| AnastasiaIacov a întrebat:

Este adevarat ca psihologii au aratat ca afectiunile pe partea dreapta sunt cauzate de persoane de sex masculin, iar cele de pe partea stanga de persoane de sex feminin? Este adevarat ca persoanele care au suferit mult au probleme cu rinichii? Stiti carti legat de asta? Va rog! Mersi!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rinichii sunt pe ambele parti.

| Celcestietot a răspuns:

Psihologii nu stiu nimic, doar se prefac ca inteleg omul...

Aceea cu rinichii nu este adevarata si nu stiu carti legat de asa ceva.

| Ineys a răspuns:

Partea dreapta a? Multe lucruri au o parte dreapta si stanga.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Recomand cartea :"Sănătate si vindecare folosind stilul de viață edenic si remediile naturale" de Sorin Nicola. Poate fi comandata la nr de telefon : 0765451771 sau 0725177959. Are doua volume si tratează toate bolile nu numai ale rinichilor.
"Stresul contribuie si el dintr-un mod semnificativ la acidifierea mediului intern si la crearea radicalilor liberi ce antrenează efecte distrugătoare asupra organismului. Datorita acidozei apar tot felul de boli la nivelul sistemului urinar: litiaze,glomerulonefrite, pielonefrite, nefropatiile vasculare, nefropatiile glomerurale etc care in timp, pot conduce la insuficienta renala."
Citat din cartea menționată mai sus.

| Panamax a răspuns:

Saptamana aceasta asa este.Dar saptamana viitoare in urma ultimelor studii in domeniu, va fi exact invers.Tot pentru o saptamana.

| Dandinelle a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ne arati un link legat de studiul asta, iar un psihiatru si un neurolog probabil au avut ceva de-a face cu asta, deci mai degraba ai intreba pe ei.
Daca e sa o luam logic, efectul asupra corpului a unui sindrom psihic, somatic vorbind afecteaza: inima, rinichii, plamanii, ficatul, stomacul.
Apropo de auzite din popor:
oamenii care au avut operatie de extirpare a amigdalelor au avut dupa aia probleme cu rinichii.

| XYZ02 a răspuns:

Nu am auzit niciodata de asa ceva, iar psihologii se ocupa de partea psihica, nu partea fizica deci nu prea au legatura intre ele, psihiatrul este singurul care a terminat o scoala de medicina in zona psihica.