| EmaS a întrebat:

Educatia inseamna intelepciune? Este ea necesara frumusetii fizice si sufletesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema? tu stii bine ce este intelepciunea, si cu ce incepe ea.dar aici dupa vezi mai obtii si reactii adverse fiindca nu toti sant crestini, si apoi pana la raligie si suflete santem oameni.stii povestea cu banii si cei trei preoti? ortodoxul face un cerc si arunca banii in sus; ce cade inauntru este al meu zice el, ce cade afara e al Domnuluila catolic era invers; rabinul evreu zice; ma eu nu fac cerc.arunc banii in sus. Dumnezeu isi ia cat ii trebuie si ce cade jos e al meu.acest gen de predici place mirenilor, si nu cele ce le arata pacatele.

15 răspunsuri:
| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Aici trebuie sa te contrazic.Frumusetea interioara se vede si in exterior.Trasaturile fetei de multe ori tradeaza bunatatea sau rautatea persoanei respective.

| EmaS explică:

BRO
Imi pare rau ca numai intrebarile mele starnesc reactii.Stiu eu care este cauza.

| EmaS explică:

Chelstone
Aici sunt de acord cu tine.Eu cred ca toata viata avem de invatat.Trebuie sa fim flamanzi dupa a cunoaste tot mai mult.Intotdeauna sa ne facem timp sa citim ceva nou,sa fim la curent cu tot ce se intampla, sa cercetam, sa ne documentam.Nu poti sa dai sfaturi daca tu nu ai fost un model de viata pentru altii.

| EmaS explică:

Merci,Nicu
Nu trebuie sa pui tot la suflet.Sunt oameni care numai atunci cand fac raul, sau jignesc se simt bine.Trebuie sa ne para rau de ei, pentru ca ei nu au pacea in inima.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamneeeeeeeeeee...cat trebuie sa te plictisesti ca sa debitezi asemenea ineptii.
Educatia este o suma de reguli pe care le invatam si le aplicam (sau nu), intelepciunea este rezultatul unor experiente de viata, traite cu sau fara educatie. Off!

| Flav a răspuns:

Educatia o avem in noi, ea se arata, nu se discuta. Intelepciunea inseamna putin mai mult decat de-a pune astfel de intrebari, dar stai linistita, si nea Costica franaru de la scara mea vecina se crede intelept.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu inseamna intelepciuestraight facestraight faceSi devi stupida cum as fie necesara frumuseti fizice...

| chelstone a răspuns:

Acum depinde care este target-ul educatiei. Insa, tu ai impresia ca cei care termina un liceu sau care termina o facultate sunt intelepti? Intelepciunea o capeti in decurul vietii, insa nu poti spune despre mos ion cu doua clase ca este intelept, probabil el nu stie sa-ti explice miscarea oscilatorie, cu atat mai putin sa-ti dea sfaturi de viata, de altfel nu vad ce sfaturi as putea primi de la cineva care al lucrat la CAP sau mai stiu eu ce organizatie care atrage oameni lipsiti de o educatie de baza. Nu poti ajunge la intelepciune cu doua clase sau mai mult chiar, iar la batranete sa stai cu paharu'-n bot si sa dai sfaturi.

| Chris a răspuns:

Educatia conduce, intr-o oarecare masura, la intelepciune, insa termenii nu coincid. Educatia 101, cea innascuta, este necesara frumusetii de orice fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce te incapatinezi sa pui intrebari puerile. Daca te plictisesti, macar sa postezi ceva incitant, mai ales ca ai ales categoria stiinta si filozofie. Posteaza ceva care sa duca la polemici, la dezbateri captivante, nu veni cu intrebari penibile. Ne bombardezi in mod obsesiv cu timpenii si ne omori pe urma cu dragostea ta fata de noi si dumnezei si mai stiu eu ce. Nu-ti poti pastra dragostea asta in liniste, trebuie sa ne sicii neaparat? Voi adventistii aveti adunari unde stati si palavragiti, cintati din gura si la pian, de ce nu mergi la adunarile alea unde toti sint ca tine si toti iti dau dreptate? In fond sinteti pe aceeasi lungime de unda si defilati ca o turma fericita, va intelegeti perfect. Simti nevoia sa ne sicii pe noi si cind ii sare cuiva tandara sa te vaicaresti ca esti jignita, de parca nu tu esti aia care ne asasineaza cu postari fara sens. Esti mai rau decit clopotzeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca stii care este cauza, doar am facut-o cunoscuta in postarea anterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba asta bou care faci zgomot in jurul tau,amice... te superi daca-ti scriu ca esti prost? nimeni nu se naste inteligent, din greseli invatam, adica : "pina nu ma lovesc cu capul de pragul de sus nu il vad pe ala de jos"
ai inteles mai asta care te **** grija
pantelimonare, nu-ti m-ai functioneaza cursiera fratemeleu?
te-ai luat de Ema te-ai luat de mine, ori vrei sa mut bucurestiu' mai la vale, se poate? tu aveai lupte cu moldovenii, ia vezi!

| chelie91ptm a răspuns:

Cu siguranta

| KaZe_8447 a răspuns:

Nu.Intelepciune - Experienta

| Dan_5969 a răspuns:

Am sa-ti raspund prin cateva intrebari.
Este oare important sa stii sa scrii corect? dar sa vorbesti corect?
Este necesar sa cunosti o limba straina? dar sa o vorbesti?
Crezi ca merita efortul sa fi educata sa stii sa te comporti in societate?
Frumusetea este trecatoare, educatia ramane.
Frumusetea se intretine cu multi bani, trebuie sa te educi ca sa stii sa castigi acesti bani.