| RAY a întrebat:

Este gandirea empirica prea dura de multi prefera gandirea magica? De ce aleg oamenii sa creada fara a se indoi de ceea ce cred?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Empirism
vs
https://www.descopera.ro/......nduc-viata

Răspuns Câştigător
| andronicus a răspuns:

Gandirea empirica dupa mine este isvorata din experienta directa si este bine legate de realitatea fizica. Pe cand gandirea abstracta ca si ce magica, fiind mai mult imaginativa este mai mult metafizica, adica numai putin legata de realitatea fizica si poate sa duca chiar la pervertirea relatiilor stabilite prin experienta directa. Spiritele foarte imbacsite de teorii (idei) metafizice, foarte puternic fixate in ideile si imaginile lor ajung chiar sa respinga realitatea fizica si considera ca totul este iluzie. De multe ori gandirea empirica cere si un efort special al mintii pentru a ajunge la reflectarea obiectiva a realitatii fizice. De aceea este mult mai usor de a memora si insusi povestile unora sau altora, pana ajung sa fie ca prpriile idei, decat a face efortul de intelegere logica a realitatii.

5 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Intrebarea asta practic e provocatoare.
Se vede ca tu deja ai o ura fata de Dumnezeu, aici nu mai e chestia ca doar nu crezi...

| RAY explică (pentru Superior):

Si tu ai ura fata de 6500 de zeii in care nu crezi nu?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Allah si Dumnezeu sunt diferiti dupa parerea ta?

| RAY explică (pentru Superior):

Ca crestin trebuie sa stii care e diferenta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Aceea ca e interpretat diferit in islam si diferit in crestinism.