| moonY a întrebat:

dumnezeu ne invata cum sa ne iubim aproapele.
"De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. "-Deuteronomul 13./6, 7, 8, 9, 10

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Scuzati scepticismul, dar
"Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. "
imi vine greu sa cred ca a ajuns asa din cauza proastei traduceri. Cat despre contextul in care e scrisa... mai are importanta? Eu nu ma pot gandi la niciun context in care as putea integra fraza pentru a avea un sens pozitiv.

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dumnezeu te invata multe lucruri, daca te duce capul poti discerne ce ai de facut. Daca nu, degeaba iti spune, ca oricum nu pricepi.

regis
| regis a răspuns:

@liviu00 - Biblia a fost cenzurata in evul mediu. Si tot atunci era la moda Inchizitia. Eu cred ca daca esti inapt ar trebui sa ti se cenzureze libertatea. Altfel vei gasi indemnuri de a ucide in filmele cu cowboy, in revistele cu benzi desenate sau in culoare rosie de la semafor.
Scarbit de aceste discutii tampite, incerc mereu sa identific diferenta dintre cei care traiesc pentru a lupta impotriva credintei si opusul lor, fanaticii religiosi. Si sincer imi este foarte, foarte greu sa identific aceste diferente.

regis
| regis a răspuns:

MoonY, daca Biblia este cartea ta sfanta, atunci urmeaz-o. Daca tu consideri ca promoveaza ura si te instiga la violenta, nu o urma. Ce e asa de greu?

Eu tot ce am vrut sa spun aici a fost ca un om poate gasi lucruri bune in orice carte, sau dimpotriva poate gasi raul in exact aceleasi cuvinte. Si exemplele sunt foarte bune: daca ai gasit indemnuri de a ucide peste tot, inclusiv in Tom si Jerry sau in legislatia rutiera, pe mine unul nu ma surprinde deloc ca le-ai regasit si in Biblie. Eu citind aceeasi Biblie, inclusiv fragmente care s-au tot vehiculat pe aici, am ramas cu alte indemnuri si cu alte convingeri. Daca te deranjeaza atat de mult acest fapt, este ghinionul tau.

regis
| regis a răspuns:

Nici nu am zis ca ti-ar apartine, ci doar ca sunt potrivite contextului.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Biblia e o carte plina de misoginism. De ura. Si exista prea multe religii care toate propovaduiesc cuvantul lui Dumnezeu. Daca ei nu se hotarasc sa mearga impreuna, eu de m-as lua dupa vreo unui din ei? Imi fac propria religie. Eu sunt principalul credincios si nu ma intereseaza adeziunea altora. Religia mea consta in satisfacerea propriilor dorinte, propriilor ambitii, de altcineva de ce m-ar interesa? Oricum marile idei au inceput ca minoritate de unul. Asa ca cum pe Dumnezeu nu il intereseaza ce ma doare, de ce m-ar interesa pe mine ce vrea el? Oricum are el marele lui plan pe care nu o sa si-l modifice pentru mine. Asa ca stau linistita si imi vad de ale mele. Fiecare cu calea lui.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@cristache pana acum adepta a satanismului nu am fost numita, dar e un inceput pentru toate. Exista insa o vorba: dumnezeu iti da, dar nu iti baga in buzunar. Asa ca prefer sa ma ajut singura. Fiecare are experienta sa persoanala: a mea- in ceea ce priveste religiozitatea- a fost dezamagitoare. Nu am fost alinata in cadrul bisericii, dar mi-au impus sa le platesc cotizatia. Ma irita sa vad construindu-se ditamai cladirea numita Catedrala Milei sau a Mantuirii, cand nu avem spitale sau macar un azil pentru batrani decent. Cand vad copii murind, dar preotii conduc Audi, VW. Ma irita si mai mult cand vad ca taxa- fara chitanta- pentru a te casatori e de 300 RON, doar pentru ca un preot imi citeste 3 versete.
Nu am gasit nici un confort in citirea bibliei, nici o alinare. Uita-te putin in jur si arata-mi un dumnezeu al unei religii care nu a adus moarte. Daca vrei sa imi spui ca fiecare religie are interpretarea sa si ca poate fi gresita, atunci unde e calea catre acel dumnezeu plin de mila si iubire?
Ah, da spiritualitatea. Dar in centrul spiritualitatii ce sta anume? Ei acolo stai tu si iubirea. Calea nu e prin dumnezeu, calea e prin tine. Iar in calea intelegerii conceptului de dumnezeu, sta tocmai numele de dumnezeu care e folosit ca o scuza, un paspartu.
Nu ma simt mai putin om pentru ca nu ader la parerea majoritatii. Prefer sa fiu asa cum sunt si sa nu ranesc pe nimeni, decat sa ridic stindardul religiozitatii si sa dau foc pe un esafod oamenilor pentru ca avem aceleasi valori.
Realitatea depinde de ochii prin care o vezi. Adevarul nu mai este absolut de mult. Asa ca respectand parerea altora, ma respect pe mine. Dar nu ii numesc satanisti. Asta inseamna sa judeci, iar in momentul in care ai judecat s-a terminat si intelegerea si iubirea.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Esti confuza sau ti-ai propus propaganda anticrestina? Sa inteleg ca iti scapa contextul sau il ignori pentru a primi anumite raspunsuri?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dupa logica ta atunci de la "X a banuit ca Y i-a furat penarul lui Z" poti sa scoti din context si prezinti situatia "Y i-a furat penarul lui Z", asa scrie, nu? Eu doar te intrebam, te-a invrajbit ceva anume impotriva religiei sau testezi oamenii? Apropo, unii sustin chiar ca o parte din Biblie a fost cenzurata pe parcurs. Pe langa toate astea, ti-ai pus vreodata macar problema ca a fost tradusa in mai multe limbi pana la limba romana? De fapt, tu, citind din Biblie, ce ai inteles? Ai ajuns la Noul Testament?
@Zbenguici - de la unele idei de acest gen porneste satanismul modern. Nu vreau sa te acuz, e doar o alta perspectiva - gasesti pe net documentatie despre cele 3 curente de satanism, total diferite avand insa acelasi scop final.
Si inca ceva, scopul razboaielor a fost mereu accesul la resurse, chiar daca unii au folosit alte explicatii. Gasesti exemple similare si in zilele noastre.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu mi-am propus sa judec pe cineva si nici nu te-am etichetat, de aia am avut grija la exprimare :D N-am mai cautat acum exact ce citisem despre subiect in urma cu cativa ani. Insa uite niste idei aici pentru edificare: http://ro.wikipedia.org/......i/Satanism
Dupa o analiza simplista a abordarilor, eu inteleg cam asa: Satanismul ar fi implicat inevitabil si credinta in Dumnezeu. Scopul sau a fost insa indepartarea omului, in opozitie cu crestinismul. Si pentru asta se poate folosi de orice mijloc, chiar si de argumente aparent logice.

Si acum, revenind la persoanele de fata: departe de mine ideea sa te numesc satanista :D Nu sunt nici eu un tip evlavios, din contra, nu prefer sa merg cu turma si caut sa judec singur si cinstit. Nu vreau sa cred ca viata si lumea ar fi niste intamplari fara sens, ca indiferent ce alegeri as face totul este doar un haos aleator. Asta ar fi situatia daca nu am fi rodul unei creatii care are si un scop si o directie. Nu le pot intelege, fiind o parte prea mica dintr-un intreg, dar cred in constiinta. Pentru a aprecia valorile morale apelez la constiinta, nu la ce scrie acolo sau acolo, deja de un minim de educatie se pare ca am avut noroc. Nu sunt insa de acord cu propaganda pro sau contra a unui mod de gandire, pentru ca asta implica presiune spre a gandi intr-un fel, si in plus pe un forum deja imi pare penibil, nu doar inutil. Dezbaterile sincere pot fi insa bine venite, ne pot ajuta sa intelegem lucrurile mai clar. Intentia trebuie sa fie sincera si obiectiva, de informare si schimb de pareri. Daca cineva vrea sa ma determine sa gandesc la fel ca el inseamna ca nu ma respecta, si ca isi doreste una din doua: ori sa i se confirme ceva de care nu e sigur ( caz in care nu ar trebui sa "invete" pe altcineva ce e bine ) sau manipulare a parerilor ( pentru a-si confirma puterea de convingere ). Nu stiu care din noi e in masura sa "propavaduiasca" intelegerea, logica, iubirea, dar sunt convins ca fiecare avem datoria bunului simt, a sinceritatii, a modestiei si a respectului pentru ceilalti. Si simt ca daca nu respect asta, eu sunt primul care pierde.
Sper ca n-am fost plictisitor sau incoerent.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ok atunci, pentru ca nu vrei sa tii seama de context il voi sublinia eu. In vechiul testament se povesteste mult despre formarea poporului evreu. Moise, fiind pe moarte trebuia sa lase o mostenire grea: continuarea tranzitiei poporului care era inca pribeag de la un paganism la un monoteism. Contextul era ca cei ce vor continua lucrarea lui Moise vor trebui sa apare credinta in Dumnezeu cu orice pret, chiar si al vietii familiilor. Ideea era sa impuna daruire, dedicatie totala a vietii celui care i-a creat si scopurilor sale. Sunt mai multe astfel de situatii si pilde. Citeste si despre Iov. Porunca era de a ucide menita pentru acei care vor incerca sa indeparteze poporul evreu de la credinta in Dumnezeu. Avand in vedere ca Biblia pe ansamblu invata ca omul este creatia si slujitorul unui Dumnezeu atotputernic, si ca este vorba de niste invataturi destinate unui popor salbatic de acum mii si mii de ani, normal ca ti se pare exagerat astazi, cu educatia de acum, sa citesti asa ceva. Scopul acelor texte citate este de a nu se pierde credinta care la nivel mondial abia lua nastere, si asta chiar cu pretul unor vieti. Pe alta parte, ia gandeste-te in ansamblu: acei oameni despre care citesti, sunt toti morti de mii de ani. Religia Crestina pe de alta parte, este inca vie si a influentat dramatic evolutia omenirii, mai ales dupa invataturile Noului Testament. De ce crezi ca a aparut Noul Testament? Pentru ca deja omenirea se schimbase, religia evoluase intr-o directie si era nevoie de legi si reguli noi. Si toate astea, pentru ca omul sa evolueze de la un animal violent la unul social. Daca esti dezorientata si nu stii exact ce sa alegi, atunci poti citi cele 10 porunci, adica ce este mai important din Vechiul Testament, chiar daca e vechi de mii de ani. Sunt inca bune de urmat si sunt inca toate incalcate, desi am evoluat atat de mult, ca oameni. Apoi, cu acele porunci invatate, cu educatia de la parinti, cu propria judecata sincera, asculta-ti constiinta. Sunt sigur ca vei rezolva multe semne de intrebarewinking
Si sa nu crezi ca sunt vreun indoctrinat, pentru ca ideea mea este ca toti trebuie sa ne folosim "creierul" si "inima" - daca n-ar fi asa, nu le-am avea.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E probabil omenesc sa ne punem unele intrebari. Doar ca noi fiind atat de limitati in a intelege universul in care traim, si asta din toate punctele de vedere, trebuie sa acceptam ca suntem o parte prea mica dintr-un intreg ca sa putem pricepe mecanismul. Nu avem de unde sti ce se intampla cu un indian dupa moarte, eu nu am idee nici ce se intampla cu mine. Sunt insa sigur ca am nevoie sa fiu impacat cu deciziile mele. Asa ca incerc sa fiu sincer cu mine insumi si sa imi ascult constiinta. Uneori e ca un raspuns care vine din interior (si majoritatea raspunsurilor le gasesc acolo ) dar nu stiu sigur daca e chiar al meu. Daca gresesc sau nu, nu sunt in masura sa apreciez dinainte, dar caut sa fac ce consider corect. Cred ca lumea ar fi mai buna daca toti am proceda similar si am pune pret pe etica.
Si atunci cu ce autoritate am putea pretinde ca judecata sau cultura cuiva e mai presus de a altcuiva? Ceea ce decid altii, felul cum judeca, ce decizii iau? este ceva ce nu depinde decat de ei si de imprejurari. Cand vezi pe cineva gresind poate ca simti nevoia sa intervii, dar oare o anume interventie nu ar fi si ea gresita? Eu unul nu as incerca sa conving un ateu sa devina crestin, sau un crestin sa treaca de la ortodocsi la catolici, pentru ca este decizia lui si nu am autoritatea sa decid pentru altcineva. E o problema de respect. De aia are judecata, constiinta si e un individ distinct. Daca mi se pare ca omite un aspect, interventia mea e doar sa i-l arat, dar nu caut sa presez in a-si schimba decizia, asta se cheama respect fata de liber arbitru. Si exact aici mi se pare ca greseste propaganda de orice natura. Pana la urma de la ideea asta a pornit si prima mea intrebare: daca intr-adevar chiar ii scapa contextul sau vrea sa convinga pe altcineva ca citind in Biblie inveti ceva inacceptabil. Vazand si alte intrebari si comentarii impresia mea e de infatuare si inversunare mascata, insa totusi am intrebat ca sa fie evident. Sucind idei prin scoatere din context pentru a induce o logica a pacatului primordial mie nu imi suna a intentie buna. Stii care a fost, potrivit celor scrise in Biblie, pacatul lui satan? Inversunarea impotriva lui Dumnezeu si a invataturilor. Pentru crestini e incalcarea primei porunci. De ce s-ar pune cineva aici intr-o astfel de pozitie intr-un dialog? Ok, cine nu vrea sa creada a luat o decizie pentru el. Ar vrea sa convinga si pe altcineva ca a luat o decizie buna? Cred ca raspunsurile sunt inauntru, pentru fiecare.
Am un prieten care se considera satanist. Niciodata nu am vorbit cu el despre religie, niciodata nu l-am auzit discutand despre asta, cu atat mai putin sa convinga pe cineva. Si este un tip de treaba, om normal, cu familie, copil. Nu ar incerca sa convinga pe cineva sa creada la fel ca el si daca ar incerca cineva sa il forteze prin propaganda ar putea raspunde violent. Chiar daca a ales sa priveasca din alta perspectiva, e decizia lui si il respect. Ce am vazut in intrebarea de mai sus? un nonsens provocator.

| moonY explică:

ce altceva am de facut, regis, decat sa urmez invataturile sfinte?
sa incerc sa aleg intre sfatul asta plin de har si porunca"sa nu ucizi?"
hmmmm.ambele sunt poruncile lui dumnezeu, iar eu nu vreau sa'l maniez(stii tu. povestea cu iadul)

| moonY explică:

cristacheceliute.de ce consideri propaganda anticrestina postarea unor versete biblice? nu am compus eu fragmentele alea oribile, sunt preluate din BIBLIE.
asa inseamna, dupa logica mea, ca randurile din biblie fac propaganda anticrestina

| moonY explică:

cristache:"Nu sunt insa de acord cu propaganda pro sau contra a unui mod de gandire, pentru ca asta implica presiune spre a gandi intr-un fel, si in plus pe un forum deja imi pare penibil, nu doar inutil. Dezbaterile sincere pot fi insa bine venite, ne pot ajuta sa intelegem lucrurile mai clar."
ce propaganda ti se pare ca fac? anticrestina?! ti'am spus deja, propaganda anticrestina o face biblia, cu versete scoase din context sau cu intreg contextul, tot invataminte odioase sunt.
am prezentat un fragment din deuteronom, asteptam o "dezbatere sincera", cum spui.
dar tu ma intrebi daca am citit N.T.are vreo logica intrebarea ta? in N. T. dumnezeu e mai iubitor un pic, bun, si? asta ii anuleaza sfaturile astea abominabile?
dupa cum prezinti tu lucrurile, inteleg ca'mi este permis sa ucid3 oameni, iar daca peste o luna ridic o biserica, o fapta o anuleaza pe cealalta.
irina, vroiai sa dau copy-paste intregii biblii aici? am specificat, "deuteronomul", citeste tu tot textul si manipuleaza'l intr1 sens placut.
regis: comparatia e cam neinspirata.indemnuri de a ucide gasesti peste tot, dar cartea mea sfanta nu este nici Tom&Jerry, nici legislatia rutiera.este BIBLIA, iar daca ea promoveaza ura si instiga la violenta, pentru ce ne trebuie? pentru ce, la tot pasul auzi: "dumnezeu ne iubeste, scrie in biblie", "dumnezeu, prin duhul sfant, a dictat biblia"(ce dumnezeu este acela, care transmite astfel de invataturi?)
de ce biblia e considerata de toti un etalon al iubirii, o dovada ca tatal ne iubeste si ne protejeaza?
oare pentru ca sunt prea putin cei care au citit'o?

| moonY explică:

regis, nu eu am gasit indemnuri de a ucide in Tom&Jerry, ci tu ai facut analogia asta intre benzile desenate, semaforul, filmele& biblia.asadar exemplele astea "foarte bune" de care zici, nu-mi apartin.
citez "Altfel vei gasi indemnuri de a ucide in filmele cu cowboy, in revistele cu benzi desenate sau in culoare rosie de la semafor"

Abh
| Abh a răspuns:

Cristacheceliute, explica-ne contextul, eu recunosc ca imi scapa.

Abh
| Abh a răspuns:

Cristache, imi place cum ai zis "omenirea se schimbase, religia evoluase", totul se schimba, inclusiv Dumnezeul tau care e atemporal, omnipotent, acorporal, omniprezent, etc. dar totusi ideologia lui se schimba in doar cateva mii de ani subit, face dreapta la prima intersectie pe rosu. Insa nu vreau sa intru in astfel de polemici despre ce e el, ca nu terminam anul asta. Ce vreau sa dsicut e ca religia evolueaza odata cu omul, e schimbatoare si se adapteaza nevoilor noastre psihologice. Prin urmare, Cuvantul e adaptabil erei in care e citit, e un adevar relativ, nu absolut. Nu asta ziceai?
Pe urma, din ce ai zis mai sus observ ca recunosti indemnul la a ucide pe cel care incearca te indeparteze de la adevaratul dumnezeu (in cazul VT, poporul evreu). Problema e, uite, ca unii inca se ghideaza dupa acele indicatii si ucid, declara razboaie, totul in numele lui Dumnezeu si urmandu-i cuvantul. Ei vor ajunge in iad sau in rai?
Ce a predicat Iisus in NT, pentru cineva (presupunere aberanta) care nu a auzit de Dumnezeu sau Biblie, va parea ca o religie complet noua fata de cea din VT. Insa nu tin minte sa fi zis cineva vreodata ca invataturile din VT sa fie ignorate. A venit, a vorbit, a facut si a propovaduit mila, bunatatea, iubirea, dar nu a zis: Ce v-au invatat vechii proroci a fost gresit! Si uite cum se produce o scindare in religie.
Parerea mea legat de religia crestina, dupa cum evolueaza lumea, in o suta de ani din cati crestini sunt acum poate vor mai ramane 10%. Problema ei principala e ca putini ajung sa fie spirituali in adevaratul sens al cuvantului, exista prea multe brese, prea multe distrageri, prea multe neclaritati, multe lucruri care se bat in cap si sa nu uitam de coruptia institutiei pe care azi o numim Biserica. Musulmani, hindusi, budisti, etc. ei nu merg la biserica pentru a se uita pe pereti doua ore pana termina preotul de spus povesti care nu-i intereseaza. Crestinismul a evoluat in rau, cel putin ortodocsii sunt rupti de realitate, bisericile sunt anoste, slujbele plictisitoare si nu insufla nimic.
N-am idee de ce m-am bagat in discutie, de fapt eu nu am nimic cu crestinii, recunosc nevoia individului de a crede in ceva sacru, e o nevoie psihologica presanta dar daca ii cedezi castigi echilibru. Eu nu ader la ea pentru ca nu vreau sa ma bazez pe nimeni, cu atat mai putin pe ceva a carui existenta nu a fost si nu poate fi inca dovedita. Eu nu ma consider ateu. Accept faptul ca s-ar putea sa existe ceva acolo sus, apoi ca ii zice Dumnezeu, Alah sau Brahman, asta nu mai stiu. S-ar putea la fel de bine sa nu existe. Atat de multe religii. Sa cedez usor si s-o aleg pe asta doar pentru ca m-am nascut ortodox? Daca ma nasteam in India?

daniela
| daniela a răspuns:

BRO are dreptate... pacat ca din acest motiv inca mai sunt razboaie

| liviu00 a răspuns:

@regis Daca esti destept, intr-adevar, poti intelege "metaforele" din biblie.
Dar daca esti inapt? Dumnezeu iti devine complice la crima. Asadar biblia in mainile unui prost este mai periculoasa decat ai crede. Nu crezi ca ar trebui cenzurata biblia?

| Irina a răspuns:

Daca iei citate pe sarite, oricare ar fi textul in sine, normal ca poti manipula sensul dupa bunul plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite asa s-au dus "razboaie sfinte" si s-au macelarit. Si inca mai continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu e in biblie.

God has no religion.

Dumnezeu e peste tot si il gasesti in interior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Batalia asta dintre fanaticii religiosi si atei dureaza de prea multa vreme si n-are sorti de izbanda pentru nicio tabara. Eu cred ca ar trebui sa ne pastram credinta in intimitate si sa nu facem atata mascarada pe tema religiei.