doar modul în care un profesor ar trebui să puncteze dacă consideră corect ce ai scris. rolling on the floor

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da.Sunt exemple de enunturi.La compunerea de la primul subiect, in barem apare punctajul pentru folosirea conectorilor, unei concluzii, etc, precum la subiectul al treilea.Am intrebat si pe colegii mei, dand aceleasi raspunsuri, formulate in alt mod, dar cu acelasi sens, adica acelasi lucru.

| Lioana a răspuns (pentru Iwannabesmart):

E datoria ei să facă asta. Doar asta e rostul simulărilor: sa va cunoasteti nivelul și să vedeți unde ați greșit ca sa știți ce subiecte sa recapitulati.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate profesorii corectori au fost prea exigenti de multe ori se intampla asta la simulari.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Si cum altii au reusit sa obtina note mai mari? Asta ma pune pe ganduri.