| Yukiee a întrebat:

Este depresia o boală psihică sau doar o afecţiune sufletească?

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Este o stare patologica care afecteaza starea de spirit, gandurile si chiar corpul si este asociata cu reducerea activitati psihomotorii. Ema lasa naiba sufletul ala, ca il vezii tu cand ajungi in rai, aici avem alte treburi.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Adevărata depresie este o boală psihică.
"Depresiile" pe care le întâlenşti pe la adolescenţi sau la indivizi dintr-ăştia care o duc bine dar au ei o insuflaţie alegorico-iraţională, sunt doar mofturi şi se tratează cu ignorare şi sictir.

| EmaS a răspuns:

Este o boala a sufletului si a mintii.

| Vizitiul a răspuns:

Afectiunile sufletesti dau boli psihice, in general.

| harciog a răspuns:

Este o stare in care poate cadea oricine la un necaz mai puternic.

| Chris a răspuns:

Depresia este o boala!

| Polaris a răspuns:

De cele mai multe ori e un moft, dar depresia adevărată ţine de tulburare socială şi psihică, oboseală sufletească, în niciun caz boală. Mă rog, decât atunci când înnebuneşti de-a dreptul şi eşti cuprins de paranoie...

| caractere a răspuns:

Totul pleaca de la creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La început o afecţiune sufletească ce poate duce (de cele mai multe ori) la o boală psihică. Tratată la timp, va rămâne doar o afecţiune ce a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresie=oboseala sufleteasca.Sufletul tau este obosit de la cate minciuni, fapte rele ai facut si care s-au adunat in timp.Ce tulburare psihica? Ce boala psihica? E vorba de oboseala sufletui si nimic mai mult. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresi este o tulburare afectiva manifestata prin durere morala si tristete intensa, pe o perioada mai lunga de 6 luni. Ca sa iti raspund la intrebare, este o boala psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia,este cauzata de durere sufleteasca, de suferinta.Atunci cind aceasta suferinta ne chinuie ani la rind, ne poate afecta psihicul.trebuie sa intelegem ca aceasta afectare a psihicului ne poate dezvolta alte simturi, adevarat, la o scara mai mica.Deci nu poate fi considerata boala. Numai bine.

| emima a răspuns:

Mai degraba o afectiune sufleteasca psihologul la care am fost atunci cand am avut depresie asa mi-a zis ca nu e o boala

| cherrybomb a răspuns:

In cele mai multe cazuri. amandouahappy

| LookBehinD a răspuns:

Esti de bubui... e tulburare psihica.

| GeorgianaGeo1 a răspuns:

Tulburare psihica.

| Andreasgr a răspuns:

Depresia este este mai mult decat o stare psihica, aceasta este corelata cu schimbari ale functiilor creierului.
Cel mai mult femeile sunt afectate de aceasta boala, din cauza schimbarilor hormonale aduse de pubertate, ciclu menstrual, menopauza si sarcina.
Un tratament ar fi DBS, mai nou, (adica Deep Brain Stimulation); altul ar fi cu antidepresive; terapie cu lumina si ar mai fi si altele.
Categoric este o boala si daca tu o ai, ar fi bine sa o rezolvi cat mai repede, fiindca nu e bine sa fii suparat mereu!