| SweetyღGirl a întrebat:

E adevarat ca unii oameni pot modifica materia cu mintea? am vazut in "the secret".

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Efectul autosugestiei (Placebo) la unii oameni poate fi foarte puternic.

| shadovv a răspuns:

Daca crezi asa ceva esti o fiinta stupida.

| Woodenpints91 a răspuns:

În Transformes am văzut că maşinile se pot transforma în roboţi şi trag cu lasere prin faruri, demolând clădiri, oare e adevărat?

| doctorandus a răspuns:

Da, e-adevarat. Li se zice psihotici. happy

| Oana92 a răspuns:

Exista teorii care sustin acest lucru, dar nu e verificat stiintific. Se spune ca de fapt cuvantul are putere mai mare decat fapta si ca daca iti doresti si iti imaginezi ceva exista mari sanse sa se intample. Nu stiu daca e chiar asa, dar sa visezi si sa te gandesti intens la ceva nu e daunator, iar daca teoria e adevarata se va intampla.

| Spitz10 a răspuns:

E numa un film.E imposibil.

| TrentonChase a răspuns:

La nivel atomic se pare ca are unele influente dar cercetarile in acest sens au nevoie de foarte mult timp...acum sa-ti spune despre "The Secret" este un fel de teleshopping care vrea sa isi vanda produsul, pleaca de la niste premise acceptabile pentru ca mintea poate influneta mediul in care traiesti dar sper ca nu ai crezut faza aia in care tipul ala descopera ca isi facuse o casa leit cu aia pe care si-o imaginase cu cativa ani in urma (asta e un tertip pentru a face lumea sa cumpere DvD-ul)

http://www.imdb.com/title/tt0846789/reviews

aici sunt niste review-uri ale unor oameni care stiu ce vorbesc...

| BlackCinnamon a răspuns:

Creierul nostru e ceva. fenomenal. Probabil ce ai vazut tu parea enorm de logic si convingator laughing inseamna ca e regizorul mult, dar, un exemplu bun e ca atunci, cand chiar crezi in ceva, cate va ajuta, cum ar fi intr'un lucru norocos, nu conteaza ca in mod normal nu ti'ar fi reusit ceva, din cauza ca ai crezut in acel obiect norocos, toate actiunile au fost in favoare ta :p, mintea e capabila de orice, poate schimba absolut orice daca chiar crezi cu adevarat :p.

| DaVinci29 a răspuns:

Materia? Dar ce, te crezi la fabrica? Sau la centrul de reciclare? Din moment ce ai pus aceasta intrebare, e clar ca ai vazut acel documentar pe degeaba. Daca chiar ai fi inteles mesajul si explicatiile date de documentarul respectiv, nu ai mai avea nici o nelamurire. Dar nuuuuuu. E prea greu sa intelegi ceva, mai ales cand iti este dat mura in gura...

| Dobros a răspuns:

laughing numai in Sf se intampla asta malaughingnu si in realitate

| IulianaMG a răspuns:

Nu! Nu este adevarat! Si te sfatuiesc sa nu crezi tot ce este in filme!