| IamPeterPan a întrebat:

Eplicati-mi si mie va rog frumos teoria relativitati. Aca pentru un copilas. Si ce treaba are lumina, adica viteza luminii in treaba aceasta?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Albert Einstein a dat deja o astfel de explicatie, citez din memorie:
Daca iti petreci un minut tinand mana pe o soba incinsa, ti se va parea o ora. Daca iti petreci o ora cu o fata frumoasa, ti se va parea un minut. Aceasta este relativitatea.

| IamPeterPan explică (pentru regis):

Stiam chestia aceasta. Stiam si ce inseaman ain mare teroia relativitati si am mai citit azi de diminteata pe siteuri si m-am lamurit

| NoChanceForUs a răspuns:

Nu poți explica unui copilaș ceva ce e greu de priceput dacă ai IQ-ul sub 140.

| alessia5158 a răspuns:

"Teoria relativitatii pe intelesul tuturor " ( in 6 parti ) : http://www.scientia.ro/fizica/78-teoria-relativitatii.html

| IamPeterPan explică (pentru alessia5158):

Multumesc.

| alessia5158 a răspuns (pentru IamPeterPan):

Ma bucur ca ne-a fost de folos amandurora!

| JackDanielTime a răspuns:

Relativitatea pe intelesul tau.Mmmm pai gandeste-te la o nava spatiala.Cu cat accelereaza spre viteza luminii timpul ''va ingheta'' curgand mult mai incet decat pe Pamant iar masa acesteia va creste foarte mult.asta Este teoria relativitatii generalizate postulate de Einstein. In cea restransa viteza luminii, calculata de mine, de tine de Andrei, de maria va fi aceeasi(aproximata la 300000 km/s)
tot in aceasta teorie, einstein a zis"Corpurile mari deformeaza spatiul si timpul, facand ca Spatiul(stii tu universul) sa se curbeze formand astfel campul gravitational al acelui corp.