| Diva a întrebat:

Cine imi poate da multe detalii despre temperamentul coleric?

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

Tipul coleric (I) varianta pozitiva. E vorba de persoane vioaie, ce sunt, si foarte active, si se angajeaza in numeroase activitati, la prima incitatie; poseda TR (timpi de reactie) foarte rapizi, si, numeroase deprinderi si abilitati. Este sociabil, dar, in genere, nu are o continuitate si organizare foarte evidenta, a activitatilor. Este sociabil, dar si, impresionabil, si, adeseori, superficial. Are o fire optimista, extravertita, curajoasa, (nu prevede, insa, totdeauna, si consecintele). Este amator fervent de sporturi, teatru si cinematograf, are o viata, foarte incarcata de proiecte concrete, si e discret dispersat in ele. Acestea devin, uneori, acaparatoare, si greu de realizat, asa ca, le schimba usor pe altele, fara remuscari. Traieste o viata sentimentala arzatoare, dar cu tendinte de nestatornicie.

Tipul coleric (I) varianta negativa se refera la persoane vioaie, cu activitate diversa, si spirit de aventura dezvoltat, cu deprinderi si abilitati superficiale. Nu termina ce a inceput, minte, fabuleaza. E vorba, ca atare, de persoane cu tendinte, adesea agresive (iuti la manie), grosolane, nestatornice, cu un limbaj agramat si nedezvoltat, cu sexualitate dezordonata, cu tendinte posesive, dar si, infractioniste si delincvente.

Tipul coleric (II) pozitiv. Este vorba, de o persoana activa, impresionabila, saritoare, sociabila, dar cu momente de timiditate numeroase. Este, de asemenea, o persoana politicoasa, dar si sugestionabila, cu dispozitii schimbatoare, pe fond sentimental. Are multi prieteni, din cauza spiritului de antrenare, pe care-l alimenteaza, dar, daca nu mai are relatii, ii uita repede.

Tipul coleric (II) negativ. Este un tip brutal, ce-i terorizeaza pe cei din jur, nonconformist, ii pacaleste pe cei mici si slabi. Este independent, greu de controlat, incapatanat, brutal cand pierde, violent si agresiv, posesiv, nervos, veros, ii plac secretele, dar si excrocheriile.

http://www.referatele.com/......pulsiv.php

6 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Emperamentul coleric este temperamentul liderilor, al oamenilor de acţiune. Pentru persoanele cu acest temperament nu se pune problema dacă îşi vor atinge scopul, ci când se va întâmpla aceasta. Colericii sunt foarte ambiţioşi, orgolioşi şi puternic orientaţi spre scop; de multe ori, pentru ei nu contează mijloacele prin care îşi ating ceea ce şi-au propus atâta timp cât vor fi câştigători. Colericii sunt foarte impulsivi, energici, agitaţi, manifestând totodată mult curaj atunci când se pune problema asumării de riscuri. Pot lua decizii eficiente şi prompte în cazuri de criză, pot rezolva problemele apărute şi pot să economisească timp. Le face plăcere atunci când li se opune rezistenţă şi savurează situaţiile combatante cu cea mai mare plăcere. De aceea, ei sunt născuţi pentru competiţii. Din cauză că sunt firi instabile, colericii resimt în permanenţă nevoia de schimbare; ei sunt optimişti, creativi, eficienţi în activitate, interesaţi de tot ceea ce e nou, inedit. Trăiesc atât de intens prezentul încât, pentru colerici nu contează foarte mult faptul că cineva ar putea suferi de pe urma acţiunilor lor, de aceea ei riscă să rămână fără prieteni; relaţiile pe care ei le consideră a fi de „prietenie" sunt în realitate doar relaţii profesionale, „de afaceri". Potenţiala lipsă de popularitate a colericilor mai rezultă şi din stilul despotic de a conduce, din faptul că foarte rar îşi asumă vina („Eu am dreptatel") şi că nu acceptă sfaturi. Colericii sunt dependenţi de muncă („candidaţi la infarct") şi îi presează pe ceilalţi să fie ca şi ei. Nu au răbdare, capacitatea empatică este foarte scăzută şi din această cauză uneori sunt consideraţi ca fiind duri, „bădărani". Totodată, ei sunt incapabili de a realiza munci de migală şi se plictisesc repede de ceea ce fac. Asemeni sangvinicilor, colericii au trăiri emoţionale puternice, dar care nu durează prea mult în timp. Aceste explozii emoţionale sunt alternate cu perioadă de delăsare, de inactivitate (dovadă a instabilităţii). În plus. colericii au o înclinaţie deosebită spre dramatizări, exagerări, spre declanşarea stărilor de alarmă.

| kh1ss a răspuns:

Colericul se remarca prin spirit autoritar, extravertit, nestapanit, usor irascibil. Isi asuma provocari, rezolva, ia decizii, organizeaza, conduce, degaja incredere. Are prea mare siguranta de sine, se desprinde greu de punctele de vedere proprii, tinde sa fie dependent de activitatea profesionala, autocrat, dominator, arogant, manipulator, nepasator, cu teama de a nu pierde controlul, se asteapta la devotament total din partea celorlalti. Este inclinat spre rigiditate si intoleranta si se lanseaza in a face aprecieri pripite pe grila alb sau negru. Fara rabdare, activ, deranjeaza deseori si da nastere conflictelor, pe care le da imediat uitarii; iesiri nervoase frecvente, intoleranta vizavi de opinii opuse, dorinta unei permanente schimbari, inclinatie pentru proiecte grandioase, dar niciodata terminate. Din aceste considerente, atrage atentia majoritatii, insa, in raporturile de comunicare cu ceilalti, se plaseaza pe pozitii putin favorabile.

luciana
| luciana a răspuns:

Temperamentul coleric se remarca prin spirit autoritar, extravertit, nestapanit, usor irascibil, este temperamentul liderilor, al oamenilor de actiune, este puternic, de necontrolat, neechilibrat, excitabil...

| doinisor a răspuns:

Este vorba de persoane care isi schimba brusc coportamentul, acum ride apoi plinge, promit un lucru apoi altu.Sint omeni pe cre nu te poti baza niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Colericul se remarca prin spirit autoritar, extravertit, nestapanit, usor irascibil. Isi asuma provocari, rezolva, ia decizii, organizeaza, conduce, degaja incredere. Are prea mare siguranta de sine, se desprinde greu de punctele de vedere proprii, tinde sa fie dependent de activitatea profesionala, autocrat, dominator, arogant, manipulator, nepasator, cu teama de a nu pierde controlul, se asteapta la devotament total din partea celorlalti. Este inclinat spre rigiditate si intoleranta si se lanseaza in a face aprecieri pripite pe grila alb sau negru. Fara rabdare, activ, deranjeaza deseori si da nastere conflictelor, pe care le da imediat uitarii; iesiri nervoase frecvente, intoleranta vizavi de opinii opuse, dorinta unei permanente schimbari, inclinatie pentru proiecte grandioase, dar niciodata terminate. Din aceste considerente, atrage atentia majoritatii, insa, in raporturile de comunicare cu ceilalti, se plaseaza pe pozitii putin favorabile.
Pa, pa.