| RAY a întrebat:

Este moartea ultima speranta de a scapa de suferinta?

Răspuns Câştigător
| NoShit a răspuns:

Doar pentru că pune cineva o întrebare legată de moarte nu înseamnă că acel cineva vă cere părerea pentru că nu ştie cum să cântărească opţiunile legate de ceea ce va face în urmatoarele ore: să mor sau nu? Voi, cei care aţi răspuns cu sintagme de tipul "doar laşii fac asta" vă credeţi atât de puternici şi vă hrăniţi zilnic cu iluzia că trăiţi într-o lume perfectă, viaţa e roz blah blah? De parcă nu tot pe voi, majoritatea, vă văd cum vă plângeţi întruna la dragoste şi sex că v-a părăsit sufletul pereche, că viaţa voastră e incompletă aşa şi alte căcaturi. Mai terminaţi cu ipocrizia.
Legat de întrebare: Eu sunt de acord, pentru că pare cea mai uşoară soluţie, din moment ce n-am găsit alta. Ca să scapi de suferinţă, adevarata suferinţă e nevoie de un miracol, dar cum nu există aşa ceva, ci sunt doar eu, un om singur şi fără sprijin, apelez la ultima speranţă.

| RAY explică (pentru NoShit):

Ai dreptate, ne mintim mereu ca ducem o viata frumoasa cand in realitate ducem o viata de rahat, ignoranta ne mentine in viata

| i86e2 a răspuns (pentru NoShit):

Mai există și varianta buddhismului, care spune care e soluția pentru a scăpa de suferință, și anume renunțarea la dorințe. Bine, sunt mai multe de zis decât atât, dar informații se găsesc din plin pe net.

| NoShit a răspuns (pentru i86e2):

Soluţii există, doar că nu întotdeauna e vorba de acelaşi tip de suferinţă.

26 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Care suferinţă? Eu nu sufăr.

| WR104 a răspuns:

Ultima speranta, pentru unii, da.

| demonangel37 a răspuns:

In opinia mea moartea este o solutie in mod spiritual atunci cand moarte spirituala aire loc ajungi la un alt nivel de stiinta deoarece infrangi temeri, ganduri, suferinte, dureri moartea este simbolul eliberarii in spiritualitate iar moarte fizica intr-adevar este o solutie sa zicem pentru multe persoane dar nu se gandesc ca nu este atat de simpla ma omor exemplu si am terminat cu suferinta asta nu din contra ramai sub forma de materie care trece prin anumite niveluri de suferinta mult mai mari e doar o opinie happy si scuze daca am spus ceva gresit iar daca vrei sa ma intrebi ceva intreaba happy

| DragosConstantin a răspuns:

"Oamenii cu adevarat tari nu fug in fata durerii, ba chiar se adancesc in ea, insa stiu s-o domine." [Francesco Orestano]

| Delicacy a răspuns:

Moartea nu te scapă de suferinţă, ea doar îţi deschide alte uşi.Tu însuţi te poţi scăpa de suferinţă, prin metode caracteristice personalităţii tale.

| NemNUZ a răspuns:

NU, deoarece de ce ne-am naste daca nu trebuie (sau nu vrem) sa traim?

| BIS99 a răspuns (pentru NemNUZ):

Ca să se bucure un bărbat de plăcerea vieţii laughing

| NemNUZ a răspuns (pentru BIS99):

Pai exista prezervativ mai nou, nu trebuie neaparat sa se inmulteasca laughing

| BIS99 a răspuns (pentru NemNUZ):

laughing

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Sa te omori atunci cand ai o problema sau suferi inseamna ca esti un las si ca nu esti in stare sa parcurgi obstacolele vietii, intotdeuna dupa suferinta vine bucurie, deci moarte trebuie scoasa din context Orice s-ar intampla!

| AlbaAura a răspuns:

Daca viata-i mizerabila e greu de suportat. Daca e fericita e groaznic sa o pierzi.Gandul mortii este amagitor.Din pricina lui multi uita sa mai traiasca.

| Exxtremus a răspuns:

Nu, aspirinalaughing

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Nu, este speranta

| JusTLiVe a răspuns:

Da ma cel mai bine blocul

| euforiaa a răspuns:

Doar pentru cei care nu au niciun regret in privinta vietii ce ar putea sa o traiasca in continuare...

| LiveStar a răspuns:

NU, cu siguranta NU!
Da imi place cum NU gandesc unii: 'daca t omori dai dovada de lasitate...'DE PARCA ASTA E MAREA PROBLEMA, NU MOTIVUL PT CARE O PRESUPUSA PERSOANA AR FACE-O...

| xIuliia a răspuns:

NU, daca te omori dai dovada de lasitate

| EllyMaria a răspuns:

De ce crezi ca dincolo de moarte ar fi mai bine? In fine, nimeni nu stie. happy

| PurpleMarshmallows a răspuns:

Ce te face sa crezi ca daca vei muri vei scapa de suferinta sau ca vei fi mai fericit?

| RAY explică (pentru PurpleMarshmallows):

E doar o intrebare nu ma gandesc la sinucidere