| adrianpetrican a întrebat:

Dupa ce mor eu, sa zic ca mor maine, dupa cat timp se naste alt om? Eu mor si corpul meu putrezeste in pamant si dupa cativa ani se naste un alt copil care incepe sa vada lumea asa cum o vad si eu acum si traieste. Cum ne putem explica ca viata pe pamant continua?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu vezi ca populatia creste incontinuu? Ce legatura are moartea ta cu nasterea altora?

| adrianpetrican explică (pentru Salontanul):

Din ce an sunteti nascut?

| Salontanul a răspuns (pentru adrianpetrican):

Intr-un an in care erau undeva la 4 miliarde de locuitori. Astazi suntem la peste 7, 7 miliarde.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai zis-o de parca acel copil ai fi tu. Pe acel copil in doare in 14 ca ai trait tu pe vremuri si ai murit. El are viata lui, separat, si se nastea si fara sa te descompui tu.
Viata pe pamant continua pentru ca O2, H2O, clima potrivita, hrana, gravitatie samd.
De aia traiesti tu (pana te descompui) pe Terra, si nu pe Venus. De aia creste si iarba aia in coltul trotuarului, pe care ar trebui sa o smulgi, ca nu da bine.

| Frank51 a răspuns:

Te stresezi degeaba, după moarte nu există o continuare sau reluare a vieții. Dar dacă ești cuminte mergi în Rai happy

| gabicoo a răspuns:

Asta e teoria budista a reincarnarii.
La noi nu tine. Nu da voie Preafericitu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Stai sa vad daca inteleg intrebarea bine:
deci daca mori tu viata NU ar mai trebui sa continue
iar noi trebuie sa iti explicam cum asa?!?

pai dude, a murit cineva azi, tu ai vrea sa ti se sfarseasca viata ta?!?

| Crackman a răspuns:

Când crapi, te duci și vezi ce variante ai după

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continua, dar fără tine /eu/ei/ele. Se numește selecție naturala, viata continua sa își urmeze cursul la fel cum se întâmplă in univers, moare o stea se nasc altele la nesfârșit, dar celalalte stele nu depind și nu au nici o o legătură cu steaua moarta, nu sunt dependente de aceasta, ci independente; asa și omul,, când moare, nu depinde de o alta persoane nici fizic, nici spiritual, și nici material; pur și simplu se întâmplă la nivel invidual fără a avea legătură cu lumea materia.
E posibil sa sa trecem la un nivel mult mai superior, adică sa trecem în lumea spirituala, dar e doar o teorie, nu e un fapt dovedit științific, dar nu e nici o teorie total ieșită din ecuație.

"Un alt om", se naște în lume în orice moment după ce ne stingem, în orice moment, orice secunda, orice colt al lumii, dar nu are relevanta cu moartea ta, ci cu selecția naturala.
Nu te vei reîncarna în alta persoana, vei fi ca și cum nu te-ai fi născut niciodată! Ca vei fi trezit la judecata asta din nou e o alta varianta, dar,, și aceasta poate fi o fabulație "
Fiecare din noi a afla după moarte ce se va întâmpla, dar va a fla la nivel invidual, adică doar el va sti acest lucru!
Nu are rost sa dezbatem un subiect ce depășește și Știința moderna, vedem după ce ne stingem, dar un lucru este cert; noi nu depindem de altii znu avem nici o legătură cu noi născuții, asa cum nici ei la rândul lor înainte de a fi născuți, nu avea nici o legătură cu noi.
Nu exista o interdependenta între moartea noastră și cei ce se vor naște.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Uite cum sta treaba de fapt din păcate asta este realitatea îmi pare rău ca te dezamăgesc Sa zicem ca eu mor da o data ce am murit s-a terminat totul nu ma mai duc nica ieri singurul loc care ma duc este 10 metri suptă pământ ăla este sigurul loc care ma îndrept 10000%%%% atâta nu sus Nu nu știu unde stănga sau dreapta viața asta așa este ori când poți sa mori ies afară sa zicem in locul merg care ma duc mereu după muncă mi-am loat sawurma mam așezat sa mănâncă bang un cuțit la inima din nică ieri gata ăla a fost totul pur și simplu nimic altceva

Nu te Mai gândi la moarte nu-i normal Trăieșteti viața (dar) conștient nu-ți risipi timpul nici nu-ți bate joc de ia muncește pentru tot Absolut tot ce-ți dorești in viața și unde vrei sa ajungi totul Absolut totul depinde de tine de nimeni altcineva ce vei ajunge unde vei ajunge si ce viața o sa ai

Te las a început puterea dragostei laughing)) ( glumesc ) abia mam trazit și am ridicat capul depe pernă și i-am văzut pe ăștia cum urlă FATAAAAAA FAAAAAAAA handicapați laughing))

| CassiusAlexander a răspuns:

Care câțiva ani? În câteva secunde maxim se naște un copil pe undeva.

| Gligore2000 a răspuns:

Sa speram ca nu se va naste unul ca tine.

| adrianpetrican explică:

Ce parerea aveti, ce se intampla inainte sa ne nastem? asa deci e si dupa moarte? de unde stim ca nu am mai avut alte vieti anterioare pe acest pamant si de ce nu stim?

| Andrei007007 a răspuns:

Omule, fara suparare dar nu esti pe creanga ta, cum sa crezi asa ceva? Exista doua posibilitati desi nimeni nu stie absolut nimic despre ce se va intampla dupa moarte dar iti spun cele doua cazuri: primul caz este concluzia stiintifica adica, ca nu exista nimic dupa moarte, nu exista Dumnezeu, nu exista Rai sau Iad, corpul putrezeste si gata, aia e. Dupa ce mori, tu ii poti auzi inca pe ce-i care sunt pe langa tine cam 10-20 min, adica inca mai constientizezi, dupa care creierul ramanand fara oxigen incepe procesul de descompunere si gata, te-ai dus cum s-ar spune, e exact ca si cum opresti o masina si o repornesti (asta daca corpul tau va fi conservat si pastrat intact pana se va descoperi de ce ai murit etc. pentru a te putea "reporni"), repet, asta e concluzia stiintifica! Cazul al doilea este concluzia religioasa, adica fiecare om de pe pamant care a crezut in ceva de-a lungul vietii incepe sa-si faca prezenta dupa moarte, la fel ca la concluzia stiintifica, dupa ce mori inca ii mai poti auzi pe ce-i de pe langa tine dupa care creierul intra in faza de descompunere, dar pana atunci, in religia noastra ortodoxa se spune ca ingerii te poarta pana la Judecata etc. (sti si tu procedeele), iar in celelalte religii cum ar fi cea Budista de pilda, se procedeaza exact cum ai spus si tu, ca dupa ce mori, sufletul tau se reincarneaza intr-o alta fiinta, etc. Astea sunt concluziile de fata, sper ca te-am lamurit!

| IubescRomânia a răspuns:

Mai mare blasfemie n-am auzit. Copilaș, lasă prostiile, nu există reîncarnare!
"Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata," (Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, 9:27)

| Andrei007007 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Da cum sa nu, zici ca nu exista reincarnare de parca tu stii totul de pe pamantul asta, tu esti Dumnezeu ce sa mai, tu ne-ai creat! Lasand prostiile deoparte, cat timp exista dovezi si cu oameni seriosi in ele cum ar fi prim ministrul Indiei etc., nu ar trebui sa le ignoram, de pilda: https://epochtimes-romania.com/......---212374. Asa ca nu mai spuneti voi ca "nu exista sau nu e posibil", nu ai de unde sa stii, orice e posibil, dar macar noi trebuie sa ne pastram religia noastra, pentru ca unii (daca nu ai auzit iti spun eu), au murit pentru religia asta, si-au indemnat familiile sa creada doar in religia asta astfel incat toti au fost decapitati, murind ca martiri pentru religia ortodoxa!