| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda

oare de ce doar specia umana are neocortex? oare neocortexul ne diferentiaza de restul animalelor?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Pai constiinta sau ratiunea ne diferentiaza de animale...nu inteligenta sau emotiile cum se credea recent. Cum ne diferentiaza deci constiinta de animale...simplu, sa-ti dau un exemplu :

Ai cazut intr-o groapa cu hrana si apa pentru 3 zile - 3 mese pe zi. Stiind ca este posibil sa nu fi salvat in aceste 3 zile suporti foamea si setea consumând resursele rational, sa te tina o saptamana...2 chiar. Crezi ca acelasi lucru il va face si maimuta?

Spunea cineva de ratiune la animale definind-o ca o prezervare a vietii. I-as zice sa dea 5 oi la 5 lupi sa vada ce ratiune au animalele. Ratiunea nu are nicio treaba cu prezervarea vietii...in schimb ratiunea inseamna a fii capabil sa iei decizii bazate pe logica, nu pe instinct sau ce-ti spune stomacul.

Animalele nu au logica sau ratiune, tocmai de aceea primul gand care le va trece prin minte va fi si decizia finala pentru ele.

Totusi neocortexul, desi uman are si niste trasaturi animalice fiind responsabil cu decizia momentului secretarii adrenalinei in corp. O decizie care precum spuneam mai sus la animale nu o poti controla.

| RAY explică (pentru Dreamer):

Nu au nici creativitate, imaginatie ai dreptate sunttem unici, dar cateodata ne lasam prada bestei din noi

| Dreamer a răspuns (pentru RAY):

Asta cu imaginatia chiar e greu de stabilit...e ca si când ai incerca sa stii ce gândesc femeile...Totusi un vultur ce-si construieste un cuib perfect rotund din cateva sute de ramurele cred ca da dovada de ceva creativitate. Oricum le subestimam foarte mult si aflam asta din ce in ce mai mult pe zi ce trece.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dreamer):

Daca printr-o minune ai avea acces la ce gandesc femeile, nu te-ai mai apropia in vecii vecilor de ele!
Dumnezeu a randuit sa vedem in cineva, ce am vrea noi sa vedem! In asta consta frumusetea si a noastra si a altora cand ne iubesc.Si existenta acestei 'specii ' sublime!(am pus gresit ghilimetele?

18 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred. Cine ti-a zis ca numai specia umana are neocortex? Vreun site matracuc?
Neocortexul, in opinia mea este o dezvoltare fizica a cortexului, mai mult sau mai putin benefica!
In aceasta acceptiune, neurocortexul este provocat de cateva situatii:
1. radiatii(modificari genetice-desi cei mai multi geneticieni contrazic modificari genetice cortextiale, ei spun este imposibil sa aiba radiatiile influenta asupra creierului)
2.bombardarea creierului cu informatii repetate, insistente si regulate ( de aici a aparut si 'subliminalul' -in prima faza).
Este reflexul Pavlov EXTINS la cortex. La teoria ca un om normal poate fi desfiintat (din pacate nu este aprobat, din motive clar de interese imediate, cel putin in spatiul public).
Mai exista o teorie, expirata, nedovedita suficient, prin care se spune ca neocortexul nu poate apare.
Adica oamenii au doar limitele impuse de nasterea si imprejurarile ei.
Altii afirma ca se foloseste doar 2 la mie din cortex, in functie de cat este stimulat.
Daca pui o intrebare retorica, nu stiu la ce raspunsuri sa te astepti!
De unde stii ca numai omul poate accesa neocortexul? Cand nici macar nu s-a cazut la intelegere asupra termenului?

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Pai da la alta intrebare mi sa raspuns ca din cauza lui avem ratiune, nu stiu daca alte animale au asa ceva, eu n-am afirmat nimic eu am intrebat

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Ma iei cu astea? Nietzsche, care, totusi e un Geniu, spunea ca "Oamenii au TOTUL, Mai putin Ratiune!'
De aici am merge la definitia ratiunii! Nu ma uit la dictionare, ne uitam mai apoi!
De ce naiba crezi ca animalele nu au ratiune?
Oamenii au logica, au formalisme (matematice, politice, etc. ), au si ratiune?
De ce nu ai pus problema invers?

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Spune tu De ce naiba crezi ca animalele nu au ratiune

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Man tu trebuie sa ma ajuti ca de asta am adaugat intrebarea

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Si-ti dau un exemplu simplu ca sa intelegi cum gandesc eu(ceea ce nu e litera de lege):
Un animal vrea sa manance : omoara ceva, mananca si se culca! Nu omoara mai mult decat ii este necesar!
Pentru mine este RATIUNE!
Un om, se da destept, are 2, 345629(5) neuroni activi!
El (omul ) zice: eu vreau sa mananc! Hai sa-mi fac si provizii! Distruge TOT ce poate in jurul lui, (manaca doar cat poate ) se culca si gaseste lumea DISPARUTA! (in final).
Omul ARE LOGICA - nu RATIUNE!
(logica e inventata, ratiunea e un concept care explica prezervarea vietii!).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Aici ma poti prinde la cotitura! In sensul ca ai zice ca animalele au cortex FIX! La oameni poate extrapola!
Nu e asa! La oameni cred ca neocortexul este o updatare fara legatura cu restul, la animale coexista, nu e lobotomie ca la oameni! Dar nu inseamna ca nu exista si la animale!

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Tu crezi ca noi suntem finte emotionale sau rationale? exemplu tau e foarte bun, crezi ca animalele stiu ce e rau si ce e bine?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Animalelor, in general, nu le creste 'creierul' precul la oameni (ca o TUMORA-independenta).
La animale creste natural.Softul lor este in concordanta cu Lumea in care traiesc.
Binele si raul nu exista, caci sunt RATIoNALE.
La om? Cred ca este, in general o eroare experimentala a naturii! Daca discutam in cadrul religiei, voi schimba tonul caci sunt om!
Emotionalul nu este reversul rationalului! Contrar perceptiei primare!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Animalele nu sunt antagonice cu Omul. Poate ai dreptate, sa ma gandesc, daca am cu ce.
Omul este facut sa distruga si sa reconstruiasca inutilitati. Animalul e facut sa prezerve spatiul existent.
Da! Poate este o deosebire!
Dar nu-ti pot spune cine are dreptate! Caci nu pot fi decat OM.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

La asta eu gandesc cum am zis: la noi e un HARD care nu se pupa cu sistemul de operare la nastere, la animale se muleaza.Caci la ele exista suprasistemul ( un fel de SERVER) care armonizeaza sistemul general.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sa le spui astora sa schimbe dex-ul! Sa le aduci la cunostiinta ca "ratiune" nu inseamna ce cred 8 miliarde de oameni ca inseamna ci ratiunea e ce crede oprescudorin ca inseamna. Si anume faptul ca un animal nu mananca mai mult decat poate...

Iar animalul nu face alegerea constienta de a nu omori mai mult decat poate manca. Totusi, incearca tu sa alergi prin fata unui tigru satul sa vezi ce repede iti vei schimba notiunea in ceea ce priveste animalele si motivele pentru care ucid.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o lua ca pe un 'atac la persoana'.'Sau in nume propriu'.
Daca nu stii, DEXUL este o parere a unor oameni care au acces acolo, fiind considerati mai intelepti!
Daca tu ai o alta parere, scapa de condamnarea dictionarele depasite, a aparut WIKI!(pedia). Acolo poti, trecand, daca poti peste 'furcile caudine' sa reformulezi, cu argumente si sa aduci imbunatatiri! Opt miliarde de oameni abia au ce manca de azi pe maine, asteapta intelepti sa poata fi indrumati. Unde am gresit eu, corectezi tu.
Apoi: de ce crezi ca acei 8 miliarde de oameni sunt mai evoluati ca gandire decat animalele! Vezi ce se intampla acum? Stii istorie?
Faptul ca un om, din miliardele amintite de tine isi face o academie si o vaca din din INDIA, protejata de traditie, te face sa crezi ca omul este mai rational?
Iti reamintesc, o tulburare a mea, cad am aflat ca un filozof al culturii F. Nietzsche, a ingeniunchiat in fata unui cal in mijlocul Vienei, si l-a sarutat pe BOT! Vazand ca el duce, in fapt povara LUMII! Fara sa protesteze! Cati oameni, din cei 8 miliarde, crezi tu ca stiu despre DEX-uri, cati raman sa care fara sa protesteze ( ar fi inutil ) precum animalele?
Crezi ca cei vreo mie de 'oameni ' care abereaza sunt oameni? Adica nu are importanta Statistica? Eu nu cred NIMIC! Observ si unde nu inteleg, intreb!

| doarunabur a răspuns:

De ce vorbești de oameni ca și cum sunt animale(așa înteleg din întrebare)
Omul este special, unic,"tunat" de un(poate ceva comic pentru tine) Creator Măreț cu multe chestii, inclusiv această porțiune de creier dar deosebirea este alta. Uita-te la tine (în tine)apoi la vaca din grajd(dacă ai) și vei vedea diferența... happy

| drutzix a răspuns (pentru doarunabur):

Omul e animal -_-
Animalia Chordata Mammalia Primate Hominidae Homo Sapiens. Asta este clasificarea omului.