| Robert160 a întrebat:

Este viața dreapta? De ce nu este? Cum ar fi dacă ar fi dreaptă?

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e precum graficul lui y = a*x, ci precum y = sin x happy

| DeyCj a răspuns:

Chestia cu dreptatea e relativă și depinde de percepția fiecărui om despre această dreptate.De exemplu dacă raportezi dreptatea asupra legilor atunci viața devine dreaptă condiționat de legi(dacă omul le respectă), dar devine nedreaptă dacă te raportezi la inegalitatea de trai a oamenilor, cu sensul că unii oameni sunt putrezi de bogați iar alții mor de foame.
Dacă viața ar fi dreaptă d.p.m.d.v. atunci oamenii ar fi liberi și nu ar depinde de nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Viata este asa cum si-o face fiecare!
In viata ai posibilitatea sa alegi de cand te nasti si pana mori. Daca ai preferat sa alegi cai strambe (gresite), evident ca viata ta ia intorsaturi gresite si ai de suferit. Nu mai spun ca esti pus sub risc tot timpul si daca la un moment dat ai sanse sa se intample si acel rau inevitabil.
Sa ne intelegem, viata este dreapta, doar ca o strambam noi, cand alegem sa incalcam legea, sa trisam, sa facem lucrurile pe dos, sa nu ascultam de parinti, sa nu invatam cum ar trebui samd.
Pana si alegerea gurvernului si a parlamentarilor este tot alegerea noastra stramba, ca i-am votat sau altii nu au mers la vota si atunci au contat voturile celor care au votat stramb.
Deci, in viata ai de ales, iar daca alegi stramb, sa nu te miri ca toate iti merg pe dos (rau), ca-i alegerea ta!

| Frank51 a răspuns:

Nu. Nu stim. Ar fi plictisitor.

| aXy99 a răspuns:

Pentru unii este dreapta, pentru altii nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Este nedreaptă! M-am chinuit 3 minute sa dau o explicație cat mai coerenta dar s-a sters mesajul. Eu nu ma mai stresez sa scriu din nou.
Si asta e o nedreptate ca nu mi-am putut exprima parerea.
Oricum ce ma apăsa pe mine cel mai tare este că: de ce unele femei/fete rămân însărcinate imediat desi nu isi doresc copii? De ce au parte de copii și ele ii părăsesc, aruncă sau omoară pe cand alte femei ar da orice ca cineva sa le strige simplu"mami"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plictisitoare

| Raducons a răspuns:

Viata este dreapta, noi nu stim sa facem alegerile cele mai bune.

| Thecurious a răspuns:

Cred ca viata nu poate fi catalogata ca fiind dreapta sau nedreapta. Nu intotdeauna viitorul tau depinde de tine insuti. Conditiile de viata ale congolezilor sunt total opuse cu cele ale britanicilor. Unii sunt victime ale traficantilor de organe. Altii sunt nevoiti sa presteze munca fizica intensa, pentru a-si castiga existenta. Altora norocul le surade inca din nastere. Fiecare individ are o anumita viziune despre lume, traindu-si viata dupa o anumita filosofie ( subiectul este amplu). Fara indoiala, putem fi de acord ca, oamenii de astazi sunt mai drepti ( daca imi permiti exprimarea) decat cei de acum 2000 de ani.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Daca viata ar fi dreapta, probabil am trai intr-o lume prea..."perfectionista" sa zic asa

| Illuminati2016 a răspuns:

Eu tot ma intreb de ce existam

| Robert160 explică (pentru Illuminati2016):

O întrebare grea.

| stanciu2nd a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cum sa iti explic... ce traim noi acum este pregatirea pentru viata eterna

| NakGeorge a răspuns:

Viata nu este dreapta, Life its not fair. Din cauza asta unul se naste cu fel si fel de boli care il chinuie si il omoara de tanar (cauta boala fluturelui), iar altul se naste intr-o familie cu bani si toata viata lui nu stie ce inseamna sa muncesti pentru o paine. Sau poti avea doi fumatori, unul dezvolta cancer la plamani si moare dupa 5 ani de fumat si celalalt traieste pana la 90 fumand trei pachete pe zi.

Mai departe depinde ce intelegi tu prin dreapta, dar nu, viata nu-i dreapta. Cel putin din punctul meu de vedere nu este. De asta trebuie sa muncesti si sa te protejezi pe tine si pe cei din familia ta cat poti tu de bine. Ca sa atenuezi nedreptatile vietii si sa ne facem o viata cat mai buna unul celuilalt

| Daniel_Radu_1999_wPmg a răspuns:

Viata este dreapta cu oricare dintre noi, doar ca nu stim noi sa o pretuim.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Daniel_Radu_1999_wPmg):

Atat de dreapta incat unii copii se nasc cu cancer.