| RAY a întrebat:

Este iubirea ceva rational? cum putem descrie iubirea in mod rational si de ce avem nevoie de ea? daca dorinta sexuala e destula pentru reproducerea speciei umane

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Inca nu ai primit 2 milioane de raspunsuri?! rolling on the floor
Unde naiba sunt "expertii" in iubire de la D&S?
Iubirea este un sentiment, nu atat de puternic ca cel de ura sau teama, dar totusi sentiment, din categoria celor generatoare de mari emotii.
Sa-i mai intrebam acum pe exegetii iubirii, unde vad ei "ratiune" atunci cand sunt loviti de teama/frica sau ura/furie? big grin
Asa e si cu iubirea. Cele mai mari tampenii se fac din dragoste, uneori se si moare destul de usor si complet de pomana, deci "ratiunea" este ultimul lucru care trebuie asociat cu iubirea.

Spuneai ceva legat de "dorinta sexuala"...
Cine stie cu adevarat sa iubeasca, poate sa iti confirme ca o dragoste foarte puternica inhiba dorinta sexuala fata de persoana asupra careia se manifesta acel gen de dragoste adanca.
O dragoste adanca merge spre protectie, contemplare si adoratie...NU spre sex.
Poti deci sa-i faci "prosti" fara rezerve pe toti cei care scriu romane la D&S despre cum iubesc ei, si la final ragaie: "A doua zi am facut sex. A ramas cumva gravida?" big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAY,ce e de facut daca te indragostesti de cine nu trebuie cum ar fi de o persoana din familie?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Man depinde de cine in general nu suntem atrasi sexual de membri din familia noastra, zi-mi gradul de rudenie intre tine si persoana iubita?

| emignon a răspuns:

Bună seara. Este iubirea un lucru rational,deoarece e plină de logică. Normal că un băiat se îndrăgostește de o fată, pentru că-i place la ea ceea ce el nu are. Chiar și din punct de vedere sufletesc. Iubirea sinceră dintre un băiat și o fată e cea mai rațională. Și iubirea dintre un bărbat și o femeie, căsătoriți fiind, e rațională, fiindcă e fundamentată pe respect profund.

| RAY explică (pentru emignon):

Ce e rational in a iubi?