| NoOneCanStopDeth a întrebat:

Este frica, un sentiment supus?

Răspuns Câştigător
| DrumuriFictive a răspuns:

Totusi, nu cred ca frica tine de vreo viziune religioasa sau areligioasa. sunt pur si simplu mai multe feluri de a o intelege. de exemplu, mi-e frica de inaltimi, deci am o fobie. sau: nu incalc legea pentu ca mi-e FRICA de consecinte. sau: nu voi baga mana in foc pentru ca mi-e FRICA sa nu ma ard si sa am leziuni... sau: mi-e FRICA sa fac acte imorale pentru ca "ma poate bate mana lui Dumnezeu", mi-e FRICA de moarte. etc

18 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu inteleg alaturarea asta de termeni. Sentimentele sunt atitudini afective fata de persoane, obiecte, stari...
Cred ca sentimentele pot fi pozitive sau negative, controlabile sau necontrolabile, constiente sau latente. Supuse? nu stiu ce inseamna asta happy
Eventual, frica este un sentiment care ne poate supune, inrobi. Poate n-am inteles eu intrebarea si explici mai bine unde "bati" happy

| NoOneCanStopDeth explică (pentru Kaℓi):

Cred ca stii unde bat happy de asta ti-am spus ca imi place cum gandesti.
Este frica un sentiment supus?
Pentru crestini da, ar puta sa spun ca este dat de sus.
Dar pentru un ateu? Ce poate sa spuna un ateu?

| Kaℓi a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Pai sa-ti raspunda un ateu, eu sunt o persoana foarte spirituala big grin

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Bravo omule, un raspuns foarte detaliat happy felicitari.

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Hei! merci pentru funda!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Nu ai pentru ce omule happy
O dupa amiaza placuta.

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Merci la fel!

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Totusi, nu cred ca frica tine de vreo viziune religioasa sau areligioasa. sunt pur si simplu mai multe feluri de a o intelege. de exemplu, mi-e frica de inaltimi, deci am o fobie. sau: nu incalc legea pentu ca mi-e FRICA de consecinte. sau: nu voi baga mana in foc pentru ca mi-e FRICA sa nu ma ard si sa am leziuni... sau: mi-e FRICA sa fac acte imorale pentru ca "ma poate bate mana lui Dumnezeu", mi-e FRICA de moarte. etc

| DrumuriFictive a răspuns:

Nu cred ca frica e un sentiment, cu atat mai putin, un sentiment de supunere. Cred ca e ceva instinctual si mai cred ca a pazit omul primitiv de multe pericole. Prin urmare, inteleg prin frica - instinct de conservare-.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Gandesti ca un ateu happy imi place.

| DrumuriFictive a răspuns (pentru DrumuriFictive):

Fa distinctia intre teama si frica. si vezi care din notiunile astea doua genereaza supunere.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Raspunsul de mai jos era pentru tine. big grin

| αndï a răspuns:

Frica este un sentiment care apare din indepartarea de divinitate, oricare ar fi aia pentru tine. Zic doar...

| suffarstar a răspuns:

Cum adica supus? Imi dai si mie un exemplu de "sentiment supus"?

Parerea mea e ca frica este un sentiment ca oricare altul, depinde si cum o simti, de exemplu dragostea o simti in mai multe feluri, la fel si frica.
Una e sa-ti fie frica de inaltimi, si alta e sa-ti fie frica de un vecin turbat care la 12 noaptea taie "chestii" cu drujba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supus cui?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Frica nu este un sentiment, este un mecanism biologic. Da, poate fi si controlat prin diverse mijloace.

| raduradu2014 a răspuns:

Da este un sentiment supus

| NoOneCanStopDeth explică:

Dupa porunca de baza a iubirii ar fi bine sa redescoperim supunerea si loialitatea "Fiţi supusi unii altora in frica lui Cristos"

| elizabeth100 a răspuns:

Presupun ca da......adica noua ne e frica de anumite chestii....ar trebui sa invingem frica deoarece nu ne ajuta cu nimic