| Mariela_1621 a întrebat:

E adevarat ca Luceafarul e de fapt planeta Venus? thinking
Si ce alte planete sunt vizibile cu ochiul liber? happy

25 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Venus e Luceafarul intr-adevar.Sunt cateva planete pe care le poti vedea cu ochiul liber numai la ocazii speciale, la date fixe, planete precum Marte, Neptun etc

| Unique a răspuns:

Nu este adevarat, Luceafarul este cea mai mare stea de pe Pamant, iar Venus este o planeta. Numele de Venus il avea zeita frumusetii. Planete care se vad cu ochiul liber dupa cunostinta ta este LUNA SI SOARELE. Nu poti vedea alte planete cu ochiul liber sa stii.

| Popa_Mihaela_1981 a răspuns (pentru Unique):

Vai... in cazul in care nu stii, Soarele si Luna nu sunt planete. Soarele este o stea. Iar Luna este satelitul natural al Pamantului.

| Unique a răspuns:

Da ce-s tu luna si soarele?
Sunt planete sebestimabile naturale.
Luna este singurul satelit natural al Pământului.
O stea este în general un anumit tip de corp ceresc din cosmos, masiv şi strălucitor, deseori cu formă aproximativ sferică,

| Klara a răspuns:

Mi se pare ca odata pe an se vede si Marte cu ochiul liber, nu stiu. Cert e ca Venus se vede si inca destul de bine.

Alte răspunsuri
| PotatoMustDie a răspuns:

Da, Luceafarul este planeta Venus, nu e o stea, Soarele este o stea, Luna este satelitul planetei Terra

| nolan a răspuns:

Luceafarul este planeta Venus. Termenul planeta vine din greaca si inseamna "a plana". Exista unii care sustin ca Terra nu este o planeta, caci, in opinia lor(de fapt in doctrina lor) se clameaza faptul ca ea sta fixa iar celelalte corpuri din univers se invart in jurul ei.

| nolan a răspuns:

Cu cate telescoape se vad planetele? Deschide ochii si uita-te la cer intr-o noapte senina. Langa Luna(cel mai apropiat punct vizibil, destul de luminos) este PLANETA JUPITER. Daca ai un aparat de fotografiat si un teleobiectiv de 300 mm poti sa faci fotografii in care se vad chiar si 4 din cei 16 sateliti ai acestei planete.
Luceafarul e chiar planeta Venus, cea metamorfozata de unii in dracul, satana si alte plasmuiri. Faptul ca tu nu cunosti acest lucru nu schimba realitatea.

| 4LeafCloves a răspuns:

Da, Venus are ca denumire populara numele de luceafar.
Luceafărul "cea mai mare stea de pa Pamant". De cand stelele sunt pe pamant?

| andutz a răspuns:

Da e adevarat
dar alte planete nu se vad big grin

| ElectricChapel a răspuns:

Da, Luceafrul este de fapt Venus. Odata la 4 ani, timp de o luna se mai vede Jupiter (Steaua Nordului, are culoare asa mai rosiatica) si multi alti sateliti (Europa, Io, Sync), ce formeaza Carul Mic.

| gaabitaa95 a răspuns:

Asa este, Luceafarul este Planeta Venus iar alte planete vizibile cu ochiul liber...hmmm Marte, Saturn de fapt cam toate, doar Mercur mai greu...

| m77 a răspuns:

Asa e. Ii spune Luceafarul pentru ca e una dintre cele mai stralucitoare "stele" ce se vad de pe Pamant. Marte se mai vede din cate stiu eu si are o culoare rosiatica (planeta rosie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat insa nu cred ca alte planete sunt vizibile cu ochiul liber

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Luceafarul este Venus si planetele care se vad cu ochiul liber sunt Venus si Mercur:*:*:*:*:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Venus, Mercur, Marte, Jupiter si Saturn. Doar aceste 4 planete sunt vizibile cu ochiul liber in anumite perioade ale anului.Nu sunt vizibile oricand din cauza diferentelor de orbita ale planetelor.
Aici poti citi mai multe http://astronomie.muntii-bucegi.ro/Planetele/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand steaua si luna sunt planete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care-i diferenta dintre stea si planteta? Tot internetul scrie >> steaua Luceafar este planeta Venus, eu stiam ca Luceafar e pur si simplu o stea, care apare in apropierea lunii (vizual privind pe cer), de obicei printre primele stele care apar pe cer si se vede bine cu ochiul liber, dar nici decum ca STEAUA Luceafar e PLANETA Venus. Lamuriti-ma si pe mine va rog care-i ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevrat din cate am citit eu... puteti sa intrati aici sa vedeti definirea exacta a luceafarului http://luceafar.vocabular.ro/wordSearch.php?view=views/wordSearch. xsl&PHPSESSID=08451ca7df66c6d7033ed2b54df96816

Alte răspunsuri
| Antoonia15 a răspuns:

Da, e adevarat. Venus, Jupiter, Saturn, Martebig grin

Alte răspunsuri
| Daniela_Kokomic_1968 a răspuns:

Cea mai mare stea de pe PAMANT? Sunt stele pe pamant?

| Dincu_Sebastian_1992 a răspuns:

Da luceafarul este venus si se poate vedea ziua cand rasare soarele si inca putin timp dupa sau seara cand apune iar alte stele care se pot vedea seara sunt:mercur, marte, jupite, saturn.
Marte, jupiter si saturn se pot vedea in anumite ore din an la orice ora din noapte.