| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca noi Romanii nu avem mancaruri traditionale?
Adica toate sunt imprumutate din diferite tari?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.traum-ferienwohnungen.de/......richte.jpg

e doar un exemplu, difera de la land la land cel putin in Germania, bucataria romaneasca difera si ea, sunt preferate anumite mâncăruri mai mult, desigur ca am fost influentati pentru ca am fost ocupati de ei si erau multi la noi, adn romanesc este unul divers, am cules de peste tot asa toate popoarele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu avem. Cred ca papanașii sunt cea mai tradiționala

| CostinAlamariu a răspuns:

Este fals si te sfatuiesc sa te informezi mai bine

| Theo94 a răspuns:

Asa cum celelalte tari au imprumutat de la altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Practic da. Dar asta se spune cam peste tot. Mâncarea circulă. Deși, avem unele mâncăruri tradiționale, de obicei cele cu nume de localitate, ciorbă rădăuțeană, covrigi de Buzău etc.

| NunuNini a răspuns:

La fel de adevarat cum si alte natii au imprumutat de pe la vecinii lor sau mai de departe.

| VictorJulien a răspuns:

Deci nu mai pot cu întrebările astea, voi chiar nu înțelegeți ce este mâncarea tradițională, tradițional nu înseamnă inventat neapărat de noi, dar denigrarea României de către români a ajuns sub orice critică, interesați-vă înainte de a arunca cu noroi în propria țară.

| WonderGirl7 a răspuns:

Cam da, ft adevărat.
sarmalele de la turci, palinca de la unguri, mamaliga (polenta cică de la italieni, chiar m o șocat asta), zacusca o au toate țările balcanice, nu știu de papanași dacă s românești dar cred ca numai aia...

| Eisenheim a răspuns (pentru WonderGirl7):

Da dar jinarsu și slănina îs a noște garantat laughing

| WonderGirl7 a răspuns (pentru Eisenheim):

Ba tare ma tem ca s ungurilor si alea?

| Eisenheim a răspuns (pentru WonderGirl7):

Unguri au pălincă din cereale, super bună într-adevăr, dar jinarsu de prune ăla ii neaoș al nost laughing

| WonderGirl7 a răspuns (pentru Eisenheim):

Ești din BN sau MM?

| 2420 a răspuns:

Din păcate este adevărat

| bmb43 a răspuns:

Suntem singura tara din lume care consuma toate părțile unui animal. Toate tarile arunca la gunoi creierul, inima, măruntaiele. Noi facem mâncare din tot. Chiar am fost surprins sa aflu ca suntem singurii care fac asta!

| Mopmop a răspuns (pentru bmb43):

Ai fi uimit sa afli ceva. Discutand cu cativa prieteni filipinezi cu care lucrez am aflat cu uimire de traditiile lor de Craciun. Surpriza! Mananca porcul ca si noi, nu arunca nimic din el! Cauta si tu pe net si ai sa vezi.

| bmb43 a răspuns (pentru Mopmop):

Voiam sa scriu Europa, în loc de lume.

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Da, doar saracii cred ca fac asa, filipinezii o duc rau, ca si noi

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca si chinezii sunt la fel de saracihappy Ei mananca tot ce se taraste misuna si zboara. Nu sunt de acord sa mananc ceva de la ei avand in vedere ca aprox 35% din farfuriile lor contin ingrediente ce inca mai miscalaughing

| anonim_4396 explică (pentru bmb43):

Şi americanii consumă tot. Mi-a spus cineva că acolo nu există să-ţi doreşti ceva şi să nu găseşti. Şi mi-a povestit experienţa lui. La un magazin cu de toate i-a atras atenţia "conservă de elefant". A cerut una şi s-a dus acasă. Când s-o deschidă, era goală. Furios, s-a dus înapoi la magazin să reclame pungăşia. Ăia i-au explicat: - "Domne, noi aici valorificăm totul de la animal. Probabil că dumneata ai nimerit tocmai gaura... turului". laughing