| IamPeterPan a întrebat:

Explicati-mi si mie ca pentru un copil teoria relativitati si ce legatura are viteza luminii aici?

Răspuns Câştigător
| babzibazatu a răspuns:

Teoria relativitatii generale presupune ca orice corp din spatiu creeaza in spatiu o anumita curbura, si prin urmare aceasta curbura influenteaza traiectoriile tuturor corpurilor care trec pe langa acest obiect. Pentru ca lumina are cea mai mare viteza din univers (presupunand), formula depinde de viteza luminii, care este si ea deviata de aceasta curbura. Daca cea mai mare lumina din univers ar fi alta, ecuatia ar fi ceva de genul E=m*v^2 unde v>c (c viteza luminii) happy Succes.

1 răspuns: