| Accero a întrebat:

Dumnezeu, O forta sau doar nimic?

Astept argumente!

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un concept, rodul imaginaţiei umane.

| Accero explică (pentru NOname):

Si daca este rodul imaginatiei umane cum explici tot ce se intampla in jurul nostru? adica, rodul imaginatiei umane poate include multe, dar nu toate sunt atat de preaslavite si sfintite de oameni precum aceasta entitate inutila...

| NOname a răspuns (pentru Accero):

"Si daca este rodul imaginatiei umane cum explici tot ce se intampla in jurul nostru?"

Eu îmi explic, dar nu am chef să-ţi explic şi ţie acum (sorry).
: )

| Accero explică (pentru NOname):

Nu ai chef sau nici tu nu iti explici... frumoasa intrebre

| Accero explică (pentru NOname):

Stii Aristotel avea o vorba : Omul intelept nu spune ce gandeste, dar ce spune, gandeste...winking

| NOname a răspuns (pentru Accero):

Sunt prea multe de povestit şi argumentat, Accero, şi, sincer, nu am nici chef, nici nu cred că merită (vorbărie multă şi inutilă...ca să ce? mă împac foarte bine cu ideea că există păreri diferite; eu îmi văd de a mea). : )

| Narcis2007 a răspuns:

Ambele...o forta prin cei care vor sa ii faca pe plac si nimic pentru ceilalti

| Accero explică (pentru Narcis2007):

Adica dumnezeu e un fel de zeu caruia tu trebuie sa ii faci pe plac ca sa te ajute? Atunci nu inteleg de ce oamenii care cred lui si cheltuie averi in biserici au parte de catastrofe... explica-mi

| Narcis2007 a răspuns (pentru Accero):

Vreau sa spun ca dumnezeu e creat de cei ce cred in el, fara credinciosi dumnezeu ar disparea

| Accero explică (pentru Narcis2007):

Si atunci... ar aparea intrebarea, daca acest dumnezeu, aceasta forta in ochii celor ce cred in el, acest zeu, ar disparea ce s-ar intampla cu omenirea, ar suferii vreo schimbare?

| Narcis2007 a răspuns (pentru Accero):

In mare parte ar ramane la fel, doar mentalitatea s-ar schimba

| CherryLove a răspuns:

Dumnezeu este ATOTPUTERNIC! este Creatorul Suprem al intreg Universului.
Va indoiti de puterea Sa cand va este bine, cand e liniste si pace, dar cand se zguduie Pamantul in cutremure cand tuna afara de crapa cerul in fulgere va temeti si va rugati sa fiti teferi.
Pana si atei incep sa creada in Dumnezeu cand se intampla acestea.

Mintile intunecate ale unora ma vor contrazice zicand ca acestea sunt fenomene naturale, asa este dar sa ne gandim cine le-a creat pe acestea si in mainile Cui sade aceasta lume...

| Accero explică (pentru CherryLove):

Nu m-am rugat, niciodata la dumnezeu cand am dat de greu, am trecut peste toate fara sa ii cer ajutorul deci mai sunt si exceptii.

| RAY a răspuns:

Natura nu are nevoie de dumnezeu,creator,forta alte basme,natura insati e nimic,energia e nimic,materia daca o descompunem e nimic,totul e nimic, creierul ne da senzatia de materie in realitate ttotul e nimic, totul e mici particilue sub atomice care sunt infime de mici, o sa spui da complecxitatea, complexitatea insati e un sistem de nimic adunat la un loc, pentru mine totul e nimic si nimic e totul

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu, daca te referi la cel la care se inchina crestinii, evreii si musulmanii, e doar o inventie, daca te referi la acel ceva care a creat lumea, e o forta, banuiesc, fara a interveni in vietile oamenilor.

| Accero explică (pentru Mădă0611):

Ma refer la asa zisul " creator" care nu isi face simtita prezenta de ceva timp ceea ce duce la intrebarea mea...

| NumeciudatT a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesant.si eu cred tot asta...

| sublime89 a răspuns:

El nu trebuie sa existe ca sa fie o forta. E suficient sa creada multi oameni in el. Iar oamenii chiar pot fi o forta.

| Lizzu a răspuns:

Nimic- atunci cand vine vorba de cel infatisat de biblie.
O forta - atunci cand incerci sa iesi in spatele mintii si sa observi totul intr-un mod cat se poate de obiectiv.

Un ceva. Cred ca este undeva acolo.
Numele lui nu e dumnezeu asa cum l-au numit oamenii.
Trebuie sa existe ceva pentru a tine tot haosul sub control.
Cred ca fara "el",toate ar lua-o razna.

Cand ma gandesc la corpul uman, la anatomie,la functionarea tuturor celulelor si organelor, imi vine in minte o inlantuire logica si bine pusa la punct.
Daca ceva se strica in acea inlantuire, un punct oricat de mic ar fi, atunci intervine haosul in tot organismul, in toata inlantuirea.

Asa cred ca este si cu universul si functionarea lui.

| OOOLEOOO a răspuns:

O forta pentru cine crede in el, un nimic pentru cine nu crede in el.

Totul tine de perceptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot spune ca sunt ateu deoarece am 15 ani dar totusi nu pot crede in ceva ce nu e explicat pe de alta parte teoria big bang e explicata, si totusi suntem in secolul 21 ar trebui sa mai credem in forte supranaturale?! toate au o explicatie mai putin Dumnezeu...

| Accero explică (pentru anonim_4396):

Nu chiar toate au o explicatie, adica nici macar Bigbang-ul nu are o explicatie total logica e ceva similar cu dumnezeu, ilogic pentru irationali, si stii chiar si in secolul 21 se mai practica spiritisme si alte chestii din astea menite sa "te faca sa te regasesti ", si vorbind serios...te regasesti doar cu portofelul mai gol. Oul sau gaina inca nu se stie, pentru ca teoria cum ca prima data a fost T-rex s-a dovedit eronata pentru ca punea in contradictie teoria erei glaciare care a fost 100% deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele si multe altele, in functie de ce doreste fiecare.

| dragos38 a răspuns:

Ma amuza intrebarea ta, d-zeu daca este o forta sau nimic, sistemul solar este doar o particica din imensul univers un fir de praf ca sa zic asa, toate acestea nu au aparut din nimic toate legiile fizici, chimiei au fost create de divinitate, codul genetic, care este super comlex a aparut de la sine? nu.tu-ti pui problema de ce exista razboaie, boli, si alte rele. asta este din cauza ignorantei noastre. vad ca suntem pe punctul de a ne autodistruge.de fapt este o lupta intre cei care au inteles sensul vietii, si cei care nu il inteleg si nu dau 2 bani pe natura

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

O metafora prost inteleasa.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Forza Dumniezo forza Dumniezo ale ale.
Are putere

| usuk a răspuns:

Depinde

| Cristian2003 a răspuns:

Normal ca exista

| VictorL a răspuns:

Dumneeu Nici o Forta Nici Nimic
Ci un Zeu Suprem Al Crestinilor

| Accero explică (pentru VictorL):

Si ca zeu suprem... care e responsabilitatea lui?

| Elynad a răspuns:

Alegand intre cele doua variante si extinzand conceptul de forta dincolo de perceptia fizica, O forta!
Ca argument, pentru ca s-a vorbit in raspunsurile anterioare de teoria evolutionista, Dumnezeu a pus bariere clare impotriva evolutiei sub aspect biologic. Conform teoriei evolutioniste, natura este dornica de evolutie. dar cea mai facila cale de evolutie este incrucisarea intre specii. Specii diferite nu pot procrea. Asta este, in opinia mea, bariera pusa de Dumnezeu! Altfel am trai astazi intr-o lume de cosmar!

| Cr7adi a răspuns:

Dumnezeu reprezinta perfectiunea universului, adica toate legile fizice si toata chimia care sunt perfecte.Ecosisteme,perfectiunea cu care sunt create organele animalelor,totul are un rol bine stabilit hormonii,celulele plantele,tot, etc. Dumnezeu nu reprezinta un om batran cu barba, ci insusi natura, perfectiunea ei.

| Accero explică (pentru Cr7adi):

Hm... eu unu nu vad totul atat de perfect ca tine... adica : Legile fizici nu sunt perfecte, sunt doar niste legi date pentru o mai buna randuiala a lumii, stii daca erau perfecte ne ofereau mai multe beneficii, chimia nu e perfecta, ea naste dezastre catastrofale, si nu totul are un rol bine stabilit, eu nu vad rolul violatorilor, hotilor sau al sobolanilor deci, din asta rezulta ca si insusi "DUMNEZEU " e imperfect?

| Cr7adi a răspuns:

Totodata din propria experienta vreau sa iti spun ca exista bioenergie.Pe scurt sa iti spun, daca detii niste cunostinte, gandire pozitiva, universul te poate vindeca, deoarece si tu esti o parte din univers.Suna un pic ciudat, dar nu mai ciudat ca oasele care fac minuni, care sunt aratate zilnic la tv

| Accero explică (pentru Cr7adi):

Nu exista oase care fac minuni, e doar puterea de sugestie prin niste povesti foarte bine spuse, si eu pot sa spun ca mi-au crescut aripi de grifon si am zburat, dar nu m-ar crede nimeni pentru ca ar fi irelevant, iar bio-energia de pare spui tu... partea cu ganditul pozitiv si "vindecarea miraculoasa " garantez ca probabil e doar o experienta de auto-sugestie, e normal ca om sa faci parte din univers, pentru ca esti format din materie, dar aici nu vad legatura acestei forte deci rezulta ca este nimic? atunci te contrazici singur prin ce ai spus mai sus...

| kikatsuki a răspuns:

Nu stie nimeni. ce sa crezi se zice ca ne tragem din maimuta, ca maimuta a evoluat si asa am ajuns sa fim noi dar ma intreb de ce nu mai evolueaza azi vreo maimuta
-Poate exista dar de ce nu face nimic in privinta noastra sau poate face dar nu stim noi si totusi nu vom sti niciodata.

| Narcis2007 a răspuns (pentru kikatsuki):

Multa lume zice ca ne tragem din maimute ceea ce e fals...omul si maimuta au avut un stramos comun

| Accero explică (pentru kikatsuki):

Oare? Nu cred ca ne tragem din maimute sau din vreun alt animal, dar eu cand creez ceva am grija de el... deci aici vine marea mea dilema... dumezeu e forta creatoare, sau doar un alt " brand " folosit de biserici?

| RAY a răspuns (pentru kikatsuki):

Si caini de ce nu evolueaza in lupi tu gandesti cand scrii?

| Inferno a răspuns (pentru kikatsuki):

Ca sa intrebe incultii.

| Inferno a răspuns (pentru kikatsuki):

Raspunsul acesta este pentru toti acei nestiutori care nu au habar de faptul ca afirmatia in sine nu reprezinta un argument al afirmatiei.
Afirmatia: Dumnezeu exista/nu exista. nu reprezinta un argument valid al afirmatiei Dumnezeu exista/nu exista.

| anonim1 a răspuns:

Dumnezeu e creatorul acestei lumi, este creatorul meu, al tau... trage tu concluzia daca e "o forta " sau daca e "nimic"

| Accero explică (pentru anonim1):

Daca construiesti o casa e normal sa ai grija de ea nu? ei bine daca dumnezeu a creat aceasta lume cum de nu are grija de ea?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim1):

Nu ai dovada...

| Ðσℓℓ a răspuns:

DUMNEZEU EXISTA ESTE ATOTPUTERNIC!
Unii poate ma cred nebuna dar am credinta nu stiu ce zic atii dar DUMNEZEU este TATAL nostru din ceruri!

| gabriel123456789 a răspuns:

Este creatorul lumii