anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Din fizica stim ca cu cat un atom are masa mai mare cu atat volumul "virtual" este mai mare? Stiind ca masa este materializarea energiei conform formulei m = E/c2, se poate deduce ca volumul "virtual" al spatiului inainte de Big Bang era zero?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai exact relatia 6 sau formula 6 din sursa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Totuși, relația este aproximativ adevărată, deoarece distribuția
de materie în nucleu nu este uniformă. Nu are o limită precisă la distanța R de centrul nucleului...
În aceste condiții, noțiunea de rază nucleară este folosită mai mult convențional!"

PAI DA pentru ca energia/masa nu este distribuita uniform in nucleul atomului dara asta nu inseamna ca nu are un volum aproximativ proportional cu masa nucleului atomului. Deci notiunea de raza nucleara este folosita doar conventional totusi nu se poate nega ca ea exista.

Pardon: intrebarea se bazeaza pe dimensiunea atomului, pe cand in document se refera la dimensiunea "virtuala" a nucleului atomic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

NU aveti raspunsuri pentru ca aveti o gandire limitata de concepte gresite. Eu am reusit intr-un timp scurt sa ajung pana la acest nivel de gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot eu ma simt nevoit sa raspund la intrebare: toata masa universului nu putea sa incapa intr-un volum virtual de zero metri cubi. Deci teoria Bing Bang este gresita. Iar spatiul virtual sau volumul virtual exista inainte de presupusul Big Bang. Spatiul virtual ca si timpul virtual nu poate fi curbat sau distorsionat.