| Hmmmm a întrebat:

Daca limita durerii fizice este constituita de amorteala, care ar fi limita durerilor sufletesti?

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Apatie.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă i-a amorțit o mână sau a paralizat, înseamnă neapărat că a trecut înainte printr-o durere covârșitoare?

Amorțeala, apatie sunt doar efecte, iar cauzele pot fi diverse.

Iar ceea ce descrii tu oricum e doar o lipsă de interes față de ceilalți, un fel de egoism și nepăsare. Apatia ar fi, dacă nu ți-ar mai păsa nici de berea ta preferată din frigider, nici de acele filme la care îți place să te uiți când nu te vede nimeni, nici de ceea ce în mod normal te-ar scoate din sărite.

| EmaS a răspuns:

Depresia.
Stiu care este medicamentul pentru durerile sufletesti.Credinta in Dumnezeu.

| harciog a răspuns:

Este acolo unde nu te mai intelege nimeni.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Apatia totală. Nu mai ești în stare să simți nimic. La fel ca și amorțeala la fizic. Aceasta e părerea mea. Nu ți se pare că e o lume dominată de așa ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Spalarea pe creier (metoda rapida) sau timpul (metoda care isi face efectul mai greu, dar natural)

| Shammal a răspuns:

Limita ar fi trecerea intr-o stare de necunostinta, mintea nu mai suporta "cu ce are de-aface" si trece intr-o stare de negare (asta la un nivel de percepere realitatii din 3D-4D pentru ca de la 5D+, nu exista durere); si la durere fizica tot o stare de necunostinta e limita ca te doare atat de tare incat pici, iti pierzi constiinta si asta se petrece tot din aceeasi idee

greece12
| greece12 a răspuns:

Absenta din propria persoana.

| OctoberandApril a răspuns:

Limita oricarei dureri este amorteala.
amorteala sufleteasca din punctul meu de vedere consta in cinism, apatie, pasivitate, in general in chestii anoste...

| Hmmmm explică:

Iti pasa de atitudinea tiganilor? Desi-ti place sa crezi ca te doare in spit de ei, totusi, te deranjeaza felul lor de-a fi. Poti fi nepasator fata de un tigan, dar nu poti fi indiferent fata de tupeu sau jegos.

| Hmmmm explică:

Nu-i calca pe mufa. Piciorul tau in gura lor denota ca-ti pasalaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea sincera, fidelitatea, increderea, ar rezolva orice limita sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limitarea
mereu aud persoane care spun "simt ca pot face mai mult, doar daca mi s-ar da ocazia"...

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Acestea sunt doar scuze. Daca ar face mai mult cu siguranta ca ar fi observati, ar iesi in evidenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Unora le este greu sa se integreze din prima in societate. spre exemplu, mie imi este greu sa dau spaga. spaga reprezinta, in ziua de azi, o limita impusa (de cele mai multe ori) pentru realizarea unui scop. nu sunt deloc de acord cu spaga, insa cateodata stau si ma gandesc daca ar trebui sa ma antrenez mai bine si sa trec peste asta, lucru care, evident, m-ar cioparti sufleteste.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, de multe ori suntem nevoiti sa facem compromisuri. Daca nu oferi spaga, nu ai parte de un tratament corespunzator.Nu de mult am avut o problema de sanatate si am preferat sa merg la o clinica particulara tocmai pentru a evita sa dau spaga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trecerea la cele sfinte? laughing daca iti controlezi emotiile iti controlezi si pornirile "animalnice"

| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu nu cred ca exista suflet

| iKronstadt a răspuns:

Starea catatonică. Le include pe amândouă.

| Kyrie a răspuns:

Nu se poate specifica limita dar ajungi sa innebunesti cand esti prea emotional,fie prea deprimat, fie prea vesel (la veselie nu e cazul) laughing, gandurile dureroare te impinge sa te afunzi din ce in ce mai tare si daca faci pe durul/dura si nu plangi macar devii si mai si mai trist, si cand innebunesti o iei razna pur si simplu fara cuvinte xD, Toate formele fizice din jurul tau ti se par inamicehee hee

| Haze a răspuns:

Votca&whiskey!

| rocketguy3321 a răspuns:

Nepasarea?

| Hmmmm explică (pentru rocketguy3321):

Cred ca nepasarea este o durere si mai mare...

| Kyrie a răspuns (pentru Hmmmm):

Nepasarea societatii fata de tine, influentandu-te astfel sa judeci omenirea si s-o iei pe calea raului, indiferent de cat de logic si destept esti, emotiile intotdeauna vor lua controlul si se va folosii de propia ta inteligenta pentru a domina in societate

De fapt durerea asta a nepasarii, sau a iubirii te face cineva puternic si cineva care isi da toata silinta pentru ce-i place

| Hmmmm explică (pentru Kyrie):

Emotia exista, dar odata cu existenta inteligentei, o poti controla.

| Broadway a răspuns:

O durere mai mare decat cele existente.