| troleibuz a întrebat:

E vina saracilor ca sunt saraci?

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca foarte putini dintre saraci, chiar nu au alternative.
Majoritatea au refuzat tot: educatie, munca, civilizatie. Asteapta ajutor de la stat, si nu misca un deget nici pentru ei.

| T0T a răspuns:

Am da-o că nu e vina nimănui de nimic dacă am desface firul îndeajuns. Nu noi ne alegem potențialul, caracterul, circumstanțele sau altele care ne reprezintă.

| Wr3nch a răspuns:

Difera de la caz la caz. Unii au minte dar nu si posibilitati si tot la fabrica ajung. Altii puteau face multe, dar au preferat sa rateze sansele.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin sărac. În ziua de azi dacă ești sănătos, provii dintr un mediu cât de cât ok, și nu te grăbești sa faci copii dacă nu ai condiții, ai toate șansele sa te descurci, sa muncești, sa evoluezi, multi găsesc de munca prin alte tari și cu banii strânși își creează niște condiții bune acasă sau acolo unde locuiesc, unii reușesc cu putina susținere din partea familiei.

| halogen001 a răspuns:

Si da si nu. Depinde de mai multi factori ca cineva sa fie sarac sau bogat. Unul din factori e norocul, deci vina nu mai poate sa apartina in intregime omului respectiv, dar sant si cazuri in care omul respectiv nu face ce trebuie desi are toate conditiile sa devina un om bogat si atunci se poate spune ca e vina lui.
In general insa, numarul celor bogati e mai mic decat numarul celor saraci si un copil care provine dintr-un mediu sarac are mai putine sanse de a deveni bogat in comparatie cu un copil favorizat de situatia materiala buna a parintilor.

| halogen001 a răspuns:

De regula saracii raman saraci, iar bogatii raman bogati.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Depinde de la persoană la persoană, care e motivul pentru care este în situația asta. Însă este într-o oarecare măsură vina și a acelora care din lăcomie au făcut avere înșelând nu prin muncă cinstită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce unii oameni sunt bogati iar altii sunt saraci?
Tu mai bine uite-te ca nu toti săracii sunt nefericiti, si de multe ori lucrurile nu depind doar de noi.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Dacă muncești cinstit poți ieși din sărăcie

Răspuns utilizator avertizat
| DenqOO a răspuns:

Depinde...
Sunt persoane care nici nu au potential si poate s-au nascut si in zone fara posibilitati si au si anumite probleme.

Sunt persoane care au potential si ard gazul. Dar aceste persoane chiar daca au potential, le place sa stea pe un salariu minim pe economie intr-un loc si sa stie ca nimeni nu prea il bate la cap si are o munca foarte usora si nu vede nici o problema ca castiga putin si atunci de ce ne-ar deranja pe noi cat castiga.

| yooshi a răspuns:

Nu.

| nicunicu3 a răspuns:

Dar fotbalistii Carlos Tevez a trait printre drogati razboi etc si era sarac si a devenit o legenda.Messi a fost luat dintr-un sat mai mic si sarac sa zicem si a devenit celebru.Pele etc.Deci daca vrei sa fii ceva mai mult fa pe prpriul tau spate si asigurate ca ai pe cineva care te promoveaza sa ajungi sus fara sa investesti banii luati din fabrica nu poti ajunge bogat. Fara sa pierzi ceva nu castigi.

| Elena1432567890875 a răspuns:

Dar îți spun ceva, trăit pe propria piele. Bogăția sărăcește sufletul, vai de bogații săraci...

| BunnyHoop a răspuns:

Nu e vina lor ca se nasc asa, e vina lor ca raman asa