| lovitddefulger a întrebat:

Dupa cum bine stiti,sau nu,din 2013, actul sexual intretinut la comun acord de doua persoane cu varsta legala,intre care exista gradul de rudenie unu, nu va mai fi considerat o infractiune. Intrebarea mea este..Credeti ca schimbarea acestei legi reprezinta un pas inainte,sau un pas inapoi? Cum priviti voi acest lucru? Ca fiind bun,sau rau? In principiu care este parerea voastra despre acceptarea incestului ca un lucru normal,si ce va face sa ganditi in felul respectiv? Stiu ca pentru unii incestul este un subiect tabu, insa din 2013 va deveni o normalitate reala si implicit,posibil,unora le va afecta perceptia, sau chiar viata.Deci ce parere aveti?

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Personal, nu cred că se va ajunge până acolo. Nici un judecător sănătos la cap nu va implementa o astfel de lege sau, mai bine zis, fără-de-lege.

Este o decizie aberantă, care ar pune multe vieți în pericol și ar da naștere multor copii cu malformații genetice. Și dacă o spun eu, care în mod normal nu am nimic cu nimeni, când vine vorba de viața sexuală/privată a fiecăruia, crede-mă, chiar este.

Nu văd această lege pusă în aplicare în următorii, cel puțin, zece-douăzeci de ani.

| i86e2 a răspuns (pentru NOname):

Mie mi se pare aberant să interzici adulților să facă sex dacă asta vor. Problema mea, ca și a ta din câte văd, e faptul că ar putea face copii cu probleme genetice. Soluția mea e sterilizarea celor pentru care există șanse mari de a face copii cu boli genetice.

| NOname a răspuns (pentru i86e2):

Cum a spus și lovitddefulger, sterilizarea este o soluție mult prea drastică, extremă și, ceea ce e cam problematic, ireversibilă.

Dacă nici pe pedofili nu-i sterilizează (obligat-forțat, prin lege; aș fi cu ambele mâini Pro), te aștepți să fie de acord să-i sterilizeze pe cei implicați într-un incest? No way!

Însă...să zicem, dar cum atunci o să-i prindă pe toți? Crezi că nu se vor ascunde și nu vor face copii în neștire ("căci aceasta este voia Domnului", cum mi-a spus recent cineva cu 12 copii infometați, fără educație, care toată viața asta a făcut - copii)? Sunt mulți nebuni. Cum îi oprești pe toți, după ce și legea le va da Ok-ul (Biblia le-a cam dat demult, prin Adam și Eva - se va folosi ca scuza)? Cum îi oprești, odată ce treaba va fi legalizată?

Eu cred că sunt și așa mult prea mulți copii cu handicap, care se chinuie prin spitale și case de copii. Chiar nu e nevoie de mai mulți.

Sunt deschisă la multe, poate chiar prea multe, mai puțin la pedofilie și incest.

| i86e2 a răspuns (pentru NOname):

Dar pușcăria nu e o soluție drastică? Bine, pușcăria nu e deloc o soluție, fiindcă nu rezolvă problema. Soluția mea rezolvă problema.

Pedofilii ar trebui castrați. Bănuiesc că ai încurcat sterilizarea cu castrarea. Sterilizarea nu te afectează cu nimic și nu ar ajuta cu nimic în cazul pedofililor, doar vei fi sigură că nu îi vor lăsa pe copii însărcinați.

Eu știu prea bine soluția pentru problemele pe care le pui. Pentru început ar trebui sterilizare forțată după 2 copii, asta ar opri explozia demografică. Apoi, sterilizarea forțată a celor cu boli genetice. Apoi, castrarea pedofililor. În rest e foarte ușor. Pe mine mă interesează soluțiile la probleme, nu legile, legile sunt apă de ploaie.

| NOname a răspuns (pentru i86e2):

STERILIZÁ vb. 1. v. castra. 2. (MED.) a dezinfecta, (rar) a aseptiza.

http://dexonline.ro/definitie/sterilizare

Pușcăria este o pedeapsă temporară, sterilizarea/castrarea - permanentă și ireversibilă. Aici e marea diferență.

Poate legile și sunt apă de ploaie, cum spui tu, însă numai prin ele poate fi impus ceva (în masă). Altfel rămâi doar cu soluții, teorii, fără rezolvare (pusă în practică)...

| i86e2 a răspuns (pentru NOname):

Mă cam irită oamenii care perseverează în greșeli. Sterilizare nu înseamnă castrare. Castrarea e o formă de sterilizare, dar există și alte forme de sterilizare, cum ar fi vasectomia.

Dex-ul mai spune următoarea chestie:
STERILIZÁ, sterilizez, vb. I. Tranz. 2. A face ca un om sau un animal să devină steril, incapabil de a procrea; a castra. – Din fr. stériliser.
Sursa: DEX '98 (1998)

Mulțumită legilor pe care le ridici în slăvi, lumea e cum e, sper că îți place, o meriți. Eu m-am plictisit de legi, pe mine mă interesează doar cum se pot rezolva problemele, să faci demagogie e ușor, să scoți niște hârtii oficiale e la fel de ușor, să rezolvi problemele e mai dificil.

| NOname a răspuns (pentru i86e2):

Nu îți înțeleg atitudinea. Parcă purtam un dialog civilizat și constructiv, fără atacuri și enervări. Chiar îmi făcea plăcere...

Sterilizarea le include pe toate. Nu văd unde e problema. Nu îți este pe plac cuvântul? Bine, îl înlocuim, dacă are o importanță atât de mare în această discuție și ajunge să încingă spiritele.
(Pentru mine "sterilizare" sună mai elegant decât "castrare", atâta tot. Sper să-mi ierți îndrăzneala de a-l folosi, fără a te consulta.)

Și nu știu unde ai văzut cum că aș ridica legile în slăvi. Nici vorbă! Am spus doar că fără ele ideile tale, ale mele, a lui Domn' Ioan... nu prea au valoare, pentru că nu au cum să fie puse în aplicare. Pricepi? Degeaba ne pierdem timpul pe-aici cu fantezii. Ele nu sunt rezolvări, în adevăratul sens al cuvântului (ce fain ar fi să castrăm jumătate din populația Terrei, nu? glumesc, evident), ci doar fantezii...
Noapte bună!

| i86e2 a răspuns (pentru NOname):

Eu am spus că, castrarea ar fi potrivită pentru pedofili. Aș adăuga și violatorii aici. Mă îndoiesc că jumătate din populația globului se încadrează aici, deci comentariul tău cu castrarea a jumătate din planetă denotă neînțelegere a ceea ce am zis. Sau poate mă iei la mișto, sper asta, alternativa nu e prea măgulitoare.

Dacă te referi la jumătate din populația globului să fie sterilizată, e posibil, dar nu la asta mă refer. În orice cuplu, după 2 copii, e suficient să sterilizezi masculul (vasectomie). Pot fi luate măsuri de precauție de genul păstrării spermei într-o bancă de spermă, în caz de nevoie să poată fi fertilizată femela. Dacă ar fi ca jumătate din masculi să fie sterilizați (vasectomie), tot nu ar fi mare șmecherie.

Apropo de chestia asta, eu mi-am făcut vasectomie și am o viață sexuală normală, pot să-ți dovedesc asta, dacă nu mă crezi. tongue Practic, singura diferență între un mascul sterilizat (vasectomie) și unul nesterilizat, e faptul că cel sterilizat (vasectomie), nu are spermatozoizi în spermă. Uite că-ți fac educație sexuală, că văd că ai nevoie.

| NOname a răspuns (pentru i86e2):

Bun, ești funny (și ușor narcisist, ca de obicei, dar mă cam obișnuisem).

Cantitatea de spermatozoizi din sperma ta este ultimul lucru care mă interesează la ora asta.
Somn ușor!

| harciog a răspuns:

Sint de acord cu incestul cu maxima protectie.Ma gindesc doar ca sintem animale si, ca orice animal, dpdv sexual, prima data nu-i descoperim decit pe cei din preajma noastra.Nu mi s-a intimplat dar cunosc cazuri carora li s-a intimplat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu stiu, tu nu stii bine. Codul penal 2009 pastreaza incestul ca infractiune, citez:
"ART.377.Incestul
Raportul sexual consimţit, sãvârşit între rude în linie directã sau între fraţi şi surori, se pedepseşte cu închisoarea de la un an la 5 ani." Inainte de a afirma ceva fa o minima verificare. Numai bine!

| lovitddefulger explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca sunt zeci de anunturi similare pe net cum ca... 2013 da liber la incest...Deci din 2013 se presupune ca va fi asa.ce anume nu am inteles?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lovitddefulger):

Am spus ca nu stii bine, nu ca n-ai inteles. Lasa anunturile de pe net, citeste art.377 din Codul penal 2009, nici nu trebuie sa-l cauti, l-am citat in raspunsul meu.

| lovitddefulger explică (pentru Ioandelasal):

Am impresia ca sunt eu prost, altfel nu sunt sigur, ce nu se intelege?
Deci, in 2013, in noul cod penal, incestul, aceasta infractiune, nu se mai regaseste, deci evident ca nu mai reprezeinta o infractiune.Nu inteleg, ce ai cu codul penal 2009, cand eu vorbesc despre codul penal 2013?
Da, in prezent incestul se pedepseste, insa dupa 2013 se presupune ca nu se va mai pedepsi.Care sunt neintelegerile?

| thebeggar a răspuns (pentru Ioandelasal):

Laws are meant to be broken, indrumarea ta e buna, in sistemul actual, dar adevarul e ca multe animale pot sterge legi scrise cu vopsea alba pe usile unui hambar... E asa usor!

| Ioandelasal a răspuns (pentru lovitddefulger):

Am impresia ca nu suntem din aceeasi tara ori nu vorbim despre acelasi lucru. Eu vorbesc de Codul penal roman, a fost adoptat in 2009 si inca n-a intrat in vigoare, se poate ca va intra de anul viitor, desi nu se stie precis. Cum poti vorbi de Codul penal 2013 cand noi suntem abia in 2012, la orice lege, inclusiv la coduri, se pune anul in care a fost adoptata.

| lovitddefulger explică (pentru Ioandelasal):

Aoleo! Dar tu chiar nu intelegi ca eu tratez subiectul ca pe o probabilitate, probabilitate care are mari sanse sa se adevereasca?
Ce ai cu codul penal 2009? ..Eu vorbeam despre modificarile la legea respectiva, care face referire la incest. Adica ca apar modificari..Codul penal 2009..referire la codul penal din anul respectiv..codul penal 2013 referire la codul penal din anul respectiv.Cum faci tu referire la codul penal 2009, in anul 2012, cand de-a lungul anilor codul sufera modificari, adica nu se mai regaseste in aceeasi stare in care a fost inainte de modificari.Adica chiar nu realizezi ca eu gandesc in viitor?
Oricum putin imi pasa de codul penal, ce vroiam eu sa stiu cu adevarat, este ce parere au diferiti oameni despre aceeasta posibila schimbare..Adica,mie cel putin imi starneste curiozitatea si nu pot, sa nu imi pun o sumedenie de intrebari cu privire la diverse lucruri din viata de zi cu zi.
Adica da, codul penal, codul penal.dar la cat se schimba putin imi pasa..Pe mine ma intereseaza strict schimbarea care apare, sau posibil sa apara, in 2013, cu privire la incest...dar ma rog.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lovitddefulger):

Am puternica impresie ca ai uitat de la mana pana la gura. Reciteste-ti intrebarea, chiar din prima fraza afirmi, cu certitudine, ca incestul nu va mai fi infractiune. Si o tot tii cu aiureli privind un Cod penal 2013, desi ti-am explicat cum sta treaba.
Mai am impresia ca habar n-ai de legi, cum se adopta, cum intra in vigoare, altfel nu-mi explic persistenta ta in eroare si obstinatia privind iluzoriul Cod penal 2013.

| lovitddefulger explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca esti prima persoana intalnita de mine, care reuseste sa priveasca viitorul, el fiind incert, cu certitudine.Esti cumva medium?
Crezi ca voi castiga la loto? ..ca mi-am luat bilet.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lovitddefulger):

Bravo baiete! Ma bucur ca macar ai inteles ceva din ce ti-am spus, vad ca ti-ai modificat intrebarea.

| lovitddefulger explică (pentru Ioandelasal):

Incepusem sa-mi formez parerea,ca esti persoana cu lungimea de unda cea mai indepartata,fata de-a mea, pe care am cunoscut-o pana acum.
Aveam si un sentiment ca incerci sa ma trolezi. ceea ce ar fi cam greu.Dar acum eu cred ca, poate, ai stat prea mult pe TPU, pe net, si poate ai nevoie de somn..ca tu vezi lucruri imaginare.Adica pe bune, unde am modificat? ..ca nu am modificat nimic.Du-te sa te culci.Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Asta e o lege umana, un standard, o norma deci reprezinta nimic. Nu am nici o parerea decat ca este o inutilitate sociala.

Morala universala este cea crestina.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă aş fi avut o soră (din păcate n-am),şi arăta mişto,făceam o infracţiune dacă mi-o puneam cu ea? Desigur,fiind şi ea de acord,că altfel se numea viol,şi cică de la ăsta intri la pârnaie.
Deci, nu înţeleg, de ce ar fi interzis ceva ce-i acceptat de doi oameni, şi nu afectează pe nimeni?
M-aş fi simţit şi eu mai împărat roman, că ăia se şi căsătoreau cu mamele/surorile lor.

| Narfundo a răspuns:

Hm. Ma mir cum de nu stiai raspunsul inca.Iti voi da un document legat de mai marii" lumii.Sa ii vezi pe ei cum se casatoresc intre ei {la copii ma refer} ca sa se pastreze averea in familie.Bine inteles ca se va da intr-un final aceasta lege.Homosexualii se vor casatorii intre ei, satanistii vor exista la fel ca si crestinii fara nici un fel de rusine, etc.
Poftim s-ar putea sa prinzi mai multe lucruri interesante de aici, ca sa vezi cata nenorocire exista in lumea asta.Din pacate nu iti pot trimite linku.Scrie Iluminaty pe google filmhdwinking

| leonardo a răspuns:

Si sursa de unde tu ai luat aceasta informatie este...

Sau te astepti sa te credem pe cuvant?

| i86e2 a răspuns:

Eu sunt de acord cu legalizarea incestului, cu condiția ca unul din parteneri să fie sterilizat, pentru a nu apărea copii cu probleme genetice. Restul e problema lor, din moment ce sunt majori și doresc asta. Nici nu văd cum ar putea fi opriți, nu e ca și cum scrie pe fruntea lor că și-o trag cu membrii familiei.

| lovitddefulger explică (pentru i86e2):

Nu e totusi putin cam crud ideea sterilizarii? Adica,daca te decizi pe urma ca vrei copii, sa spunem, intr-un caz dat, cu o alta persoana decat cea cu care ai un grad de rudenie, si cu care ai intretinut o relatie sexuala.Imi pare putin pripit.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Daca intr-adevar legea asta chiar este reala si se doreste implementarea ei, cel ce a propus-o si cei ce vor vota pro ar trebui ucisi imediat in cel mai rapid mod cu putinta.Este o ofensa adusa valorilor traditionale ale familiei.Parafrazand un mare om-" Vorbinm aici despre tragedia bunului simt, a moralei şi a normalitatii in general."

| lovitddefulger explică (pentru KaterinkaBoy):

Cu mare intarziere iti spun ca esti deplasat prin ceea ce afirmi.
Traditia in treaba ei, dar aici e vorba de evolutie. Unde este libertatea daca s-ar actiona in consecinta?

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru lovitddefulger):

Unde-i prea multa libertate se ajunge la haos.Si libertatea trebuie sa fie una morala daca pot sa ma exprim asa.Cat de normal ti se pare sa intretii relatii sexuale cu propria mama sau sora? Si daca asa actioneaza evolutia in civilizatia noastra atunci Apocalipsa nu mi se mai pare un lucru atat ingrozitor.Te apreciez pentru libertatea gandirii deschiderea fata de viitor insa in opinia mea asa ceva ar fi extrem de degradant din multe puncte de vedere.

| millyca a răspuns:

In Anglia am inteles ca dintotdeauna a fost asa. Cine a citit "Wuthering Heights" poate ca a fost surprins de gradul de rudenie dintre personaje. Nu vad de ce nu ar trebui sa fie permis. Nu cunosc insa daca exista implicatii ce tin de constructia genetica a individului.

| BogdaneluluI a răspuns:

Olanda -incestul, prostitutia, drogurile usoare... toate sunt legale.
Nu ai precizat in ce tara se va petrece asta si unde ai vazut tu ca incestul va deveni legal in 2013?

| thebeggar a răspuns:

Daca cei mai multi crestini ti-ar zice... lovite-ar fulgerul happy si ca "legea" asta ar fi intr-o vineri... 2013, sau in ora sase din ziua sase si din luna sase. Eu zic sa-ti diversifici ADN-ul, ca poate superi vreo autoritate de la Roma, si daca tot suntem la subiectu' asta da o raita prin VT

| lovitddefulger explică:

Sterilitatea se foloseste pentru a descrie incapacitatea procrearii.Castrarea se foloseste pentru a denumi procesul in urma caruia se obtine sterilitatea.
Se foloseste forma cuvantului sterilitate,pentru a defini incapacitatea procrearii,unei persoane,care are o defectiune,nu poate sa isi indeplineasca motivul crearii.
Castrarea reprezinta procesul de obtinere al sterilitatii.
Practic nu are nimic de-a face cu satisfactia sexuala,din moment ce,glandele reproducatoare la barbat sunt testiculele,iar la femei ovarele.
Deci cu totii, voi intelegeti gresit fenomeul.
Si nu, sterilitatea, cat si castrarea, nu ar opri pedofilia.Nu ar opri-o nici in cazul in care, va refereati, insa exprimat gresit, la indepartarea penisului la barbat.Pur si simplu cel mai important organ sexual este creierul.Si persoanele cu ganduri pedofilice se gandesc ei la ceva, nu o sa-i opreasca decat un singur lucru..Nu ca as aproba, insa, umanitatii i-ar fi mai bine fara unele specimene.

| lovitddefulger explică:

Multumesc pentru raspunsuri.
As fi vrut sa dau o funda,insa,pentru mine,subiectul fiind unul destul de serios,nu inclin sa cred ca am primit un raspuns,care sa-mi raspunda la unele intrebari,pe care mi le-am pus.
Deci doar multumiri.
Cu toate ca mai mult v-ati contrat(unii dintre voi),iar altii ar fi trebuit sa raspunda doar cu creierul odihnit,unele raspunsuri primite,puncteaza unele chestii cu care cad la comun acord...
Imi pare aberant ca statul sa se bage in viata intima a unor oameni adulti.
Sterilizarea nu este o solutie(in cazul celor cu risc mare sa produca copii cu anomalii),deoarece, aceasta solutie, ar creea imediat si implicit o punte sociala, ceea ce ar incalca drepturile omului.
Sunt de acord cu faptul ca ar fi un pas inainte, insa nu pentru marea majoritate.Doar pentru cei cu experienta si inteligenta sociala,care pot gandi lucrurile la rece,sunt stapani pe ei insusi,au ajuns la un nivel ridicat de autocunoastere, si nu in ultimul rand, maturitatea emotionala joaca un rol important, plus inteligenta.
Posibil ca legalizarea incestului ar reprezenta o faradelege, insa nici in starea ei actuala nu reprezinta o indreptatire.Mai degraba o solutie de compromis.
Referitor la partea morala..suntem fiinte care evolueaza.Nici nu vreau sa gandesc problema din punct de vedere religios.Imi pare ridicol sa spui ca incestul este imoral(strict din punct de vedere religios),cand,intr-un caz dat,acesta aduce foloase amanadurora(celor implicati in respectiva relatie). Adica nu vad nimic rau cand obtii ceva pozitiv,fara urmari negative.
In functie de cum evoluam,(cine stie,poate sa o luam in jos,cel putin asa se preconizeaza), cum ca viitorul apropiat va creea diferente mult mai mari intre clasele sociale, clasa de mijloc disparand total, cred ca in randul celor saraci, incestul nu va aduce nimic bun.Cred ca asa va fi intotdeauna,pana la urma e o chestie de alegeri, si de compromisuri, iar de unele legi, care cauta dreptatea, nu cred ca se va bucura toata lumea.

| Reginald a răspuns:

Atata timp cat nu fac vreun copil, nu cred ca ar derenja pe nimeni.Cred ca ar fi un pas inainte, atata timp cat nu au voie sa aiba urmasi impreuna.