| anonim_4396 a întrebat:

Este "colectivul" in care te integrezi factor de progres al evolutiei personalitatii tale, sau factor restrictiv?
Nu ma refer la colectivul clasic, cel din viata reala, de care pana la urma depizi material/emotional, ci de colectivul virtual, din ultimul deceniu, gen "lista de frienzi/familion" de pe facebook, sa zicem...
Uite, eu am realizat ca o persoana nu ma poate "adauga" in lista de frienzi, din motivul ca nu sunt "compatibil" cu ceilalti frienzi de la ea din lista. Nu mai conteza ca intelectual/afectiv ne simpatizam/potrivim, si ca "ar vrea" sa mentina cumva canalul de comunicare cu subsemnatul, insusi faptul ca are in lista niste frienzi/familion hai sa zicem "circumspecti" ii face imposibila "atasarea" mea la un grup nefavorabil si reactiv.
Eu unul intotdeauna am considerat ca esti ceea ce iti propui, daca ai mijloacele necesare sa iti modelezi dorintele, nu ceea ce obligat de altii sa fii, cu atat mai mult cu cat ai uneltele necesare sa-ti modelezi singur in virtual anturajul, nu iti este predestinat, ca in viata reala...
Deci "grupul de prieteni" de pe site-urile de socializare sunt o "valoare" atasata evolutiei tale, sau un blocaj in calea afirmarii tale ca persoana?

10 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Io n-am Facebook, deci, nu prea depind de niciun colectiv. Oricum mi s epare de căcat ideea de colectiv, asta mergea mai bine pe vremea comunismului.

http://i.imgur.com/VftWP.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta depinde doar de tine. Dacă tu îți faci un grup de prieteni care să te "tragă" în sus, atunci ei sunt o valoare atașată evoluției tale. De exemplu, din toți prietenii mei de pe facebook, doar unul mă ajută la modul de care vorbești tu. Ceilalți sunt acolo, ca să fie. Depinde pe cine îți centrezi tu atenția și de care sfaturi asculți...sau măcar le iei în considerare. Niciodată nu voi lăsa un grup de așa ziși prieteni virtuali să fie un blocaj în calea afirmării mele ca persoană pentru că eu îi aleg.Și dacă îi aleg ca și "prieteni" înseamnă că merită. Întotdeauna am vrut să fiu "prostul dintre deștepți" decât invers. Chiar și virtual. Așa mă ridic, așa învăț, așa evoluez. Oamenii din jurul meu au impact asupra mea dacă eu îi las să se apropie. Dacă nu, stă fiecare în banca lui, nu devenim "blocaje" unul pentru celălalt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frumos comentariu... o nelamurire totusi:
"Ceilalți sunt acolo, ca să fie"... la ce iti trebuie? si daca ar interveni unul nou, in disensiune cu ei, dar pe care il apreciezi tu nitel, ce ai face?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt cunoștințe, oameni pe care îi știu din vedere sau pur și simplu amici. Care nu au un impact atât de mare asupra vieții mele. În legătură cu a doua parte ( " și dacă ar interveni unul nou, în disensiune cu ei, dar pe care îl apreciezi tu nițel, ce ai face?")-nu înțeleg la ce te referi happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Alegrea, domnisoara, alegerea... deci cand esti pusa sa alegi intre o singularitate care poate disturba karma unei mase compacte pe care o frecventezi, ce alegi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îl aleg pe cel care îmi "disturbă" mie karma într-un mod pozitiv. Restul e cancan tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu. Ma intreb totusi cat de mult ii ajut eu sa evolueze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Socializarea virtuala e o mare minciunica. Pot spune ca sunt cine vreau eu sa fiu, fara sa pot fi verificat. Un astfel de "colectiv" nu ma poate trage in sus. Nu am cont pe FB. Ii numesc prieteni pe cei pe care ii cunosc fizic si ma pot baza pe ei in clipele dificile din viata. restul sunt cunostinte si atat. Nu neg faptul ca unele cunostinte iti pot da si sfaturi bune. Insa abuzam de termenul "amic", a carui valoare emotionala se videaza.

| Gogu06 a răspuns:

Prietenii, colectivul din viata ta de zi cu zi contribuie la evolutia ta mai mult sau mai putin, depinde de persoana. "Prietenii" care iti sunt prieteni doar pentru ca se afla la categoria prieteni nu contribuie in nici un fel valoarea evolutiei tale, nu au nici o valoare poate doar in mintea proprietarului de cont atat. Eu o vad ca si cand colectionezi cartonase cu fotbalisti, nu poti sa bagi printre cartonasele tale de premier league un jucator din liga intai, iti strici colectia.

Răspuns utilizator avertizat