| Andrei7520152 a întrebat:

E adevarat ca temperamentul persoanei (Coleric, sangvinic, etc.) e transmisa genetic? mi-a spus asta profa de filozofie si nu mi-a venit sa cred.

Răspuns Câştigător
| CrazyTeenager a răspuns:

In functie de viata pe care a trait-o un om, si incercarile la care a fost supus omul respectiv, isi va forma un caracter propriu, indiferent de mostenirea genetica cu privire la temperament, stii print si cersetor, chiar daca fizic aratau la fel, deoarece au trait in medii diferite, aveau personalitati diferite, alt mod de a gandi si de a actiona, deci cred ca este vorba si de o mostenire genetica dar care influenteaza foarte putin caracterul format al unui om matur.

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu cunosc parinti extrem de agitati si copii extrem de temperati. Deci!?

| carpediem a răspuns:

Holeric e o boala, poate vrei coleric. Paradoxal, sti in ce constelatie se afla Rigel, iar astrologic ce guverneaza, dar nu vezi temperamentele!?

| Andrei7520152 explică:

@Bent
@AndutzaAndu
greseala de tipar. nu l-am observat

| Andrei7520152 explică:

Desigur ca stiu, de aia am adaugat nebuluasa ca si avatar. insa nu, nu cred in astrologie. M-as axa exclusiv pe psihologie. dar daca as crede in astrologie, probabil as avea o scuza faina pentru 'holeric' big grin

uite ca un puf urias de gaze aflate la triliarde de km distanta m-a facut sa scriu H in loc de C laughing lol

inteleg ce vrei sa spui, dar nu. Incerc sa gasesc o alta explicatie pentru temperamente si personalitate

| AndutzaAndu a răspuns:

E coleric, nu holeric. Si nu cred. Din cate stiu eu de la orele de psihologie, temperamentul il dobandesti, nu esti nascut cu un anumit temperament.

| Ea a răspuns:

Da, spre deosebire de caracter, temperamentul este ereditar. Cand spunem "temperament" ne referim la trãsãturile biologice, care împreunã cu caracterul(ansamblul însuşirilor psihice) formeazã personalitatea. Chiar dacã poate evolua de-a lungul vieţii în micã mãsurã, temperamentul este ereditar.

| andrey910 a răspuns:

Nu cred, fiecare om are personalitatea si temperamentul lui, tu ti-l formezi, nu are nici o legatura geneticul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E coleric, nu holeric.
2. Profesoara ta a cam luat-o pe aratura.

| andreiutza_6212 a răspuns:

Nu. Temperamentul este innascut si se manifesta pregnant in conduita, dar nu se transmite genetic.