| ateuNEGATIV a întrebat:

Dau fundita pentru cine imi spune cum a contribuit stiinta in istorie niste exemple dar nu de pe google.

Observ ca din ce in mai multe documentare circula pe internet se dau stiintifice dar sunt Pseudoştiinţă.
Trebuie sa stim ca un documentar vrea sa crezi nu sa cercetezi ma refer la un documentar din categoria Pseudoştiinţă se deosebeste de stiinta care indeamna la cunoastere, cercetare si ratiune.

Daca stiinta nu ar exista in forma ei actuala tehonologia, cunoasterea din prezent nu ar exista, dintre toate doctrinele, dogmele, religiile doar stiinta a explicat rational si pe baza de dovezi, natura inca mai are multe de descoperit.
Nici o religie, dogma etc nu iti spune de ce exista 4 anotimpuri in romania si multe altele

1 răspuns:
| soimos a răspuns:

Cel mai simplu exemplu este acela ca omul folosind Cunoasterea Rationala si experienta sa, a dezvoltat mereu armele sale, fie din dorinta de vana pentru a supravietuii, pentru a se apara de atacatori, fie pentru a jefui si cotropii pe altii, asa ca dezvoltandu-se armele si puterea acestora, chiar si in armatele bisericii care ucideau in numele lui Dumnezeu, cursul istoriei a fost modificat radical de aceasta stiinta de producere si manuire a armelor!