| benny7 a întrebat:

Este raţiunea de a percepe realitatea sau omul posedă o altă capacitate a cunoașterii care este superioară rațiunii?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu este o alta capacitate superioara. In plus, chiar si ratiunea poate fi inselata in anumite circumstante, deoarece nu e infailibila si sunt multi factori care o pot intuneca.

| benny7 explică (pentru Wr3nch):

Citeşte intrebarea din nou nu oferi o părere dacă nu ai un răspuns? LASĂ PE ALŢI USERI CARE SUN MULT MAI INTELIGENTI CA TINE.OK

| Plato a răspuns:

Asta e o intrebare la care au incercat sa raspunda multi filosofi importanti, precum Kant sau Blaga, insa un raspuns concret si unic nu poate fi dat, poate tocmai din cauza capacitatii limitate de intelegere a omului. Daca te intereseaza subiectul si vrei sa afli mai multe (nu tot, ar fi imposibil, cum am precizat), poti sa citesti cartea lui Kant, "Critica ratiunii pure".

| benny7 explică:

Natura acțiunilor și ambițiilor omului va fi diferită!