| RAY a întrebat:

Doar cine cunoaste biologie anatomie

cum slabeste organismul uman, totul ce cuprinde acest lucru?

cine nu stie sa nu raspunda

9 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Celulele adipoase sunt stocate pe burta, pe coapse pe..ma rog, ai inteles.
Miscarea genereaza caldura si odata cu ea, organismul are nevoie de apa pentru a transpira si a se raci, si de la un moment dat, ramane fara energie si isi consuma propriile rezerve.

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Si muschi cum se fac, cum cresc?

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Fibrele musculare sunt rupte in timpul efortului si sunt reconstruite mai puternice pentru a preveni viitoarele ruperi. Destept corpul asta, nu?

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Da foarte adaptat mediului, cu cat faci mai mult efort cu atat devin mai puternice

| pastru009 a răspuns:

Buna.Pierderea in greutate este cauzata de catre antrenamentul fizic etc.
Prin slabire/prin sport se efectueaza pierderea de lichide, grăsimi sau țesut muscular.Sa stii ca slabirea poate fi neintentionata(tuberculoza sau cancerul la plamani, esofagian etc. -adica boli cronice sau endocrine) sau dupa bunul plac/voita(dieta, sport etc).
Funda?

| JohnCena02 a răspuns:

Fa sex, elimini calorirolling on the floor.

| RAY explică (pentru JohnCena02):

Sa stii ca asta e un mit, in cateva minute nu ai ce slabi mai ales ca prin ejaculare pierzi vitamine si proteine care sporesc foamea

| TeDrqq a răspuns:

In organismul uman, se formeaza o celula de grasime aceasta nu poate sa dispara DELOC, ea doar potea fi micsorata sau marita depinde cat bagi in tine sau cate exercitii de sport faci ....cam atata despre aceasta "slabire" iti recomand sa faci niste exercitii, si sa mananci regulat si anume :
prima masa : pe la 7-8 ( 8 ar fi mai bine) poti sa mananci ceva satios cum ar fi niste oua, o salata, paine prajita cu ce vrei tu, poti bea lapte sau ceai mezeluri (da nu mult)

A doua masa : sa fie pe la 1 sau 2 (mentionez ca intre mic dejun si pranz sa mananci fructe) trebuie sa mananci supa sau ciorba, si felul 2.

A treia masa pe la ora 6-7( cina, iarasi mentionez ca intre pranz si cina poti manca fructe sau ceva usor un iaurt SIMPLU) : Sa mananci ceva usor, sau doar felul 2. Ei bine dupa ora 6-7 sa nu mai mananci nimic! *FRUCTE SI IAURT POTI MANCA DAR NU MULT

Si niste exercitii :
-Alearga seara
-Cateva abdomene tot seara sau dimineata
-genoflexiuni
-si cate flotari poti

| LIVIU1992 a răspuns:

Foarte pe scurt organismul uman foloseste lipidele ca si sursa de energie secundara (sursa principala fiind reprezentata de glucide simple), excesul de lipide fiind depozitat in adipocite. Cel mai sigur mod de a slabi ar fi sa te rezumi cat mai mult la substantele de rezerva din corp. Pentru un efect mai rapid fa si sport (nu intru in detalii pentru ca mi-e lene).