| anonim_4396 a întrebat:

eu nu cred ca este adevarat faptul ca niciodata nu este prea tarziu sa te intorci la Dumnezeu! Care este parerea voastra? Astept argumente si pro si contra. Funda pentru cel mai convingator raspuns!

Răspuns Câştigător
| VannyFeiereisz a răspuns:

Biblia arata ca cel care a plecat de langa Dumnezeu, cand s-a hotarat sa se intoarca a fost primit intr-un mod extraordinar, binecuvantarea lui Dumnezeu invaluindu-l. Cand o oaie din cele 100 se rataceau, Isus le lasa pe cele 99 si mergea sa o caute pe cea ratacita. Daca de 1000 de ori pacatuiesti si iti ceri iertare, de 1000 de ori vei fi iertata, oamenii se intorc la Dumnezeu cand inteleg cu adevarat nevoia de El, cand au totul si observa ca sufletul inca le este gol si departe de Creator.
Biblia spune ca atunci cand va veni Duhul Adevarului va dovedi lumea vinovata in ce priveste PACATUL, nu pacatele, si apoi explica: pacatul acesta este ca nu l-au p[rimit pe Isus. Dar " tuturor celor care l-au primit, adica tuturor celor care cred in El, El le-a dat dreptul sa se numeasca fiii ai lui Dumnezeu" si daca suntem fii suntem si mostenitori deci ne facem mostenitori prin credinta. Mostenitorii unei vieti noi, una in care te ridici biruitor, nu o victima, nu mai esti cel trantit la pamant ci esti cel care se ridica. Biblia spune ca Isus e Rege al Regilor. Ce inseamna asta? Isus le spunea fariseilor "Eu am spus in vechime ca sunteti dumnezei!" Chiar asa? Un caine da nastere unui caine, o pisica unei pisici, un om unui om..si atunci, Dumnezeu da nastere la ce? Rege al regilor inseamna ca noi suntem regi, iar El este regele tuturor regilor, Domn peste toti domnii, deci noi suntem domni, Imparat al imparatilor, deci noi suntem de vita roiala. Crede in tot ce El spune despre tine in ciuda a tot ce e aparent in viata ta, cand crezi in El, tot ce e aparent se va conforma. Orice are Tatal este al tau prin Isus (El care nu a crutat nici pe singurul sau Fiu ci L-a dat ca jertfa pentru noi toti, cum nu ne va da, fara plata (DECI GRATIS), IMPREUNA cu ISUS, TOATE lucrurile ".
Si in incheiere readuc Cuvantul Lui " Fiindca eu chem si voi va impotriviti" - Dumnezeu este un Dumnezeu al libertatii, atuci cand ai vicii sau frica inseamna ca esti robit de diavol, ceea ce iti rapeste libertatea. Totodata, Dumnezeu te-a lasat sa alegi si e alegerea noastra daca rasoundem chemarii Lui si daca plecam din Imparatia lui Satan.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns:

Așa-i, niciodată nu-i prea târziu să te întorci la dumnezeu. Da să te întorci cu spatele.

| ErrorFound a răspuns:

Da, dar de la un moment dat poate fi prea tarziu ca sa-ti mai vina mintea la cap. straight face

Totusi, ceea ce ai spus tu inseamna: Poate fi prea tarziu sa te intorci la Dumnezeu.

| petriinna a răspuns (pentru ErrorFound):

Da asa...doar ca nu stiu sa exprim ce vreau cu adevarat...e bine ca ti-ai dat seamawinking

| greyhound a răspuns:

Avand in vedere ca majoritatea devin credinciosi cand sunt cu un picior in groapa, da, s-ar putea spune ca niciodata nu e tarziu.

| Maxim96 a răspuns:

Da,Dumnezeu ne primeste in orice moment cand ne intoarcem la El.Pe talharul l-a primit in al 11-lea ceas, adica prin cateva cuvinte a castigat raiul.

| Northern a răspuns:

Spune-mi te rog care e diferența dintre un tânăr care se hotărăște să-l urmeze toată viața pe Dumnezeu (și va face asta) și un bătrân care nici nu a vrut să audă de Dumnezeu în timpul vieții lui și dintr-o dată se hotărăște la bătrânețe să fie credincios și bun, să respecte lgile etc.(frica de moarte )?

| petriinna a răspuns (pentru Northern):

Daca ar fi sa raspund sustinand ideea ca niciodata nu este prea tarziu sa te intorci la Dumnezeu atunci raspund asa : Diferenta dintre cei doi este ca unul il primeste pe Dumnezeu mai devreme si altul mai tarziu, deci, pana la punctul cand le vine moartea, fiecare o sa aiba credinta si o sa ajunga in Rai (bineinteles ca o sa ajunga in Rai numai daca sustin ideea dupa cum am zis). Faptul care ma enerveaza este ca cel mai batran o sa fie mai castigat deoarece el o sa ajunga in Rai dar totodata si-a trait si viata fericit fara sa dea importanta greselilor si scaldandu-se in poftele vietii pe cand cel care l-a urmat toata viata pe Dumnezeu a fost foarte atent la greselile lui cat de mici ca sa nu-l supere pe Dumnezeu, punand la suflet si suferind si smerindu-se din cateva greseli. In concluzie, mie mi se pare ca batranul este mai castigat (sincer) si ma enerveaza asta! DE aia am zis ca nu cred in aceasta vorba. Tinerior din ziua de azi nu le place mai mult sa se bucure de viata incalcand pacatele? Majoritatea Da. Bravo lor, cat sunt tineri se distreaza si la batranete sa-si planga pacatele acolo vreo cativa ani si tot in Rai o sa ajunga. Astept contraziceri cu argumente logice daca am o parere proasta!

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,nu e prea tarziu niciodata, Dumnezeu = IUBIRE.

| sabrina103 a răspuns:

Probabil ca pentru majoritatea oamenilor nu prea tarziu sa se intoarca. Chiar Iisus spune ca blasfemia impotriva se iarta. Cred ca chiar cand oameni religiosi te-au dezamagit si ai un dispret fata de notiunea de Dumnezeu, inca o poti intelege sa ai parte de mantuire. Desi n-as miza prea mult pe asta. Stiu o persoana care a lucrat la Securitate care nu credea in Dumnezeu si nici moral nu era. Spre sfarsitul vietii i s-a pus problema mai des despre viata vesnica, iar omul a replicat cinic: cum m-am descurcat aici o sa ma descurc si pe lumea cealalta. Practic omul era impietrit, as zice ca Dumnezeu nu mai vroia sa-i dea o ultima sansa.