| a3e6u9 a întrebat:

Este realitatea o iluzie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce asta percep cu ajutorul ratiunii mele, deocamdata ma rezum la ceea ce cunosc.Perceptia mea e rezultatul evolutiei. Daca mergeam pe alta cale, poate as fi vazut lucrurile altfel.Sunt adeptul sceptic al unui mare "NU STIU".

7 răspunsuri:
| ioandreii a răspuns:

Nu. Realitatea e realitate. Realitatea e adevarul. In schimb tu poti numi o iluzie dea ta realitate, dar cind se vor confrunta iluzia va fi spulberata.Tu te poti amagi si sa-ti faci iluzi dar realitatea te va dezamagi.

| Miauti a răspuns (pentru ioandreii):

Si cum definesti adevarul?

| Aiwendil a răspuns:

Nu.Nu este.
Daca ar fi o iluzie ai putea sa o modelezi asa cum vrei.
Si de ce, tie, unei singure persoane sa ti se ofere o lume intrega cu atatia oameni, animale, plante, elemtele primordiale, etc?
Cand budistii au spus ca realitatea e o iluzie, ei nu s-au referit ca lumea asta nu exista, ci ca masa pe care o ai tu in casa, peste niste 100 de ani, nu o sa mai fie.

| RAY a răspuns:

Nu stiu, in viitor vom afla asta, exista argumente ca ar fi si contraargumente ca nu ar fi, vom vedea ce se mai descopera, eu consider ca creierul uman creaza multe iluzi prin care incerca sa ne arate o lume, o realitate, o albina vede realitatea diferit ca noi etc asta nu inseamna ca a noastra e o iluzie si ca albina vede diferit ca noi, daca te lovesti de ceva te va durea indiferent cum vezi acel lucru in infrarosu sau nu

| T0T a răspuns:

Realitatea nu este o iluzie dar faza e ca noi concepem gresit realitatea. Realitatea nimeni nu o stie. Mai bine am spune ca Iluzia este o realitate.

| aabaaab3278 a răspuns:

Pentru tine probabil un lucru ti se pare ca este "bun" in timp ce mie mi se pare extrem de rau.
Atata timp cat avem conceptii diferite putem afirma ca realitatea este o iluzie.

| JamilaGizeh a răspuns:

Da, pentru ca fiecare om percepe lucrurile intr-un mod diferit.