| AvalohAlyn a întrebat:

Dominic Savio. Sfant la 14 ani. E Sfant catolic.Va vine sa credeti? O purtare ca a lui ar trebui sa o avem cu totii si aici nu ma refer sa fim Sfinti si sa exageram cu religia ci sa apreciem mai bine viata, scopul si pe cei din jur. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Alooo... 14, 15, ce mai conteaza un an?
Exemple sunt multe, din toate domeniile, nu neaparat din religie.
Mie-mi poate fi dat un exemplu si-un om simplu, de la tara, fara diplome sau sclipiri. Dar il pot aprecia si admira ca atitudine si caracter, fapt ce-mi impune respect mai mult decat orice altceva. Si asta fara sa fie vreun sfant, matematician, filosof sau om de stiinta.

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Pe wikipedia scrie ca 14 ani. Ce-i drept 14-15.

| AvalohAlyn explică:

Nu avea impliniti 15 ani cand a murit. Ce parere aveti?

| Bacemi a răspuns:

Un model si pentru noi.

| laura64 a răspuns:

Copii se spune ca pana la o varsta sunt ingerasi. Dupa aceea depinde de educatia primita si de darul care i-a fost lasat de Dumnezeu.

| zorialbi a răspuns:

Aici prefer sa nu ma pronunt...Eu stiu ca singurii sfinti pe care ii cinstim si noi ortodocsii si catolicii (adica sfintii comuni) sunt cei de pana la schisma din 1054. Apoi catolicii s-au indepartat de la dreapta credinta (ortodoxia). Daca i-am recunoaste pe toti cei declarati sfinti de alte religii ar insemna sa credem ca toate religiile sunt bune si toate au harul Duhului Sfant, ceea ce nu este adevarat.

| BUBULINA a răspuns:

Eu stiam de 15 ani...confused
cred ca ai gresit

| BUBULINA a răspuns:

Nu prea stiu multe de el, de cat un singur citat:de cat pacatul mai bine mor, ceva de genul asta, este si o carte despre viata lui scrisa de sf IOAN BOSCO, nu am avut timp sa o citesc pare interesanta si imi place sa citesc despre vietile oamenilor mai ales celor care l-au slujit pe Dumnezeu, ai ce invata cu siguranta