| LanguageMaster a întrebat:

De ce incestul este considerat infracțiune?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Explicatie general valabila: pentru ca asa a decis Parlamentul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hai că ești culmea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba e super sa ti-o tragi cu maica-ta. Oedip rege!

| IonutViciosul a răspuns:

Din considerente etice. Cei care au formulat legile acum foarte multă vreme considerau incestul o acțiune necuviincioasă și ca să îi convingă pe oameni sa nu o practice au ilegalizat-o.
Nu că aș susține asftel de porniri dar doresc să precizez că în cazul în care are loc inseminarea în cadrul unei relații incestuase, sunt șanse foarte mari ca fătul sa aibă dizabilități. De văzut familiile faraonilor egipteni sau casa de Habsburg. Dar pe vremuri nu existau mijloacele de contracepție și de aceea cel mai adesea un contact de tip incest se solda cu un copil handicapat și probabil și de aceea se credea că acesta [copilul] este o pedeapsă dvină și deci că ar fi un păcat foarte mare. Ca idee, animalele o fac și ele nu au acest gen de probleme.
În cazul în care ai astfel de gânduri doresc să îți recomand un singur lucru: Protecția înainte de toate! Va fi greu de justificat și de explicat celor din jur.