| radomire a întrebat:

Daca vreau sa pun la curent un consumator aflat la 120 m distanta de priza, se poate pierde din curent daca cablu e prea lung, sau se poate infierbanta cablu sau priza? Ce fel de cablu imi recomandati in cazul asta? 2.5 e de ajuns?

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Du-te aici si calculeaza:
http://www.electro-cablu.ro/calculator-sectiune-cabluri
(puterea o bagi cu 0.5, nu 0, 5)

| viotedy a răspuns:

Depinde ce consumator.cablu cu fir litat de 4.si e ceva provizoriu, nu?

| radomire explică (pentru viotedy):

Am o pompa de udat de vreo 700W si vreau sa o bag intr-un iaz, dar e la 120 de m de priza. Si ma gandeam cat o sa-mi afecteze din performanta ei daca lungimea e prea mare.

| viotedy a răspuns (pentru radomire):

Cu cat e mai subtire ai si pierdere mai mare pe traseu.totusi pompa nu e asa mare.cablu de 4 cum am spus sau chiar de 6, litat.cablul perfect intins pana acolo pentru a nu se incalzi.si bagat prin tub.

| LIN2010 a răspuns:

Cablu de cupru, cu sectiune de 6 milimetri patrati, pozat aerian sau subteran, si nu o sa ai probleme cu caderea de tensiune la acea pompa.Succes

| adishorMS a răspuns:

700 w nu e asa consumator mare un cablu litat normal. Cand spui 2, 5 te referi la mono cum e prin perete? daca ai posibilitatea asta atunci da