| kosti99 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Cum este corect: Le-am dat la oameni sau oamenilor? Am dus la saraci sau saracilor? Eu cred ca a doua este corecta.

5 răspunsuri:
| kosti99 explică:

Asa credeam si eu. Mersii!

| RainmakerX a răspuns:

Oamenilor si saracilor sunt variantele corecte.

| BeeBia a răspuns:

Oamenilor și săracilor sunt corecte

| gogoshik a răspuns:

'Da, ''oamenilor'' si ''saracilor'' sunt corecte, DAR sunt rar folosite sub forma asta, la diferite evenimente imortante. Mi se pare perfect normal sa spui "la saraci" intr un mediu ca parcul, afara cu prietenii. Nimeni nu are treaba cu tine daca zici "la saraci/ la oameni".

| kosti99 explică (pentru gogoshik):

Inteleg, eu am auzit foarte multa lume care spune asa chiar si intr-o melodie. Doar ca eu daca aud pe cineva spunand asa am impresia ca este gresit.