| anonim_4396 a întrebat:

Daca suntem omul in sine, creat de lumea in sine, rezulta ca putem percepe, reprezenta si cunoaste lumea in sine, contrazicand premiza metrafizica a imperceptibilitatii, non-reprezentabilitatii si imposibilitatii principiale a cunoasterii lumii in sine?

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Noi nu suntem omul in sine. Nici nu stiu cine e "noi". Eu stiu ca eu sunt eul in sine.

| Dandanache a răspuns:

Nu. O furnica in sine creata de lumea in sine nu cunoaste lumea in sine. Rationamentul (daca s1 a fost creat de S={s1, s2, s3...} => s1 percepe S) nu e corect si nu implica constiinta.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru Dandanache):

Da m-ai comvins ca am gresit raspunsul! imi cer scuze tongue

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Wooow! la intrebarea ta nu cred ca o sa iti raspunda prea multa lumelaughing deci daca ai pus intrebarea asta inseaman ca inca esti in dubii (stiinta/D-zeu) sper sa nu te influentez pera mult dar o sa incep prin ati spune ca:, cu credinta intr-un anume zeu a inceput 'politica' (cum baza politicii e doctrina si minciuna) politica a pus la punct un plan de indoctrinare in masa a populatiei la nivel global pentru a reusii sa o tina sub control! cand aceasta politica a luat un avans considerabil si nemaireusind sa ascunda anumite parti negative..anumiti oameni au contestat aceasta politica (avand ca scop indoctrinarea in masa de la formarea omului pentru control ) prin stiinta! cand stiinta a gasit piste de dmonstrare a bazei omului, politica a adaugat o "porunca a(zeului)" {crede si nu cerceta} " Pe scurt cam asta e problema contrazicerii premizei metrafizice aimperceptibilitatii, non-reprezentabilitatii si imposibilitatii principiale a cunoasterii lumii in sine!

| Dandanache a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

Cu asa raspuns, nu ai nicio sansa sa il influntezi prea mult. Intrebarea tinea de metafizica, nu de religia instituita. Sau tu crezi ca raspunsul ala se potriveste la orice intrebare filosofica?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru Dandanache):

Da tongue se poate sa fi inteles gresit intrebarea nefiind indeajuns de cult, Te rog sa raspunzi tu astfel incat sa ma comving ca am gresit respunsul! imi cer scuze daca cer prea mult dar chiar mai facut curios si as vrea sa vad punctul tau de vedere ca raspuns pentru intrebarea lui "VadTot"

| gein a răspuns:

Ohohooo, mai este si lume desteapta pe site-ul asta, credeam ca doar adolescenti(...) siatat.bv