| bendis92 a întrebat:

Cineva a spus ca "viata e o iluzie"? Voi ce parere aveti?
Eu cred ca prin iluzie se spune ca viata e trecatoare, dar acum mai poate sa insemne si ca ceea ce traim noi e o iluzie, iar realitatea se gaseste dupa moarte...

Răspuns Câştigător
| DrunkenRat a răspuns:

Viata reala nu e o iluzie, e traita precum o iluzie. Nimeni nu isi da seama de ce face. nu invata la scoala, asteptand sa cada totul din cer. Nu ajuta pe nimeni asteptand sa fie ajutat. Nimeni nu face ceva pentru comunitate asteptand bani de la stat. Si elevii. in general de gandesc ca profesorii ii maltrateaza, dar nu isi dau seama cum va fi cand vor lucra si vor avea un sef. Majoritatea traiesc inconstient viata asta si o transforma in iluzie. Dar. pe toti sfintii. viata NU e o iluzie!

| xkapt5 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Traiesti pe alta planeta

6 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Cum pot eu sa fac diferenta dintre iluzie si realitate cand nici macar nu stiu cum a aparut lumea mea, Universul (,, a aparut oare?!'' ), asadar pana cand nu stiu sau vad adevarul nimic nu este adevarat si totul este... posibil!
PS: Pana atunci prefer sa traiesc o iluzie in propria mea realitate!

| drbear a răspuns:

Se spune ca in viata este obligatori necesar sa faci un singur lucru : sa mori! Restul, sunt optionale. Si.asa este. Poti alege cum sa-ti traiesti viata sau nu, dar daca sa mori sau nu,cu siguranta nu poti alege,nu inca. Cred ca cel care a spus-o prima oara (viata e o iluzie) s-a referit la faptul ca oamenii alearga non-stop dupa tot felul de lucruri neinsemnate ( o nota buna, o promovare,o masina mai buna, o tunsoare mai smekhera, etc) care pentru ei sunt foarte importante, cand in sfarist nu raman cu nimic. Viata este o iluzie, dar oare ce este mai important? Sa traiesti aceasta viata iluzoriu si sa cauti fericirea sau sa negi totul si sa astepti sa mori? Eu ale iluzia, si ma zbat pentru lucrurile pe care cred eu ca trebuiesc facute! Precum acest raspuns tongue

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viaţa virtuală poate e o iluzie. Dacă şi aia reală tot iluzie se numeşte, atunci ce o fi real? Cât despre faza cu cea de după moarte... nu se poate, nimeni nu ştie ce este după. Poate o fi un somn luuuung, dar deja deviez.

| Iluminarea_Aici_Si_Acum_1974 a răspuns:

MIntea te minte, Corpul si Mintea e o iluzie. Tot ce crezi, tot ce ai invatat, toate ideile si parerile tale despre orice, toata povestea ta, sunt proiectii mentale, deci iluzii. Timpul precum si conceptul de bine-rau sunt si ele iluzii. Viata insasi e o iluzie, un vis. Nimeni nu stie nimic despre viata si nimic din viata nu are importanta, scop, motiv, cauza sau efect. Daca ceva are importanta samd. e farsa mintii. Tot ce este observat depinde de cel care observă, iar realitatea pe care o percepem este de fapt un proces al conştienţei noastre. Viaţa dă naştere universului, nu invers, cum susţine concepţia clasică despre lumea din jur.

Lumea e in tine nu tu in ea.
Viata e o iluzie!
Tu cand te trezesti din ea?