| Lizzu a întrebat:

Dintotdeauna oamenii au dorit fericire sublima,pura,vesnica.

Daca ati avea ocazia de a alege pentru totdeauna fericirea in locul tristetii,ati alege-o? sau ati alege sa ramaneti la fel ca si acum, sa puteti simti tristete si fericire deopotriva?
Ati elimina vreodata definitiv tristetea din existenta voastra?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Nu exista fericire si tristete, ci doar raportarea unei stari la alta. Fericirea nu poate exista decat prin raportarea unei stari mai bune la una mai proasta. In absenta tristetii, fericirea este doar un termen lipsit de insemnatate.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Perfect raspunsul...
Da, asta e realitatea obiectiva care ne inconjoara si in care traim raportati la mii de stari si evenimente.un cerc vicios.

| Inferno a răspuns (pentru Lizzu):

Dumas si Freud sunt cei ce merita sa primeasca funda.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Atunci le-o ofer lor prin intermediul tau happy si tie ca ai inteles ce au vrut sa exprime ei.

62 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prea multă fericire poate fi obositoare pe termen lung, plus, şi melancoliile au farmecul său (deşi în fericirea mea poate nici nu le-aş duce lipsa). Dar o pace interioară permanentă şi o poftă de viaţă nu cred că aş refuza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Bravo,exact gandesc si eu, vreau o pace interioara, nu un extaz continuu ca fericirea, ceea ce ar putea fi daunator, nu? Interesant raspunsul tau.

| michelia a răspuns (pentru NOname):

Nu e chiar off topic raspunsul meu, pentru ca are legatura cu tema. Iti recomand " Pleasantville " http://www.imdb.com/title/tt0120789/?ref_=nm_flmg_act_34 despre viata intr-un loc unde toata lumea era multumita, linistita, senina, dar fara nici un fel de emotii, pentru ca lipseau si fericirea si tristetea.

| Lizzu explică (pentru michelia):

Stiu happy apreciez toate raspunsurile si le vad in profunzimea lor.
Doar ca mersul obiectiv al lucrurilor sta la baza intelegerii lumii si sentimentelor asa cum ar trebui sa le intelegem.
Chiar daca pare tehnic si sec, cum spui, nu este deloc asa. Ci trebuie doar sa pui intr-o alta lumina si sa-l vezi.
Asta cred eu.

Nu stiam de film, ma voi si eu la el. Pare interesant.

| michelia a răspuns (pentru Lizzu):

Filmul este interesant, dar e un fel de joaca, nu are meandre sau cine stie ce substrat. Mesajul este insa frumos tocmai prin ( aceeasi ) simplitate a mijloacelor pe care o pretuiesc des. Poate o sa-ti placa...: )

| NOname a răspuns (pentru michelia):

Mulţumesc.
Pleasantville-ul l-am mai văzut dar prea demult şi s-a prăfuit, aşa că îl voi relua. : )

| Lizzu explică (pentru michelia):

A,credeam ca e gen SF...dar ramane interesant happy

| michelia a răspuns (pentru Lizzu):

Dar este un soi de SF. Doi frati din zilele noastre ajung ( cum-necum ) intr-un serial din anii '50 -'60 pe care-l vedeau la tv ( in alb si negru - foarte important asta! ) printre personajele din film. Viata in orasel parea perfecta dar... Si de aici te las sa-l vezi: ). Noapte buna.

| Lizzu explică (pentru michelia):

Mersi happy Noapte buna.

| Alphawolf a răspuns:

Suna tentant, dar nu, multumesc, e bine asa cum este. Eu cred ca tristetea e buna pentru a putea face diferenta dintre bine si rau.
Daca as fi tot timpul fericit nu cred ca as mai tine cont de greseli, nu as mai avea mustrari de constiinta, nu cred ca as mai aprecia ce este de apreciat...

| harciog a răspuns:

Imbratisare,imbratisare si viata e mai viata, punct.

mira
| mira a răspuns:

Fericirea este o stare de moment.Nu este un extaz continuu.Psihicul omenesc este astfel alcatuit incat n-ar rezista la o stare continua de exuberanta, de fericire.

| 4b a răspuns:

Sa elimin definitiv tristetea din existenta mea? no way... unul din factorii declansatori pentru schizofrenie este vulnerabilitatea circumstantiala (evenimente pozitive excesive).
Trebuie sa facem fata vietii, indiferent de ce ne ofera...
Numa' binewinking

| Lizzu explică (pentru 4b):

Cat de ciudat ...ca se poate innebuni din prea multa fericire; dar si din prea multa tristete.
Un dezechilibru. Poate de asta suntem capabili de a le simti pe ambele in aceeasi masura, alternarea lor, o balanta a lor.
Nu am inteles niciodata de ce 2 zile de fericire extrema pot fi urmate de 5 zile de durere extrema. Si tot asa.
Pare o joaca...

happy mersi pentru raspuns.

| Kaℓi a răspuns:

Fericirea exista doar in opozitie cu nefericirea, cu tristetea daca vrei. O stare permanenta de fericire, fara termen de comparatie, nu cred ca te face "fericit"winking nu poti aprecia ceva bun, decat daca ti-a lipsit candva si ai tanjit dupa lucrul ala...
Cred ca eu as fi foarte nervoasa sa fiu inconjurata de oameni permanent fericiti, oricum optimismul, entuziasmul si exaltarea mi se par manifestari ciudate, proiectate in cotidianul nostru imediat cenusiu si cu perspective ambigue... dar la fel de ciudate mi se par si melancolia si tristetea permanente afisate de unii pentru ca e cool, asa, gen emo sau Cullen sau gothic.
In concluzie, exista o masura in toate.

| Lizzu explică (pentru Kaℓi):

Asa e, exista o masura in toate, numai ca masura nu tine mereu de noi.
Oricata vointa ar fi din partea ta, fericirea nu poate izvora din tine si sa-ti proiecteze in realitatea exterioara decat atunci cand esti capabil sa "intelegi" faptul ca sentimentul de fericire, da, se poate naste din tine si doar din tine.

Dar nu stiu cum poti face sa se nasca din tine fara un motiv extern...

| Miauti a răspuns:

Mda! intrebi ceva si dai premiul unui raspuns.

Uite raspunsul meu este ca as alege o pisica, deoarece pisicile dorm toata ziua si se prostesc pe net.

| Lizzu explică (pentru Miauti):

Nu iti inteleg ironia...
Cand intrebi ceva pe aici, esti liber sa premiezi ce raspuns iti e pe plac. Sunt impartiala intotdeauna in a premia raspunsuri daca la asta te-ai referit.

Explica-mi treaba cu pisica. Eu ador pisicilewinking

| Miauti a răspuns (pentru Lizzu):

Ironia este ca ai pus o intrebare in care sa alegem intre fericire si tristete. Si tu ai dat premiul cuiva care ti a explicat inexistenta tristetei.

| BeyondTheMusic a răspuns:

As ramane la fel, pentru ca o fericire permanenta e absurda... plictisitoare si fara sens, apreciezi fericirea doar atunci cand ai riscul sa fi si trist. Lipsa durerii doare mai tare decat efectul ei. Tristetea e cu un scop, fericirea la fel! Amandoua se complecteaza... Trebuie sa ai un motiv ca sa fi fericit si acel motiv sa fie urmat de tristete prin absenta lui.

| Lizzu explică (pentru BeyondTheMusic):

"Trebuie sa ai un motiv ca sa fi fericit si acel motiv sa fie urmat de tristete prin absenta lui. "
--Imi place asta. Nu m-am gandit la asta.

| sublime89 a răspuns:

Nu, tristetea e parte a fiintei noastre la fel de mult ca si fericirea. Tristetea e la fel de esentiala precum fericirea. Un om care n-ar fi niciodata trist nu ar putea experimenta viata asa cum e ea cu adevarat.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

Da...
Iar atunci cand omul este atins de tristete, dezamagire, suferinta, de abia atunci reuseste sa vada aspectele profunde ale vietii, sa vada ceea ce era cu adevarat important si necesar sa vada.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Exact, si pana la urma asa e viata, nu poate fi 100% fericire. Si e bine sa o vezi asa cum e si sa nu ignori partile negative ale ei doar pentru ca ti-ar putea cauza putina tristete. Dar din pacate sunt destui care o fac, mai ales in tarile "perfecte" unde traiul e mai mult decat bun si nu se intampla nimic rau aproape niciodata. In astfel de conditii e foarte usor si convenabil sa uiti, sau sa te faci ca uiti, ca viata altora, mai ales din alte tari, nu e asa roz.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

...da,ai dreptate.
E ca si cum ar fi o lume separata, a lor fata de restul lumii.
Si da, e bine sa o vezi asa cum e, in intregime.

Teoria asta... happy

| Duucu a răspuns:

Prea multă fericire duce la monotonie.Inferno a explicat foarte bine.

| Mihaela1964 a răspuns:

Fericirea nu e o stare continua, e un sentiment pasager, raportat de multe ori la un sistem de referinta.Indeplinindu-ti un vis, obtinand ceea ce-ti doresti te simti fericit pentru o scurta perioada de timp; la fel se intampla si in cazul nefericirii, al tristetii.E bine asa cum e...

| michelia a răspuns:

@ Liz29 la asa o intrebare frumoasa ai primit si citeva raspunsuri profunde si minunate prin simplitatea si firescul lor.
Regret ca te-a impresionat un raspuns tehnic si sec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam toate intamplarile pot fi vazute dintr-un unghi pozitiv. Nu zic ca reusesc sa o fac, zic doar ca se poate. Deci cred ca se poate face si fara sa anulam pe una dintre ele. As prefera sa pastrez ambele posibilitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi trebuit sa se adauge o categorie gen "scandaluri". Scuze.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sentimentul de extaz suprem ar insemna indeplinirea scopului nostru. Ce se intampla cand o entitate isi termina "treaba"? Dispare.

Nu prea m-ar interesa o propunere d-asta.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Hai mai lasa-ne cu intrebari cica, dar sunt doar niste porcarii ca sa ne arati tu ca ai citit 2 pagini in ultima vreme si ca te-ai desteptat.Nu mai strica site-ul cu din astea.Care e destept gaseste singur raspunsuri la intrebari (Vezi Einstein, Churchill) nu intreaba mai departe ca sa se dea destept desi nu este.Si prostii raspund pentru a deveni 'campionii zilei'.Ma faci sa ma simt rusinat ca sunt roman cand stiu ca impart aceeasi tara cu tine.Du-te te gandeste la ce am spus poate iti dai seama de penibilitatile pe care le-ai zis.

| Lizzu explică (pentru ȘefuLaValută):

De ce esti asa inrait pe mine?
E doar o intrebare pentru ca imi place sa aflu parerile si gandirea oamenilor,cat mai diferiti.
Nu sunt numai eu pe aici care intreb lucruri poate neinteresante pentru tine.

Ce rau am facut ca am intrebat? si cu ce te simti tu jignit ca am intrebat eu? raspunde si tu la intrebare,ma intereseaza si parerea ta sa stii.
Si nu,nu am citit nimic despre asta, doar mi-a venit deodata in minte si m-am gandit sa intreb. Asta-i tot.

--Daca eu te fac sa te rusinezi ca esti roman, atunci nu stiu ce sa mai spun.M-ai lasat fara replica.
Oamenii ar trebui sa acorde mai multa importanta mintii si cartilor si nu doar lucrurilor materiale, in viata.

Imi pare rau ca mi-ai spus ca nu vrei sa imparti aceeasi tara cu mine, dar eu ce am? e loc pentru toti. De ce dai curs rautatilor pe care le vezi in fiecare zi si nu gandesti pe cont propriu? adopti gandirea plina de rautate a celor din jur.

Nu as fi vrut sa spui asta. A fost urat...

| NOname a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Care e problema ta? Ai uitat să-ţi iei medicamentele?

Descarcă-ţi frustrările pe cei care trebuiau să te educe şi te-au ratat, nu pe nişte străini care nu ţi-au greşit cu nimic!

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Lizzu):

Ok,chiar am fost prea rau, stiu sa-mi cer si scuze. Daca intentia ta a fost sa afli parerile oamenilor atunci foarte bine, insa 90% dintre cei care pun intrebari din astea o fac doar pentru vor sa se dea destepti sau nu au ce face.Si ma enerveaza lucrul asta, intri pe TPU sa ii mai lamuresti pe unii si altii isi bat joc si intreaba tot felul de tampenii.Am crezut ca faci la fel si de aia am fost asa.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru NOname):

Daca imi dai adresa ta de skype, e-mail sau poate chiar intr-un mesaj privat imi voi descarca toate frustrarile inexistente in tine si in cine mai vrei tu.Din moment ce esti user-ul anului ar trebui sa stii cat de multi isi bat joc si pun intrebari stupide pe TPU doar ca sa se dea inteligenti sau sa faca ceva.Sau esti acea persoana care raspunde la orice doar sa primeasca un tricou? Nu pune botul la orice si sa ai mintea ascutita si mai ales nu te injosi pentru un tricou de 2 bani dand la schimb din timpul tau pentru niste prosti sau nesimtiti.Deci nu m-a ratat nimeni dimpotriva poate te-au ratat chiar pe tine, eu stiu sa imi cer si scuze.Nici nu stii sa iei pe cineva peste picior, Ai uitat sa iti iei medicamentele e veche faza.

| Lizzu explică (pentru ȘefuLaValută):

Nu,domne happy nu ma dau desteapta ...sunt aici pentru a afla pareri si a interactiona cu oamenii,chiar daca e virtual.
Stiu la ce te referi dar uite ca generalizam iar, si gresim. Nu-i nimic. Poate o sa vina o zi in care nu o s-o mai facem.

Da, cine este pe aici este pentru a da sfaturi cand stie sa le dea si cand poate si asta si fac cand am informatiile pe care unii le cer.
Dar, pe langa asta, sunt si aceste categorii, bonus, sa zic asa happy unde poti dezbate diferite lucruri care te intereseaza si pasioneaza.
Stai linistit/a, o zi frumoasa.

| NOname a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Văd că ai un fix în a judeca oamenii fără să-i cunoşti. Iar când mai şi sari la ei şi te răsteşti incoerent, aduci a cineva cu nevroza netratată (poate n-ar strica să consulţi un specialist; nu este indicat să-ţi neglijezi sănătatea psihică).

Este bine că ţi-ai cerut scuze, apreciez, soundcheck4, însă nu apreciez că ai venit cu o serie de scuze jalnice şi alte insulte voalate. Dacă tot eşti supărat pe oameni, măcar studiază profilurile lor înainte de a te răsti la ei şi a-ţi vărsa nervii. Nu-i subestima, nu generaliza şi nu le pune în cârcă greşelile tale şi ceea ce ai văzut la alţii! Tu ai o problemă, nu ei.

Suntem pe un site de întrebări şi răspunsuri (pe care nimeni nu este ţinut cu forţă). Dacă, în viziunea ta, toţi cei care întreabă sunt "proştii care se dau deştepţi", iar cei care răspund - "proştii care aleargă după tricou", nu înţeleg ce mai cauţi aici şi de ce nu ne arăţi cum e să fii deştept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

E clar ca pe noi ne-ai lamurit...chiar daca nu era nevoie sa o faci asa.
Stii, Liz nu prea e genul care sa se dea desteapta, sa jigneasca si sa se bage in seama. Pe site-ul asta o cam apreciem cu totii.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Lizzu):

Acum am ajuns sa iti port respect, tu puteai sa ma jignesti mai departe dar in schimb ai incercat sa intelegi greseala pe care am facut-o si sa mi-o explici.M-am rastit asa la tine din cauza ca pur si simplu nu-mi aduceam aminte cine esti, dar ti-am vizualizat profilul si mi-am adus aminte, sunt de 2 ani pe TPU, chiar daca am cont abia din Ianuarie.Cand am vazut intrebarea fara sa stiu cine esti pur si simplu m-am enervat, crezand ca esti dintr-o anumita categorie.Incercam sa ii ajutam pe altii si nu putem din cauza intrebarilor fara sens si uneori nesimtite.Acum ma simt chiar bine stiind ca impartim aceeasi tara.Numai bine iti doresc!

| Lizzu explică (pentru ȘefuLaValută):

Nu e vorba de mine aici ...nu sunt vreo vedeta sau cineva important.
Doar ca cel mai important este sa cercetezi inainte sa tragi concluzii gresite. In orice lucru, nu doar aici, oriunde happy
Nu lasa parerile celor din jurul tau sa-ti schimbe propria perceptie.

Si eu iti doresc la fel happy

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Lizzu):

Deci m-ai iertat e bine atunci..Si eu ma simteam prost daca se lua cineva in felul ala de mine chiar si din greseala si nu se justifica, sau macar sa se scuze.Dar eu le-am facut pe ambele si tu ai putut sa intelegi.Noapte buna!

| Lizzu explică (pentru ȘefuLaValută):

Noapte buna happy

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru NOname):

In cazul in care chiar ar fi fost o persoana din categoriile alea, comentariul meu era binevenit si era foarte coerent (pentru cineva care poate intelege limba Romana), mai scapam de jeg dar nu e cazul.La cat de multa experienta ai, ar fi trebuit sa intelegi greseala si sa apreciezi ca mai 'intra' cineva in astia, ca sa nu scape asa usor.Scuzele nu sunt jalnice, ci foarte sincere.Am gresit cand nu m-am uitat la profilul ei (pur si simplu nu-mi aduceam aminte de ea) si am recunoscut.Nu mi-am varsat nervii pur si simplu am incercat sa o aduc pe calea cea buna pentru ca nu mai stiam cine e, chiar daca am facut-o intr-un mod hardcore pentru unii.
NU AM GENERALIZAT, NU AM PUS IN CARCA GRESELILE SI NU AM SPUS CA CEI CARE INTREABA SUNT PROSTI CARE SE DAU DESTEPTI SI NICI CA CEI CARE RASPUND SUNT PROSTI CARE ALEARGA DUPA TRICOU.Nu sunt suparat pe nimeni si nici ce ai mai spus tu.

Daca nu esti in stare sa intelegi romana ori o situatie iti recomand abecedarul in prima faza si apoi un roman cum mi-ai recomandat tu un medic chiar daca nu era cazul.Gandeste-te de 2 ori ininte sa scrii

| NOname a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Ai o memorie scurtă, soundcheck4.

soundcheck4: "Hai mai lasa-ne cu intrebari cica, dar sunt doar niste porcarii ca sa ne arati tu ca ai citit 2 pagini in ultima vreme si ca te-ai desteptat.Nu mai strica site-ul cu din astea.Care e destept gaseste singur raspunsuri la intrebari (Vezi Einstein, Churchill) nu intreaba mai departe ca sa se dea destept desi nu este.Si prostii raspund pentru a deveni 'campionii zilei'.Ma faci sa ma simt rusinat ca sunt roman cand stiu ca impart aceeasi tara cu tine.Du-te te gandeste la ce am spus poate iti dai seama de penibilitatile pe care le-ai zis."

Asumă-ţi responsabilitatea până la capăt, dacă tot ai început!

Din respect pentru Liz, pun punct aici. Noapte bună.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru NOname):

Comentariul ala a fost o greseala si am spus-o dar nu am cu cine vorbi aia e problema.Eu am spus mai devrene cum sta treaba dar memoria ta e egala cu Alzheimer.Din respect pentru Liz nu mai zic nimic, nu vreau sa ii stric intrebarea.Mai vorbim prin mesaje daca vrei

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu acum cine e Liz si o apreciez si eu acum, a fost un lapsus de aia m-am rastit asa la ea, daca imi aduceam aminte cine e nu mai spuneam ce am spus dar asta e gresim cu totii.

| tpuforyou a răspuns:

Personal as alege fericirea! big grin

| JucărieLEGO a răspuns:

Eu cred ca pentru asta se lupta toata lumea sa traiasca: liniste.

| Adryan17 a răspuns:

Nu poti sa fi fericit fara tristete.

| puscahoreangaion a răspuns:

Si una si cealalta definesc ceva!

| bobbyjah a răspuns:

Dafaac,toata lumea filozofeaza in ziua de azi?

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru bobbyjah):

Da ma ca noi avem o tara de inteligenti pe internet niste somitati, da cand e vorba sa ii intrebi vecinii Romaniei sau ceva de istorie ori Logica sau ii pui sa bata un cui PAS!

| DuncaClaudiu a răspuns:

Normal ca fericirea.

| lary1399 a răspuns:

Nu. Atat tristetea cat si fericirea sunt lucruri trecatoare din care ai mereu de invatat. Daca n-ar mai fi tristete sau lucruri care sa te intristeze si totul ar fi asa cum vei nu ai mai putea aprecia bucuria, acel sentiment de implinire la adevarata lui valoare, ci ar deveni ceva obisnuit, monoton. Astfel, atunci cand ai simti tristete dupa foarte mult imp de fericire, te-ai putea simti distrus sau poate usurat fiindca stii ca inca mai poti simti ce e cu adevarat important, iar dupa ce ceva bun se va intampla, vei aprecia din nou fericirea la adevarata ei valoare.

| Dwmy_Bumy_1981 a răspuns:

Eu da a-si elimina-o