| cioca99 a întrebat:

Energie electrica.se poate pierde intre sursa si consumator. Daca distanta dintre consumator si sursa se mareste atunci se pierde energie pe parcurs? explicati.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Aşa cum a răspuns şi hârciog nu există transfer fără pierderi. Orice conductor în funcţie de metalul folosit este mai bun sau mai slab conductor prezentând o rezistenţă mai mare sau mai mică la trecerea curentului electric.
Curentul electric alternativ are avantajul că pentru aceeaşi lungime şi material al conductorului respectiv va avea nevoie de un diametru mai mic al aceluiaşi conductor până la un consumator oarecare de aceeaşi putere.
Se încearcă micşorarea acestor pierderi prin crearea unor materiale supraconductoare. Dezavantajul este că de regulă aceste materiale au nevoie de o temperatură foarte scăzută.
Pe scurt totul este legat de legea lui Ohm : I = U/R

2 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Vorbim de fapt despre curentul electric care trece prin circuit, nu despre energie electrica.
Curentul electric este caracterizat prin intensitate care se masoara in Amperi dupa formula
I = Q/t unde
- Q reprezinta incarcatura electrica sau altfel spus numarul de electroni ce trece printr-o suprafata (masurat in Coulombi)
- t reprezinta timpul in care se efectueaza masuratoarea (masurat in secunde)
Deci intensitatea curentului curentului electric variaza numai in functie de Q si de t si nu variaza in functie de distanta parcursa.

Exemplu ipotetic:

- daca printr-un circuit trec 3000 de Coulombi in 3 secunde, intensitatea curentului in acel circuit I = Q / t = 3000 C / 3 s = 1000 Amperi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este asta/ nu inteleg nimic...