| 999calin a întrebat:

Este vreo problema daca eu cred ca religiile crestine si multe altele sunt un gunoi si o forma de manipulare? Eu cred ca toti idiotii de "sfinti"(cu ghilimelele de rigoare) care s-au inchinat exagerat toata viata la Dumnezeu, care au fost oameni buni, dar n-au facut nimic, nu merita acest titlu.In schimb, eu cred ca adevaratii SFINTI sunt doar cei ce au ajutat societatea omeneasca foarte mult.(exemplu:Sf. Nicolae)Eu ma bazez mai mult pe filozofie.Eu cred ca adevaratul rai este mintea umana,care,dupa parerea mea, ramane activa MEREU si isi creeaza un mediu potrivit.

16 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Așa este! Dumnezeu ca și sfinții lui NU există! Ei au fost fabricați de șarlatani ca să țină în frâu prostimea!

| Elide a răspuns:

Sfintii adevărați sunt chiar cei care s.au închinat lui Dumnezeu în toată viața lor, probabil că știi și tu când niște oameni sunt sfinti atunci când minunile dăinuie chiar și după moartea lor...SF muceniță Filofteia a fost omorâtă de tatăl ei deoarece era prea miloasă și tot ce avea dădea la săraci și când tatăl ei vazand asta i-a tăiat gâtul cu toporul, alta sfântă Pelaghia Ivanova care se ruga noaptea spre răsărit lumea zicea că e nebuna...se imbracaa, cu haine vechi și zdrențuite și cele frumoase și noi le dădea la cei săraci care nu aveau soțul ei vazand așa credea că e nebuna dar nu mai știu cred că soțul ei puse pe unul s.o impuste dar nu a nimerit în momentul ăla sfanta a zis ca de fapt el trage in el nu mai știu după ce timp acel om s-a împușcat singur aceste vieți ale sfintelor și mulți alții m.au impresionat, citește și tu viețile sfinților daca te interesează cu adevarat că dacă nu te interesa presupun că nu puneai o astfel de întrebare.

| AndreiWeisz a răspuns:

Esti liber sa crezi asta, dar nu inteleg de ce incepi asta fix cu religiile crestine. Tocmai, in religiile crestine poti sa crezi asta si e ok, ai liber arbitru. Ia sa fii tu arab si sa spui asta in Arabia Saudita, ti-ar zbura aia capul in secunda 2.

| NameInUse a răspuns:

Nu, nu e nicio problema. Pe Facebook sunt pagini de atei, de exemplu Ducatul Ateist de Alba. Chiar recomand sa arunci o privire acolo.winking

| MedionTcO a răspuns:

Nu este nici o problema. Ai liberul arbitru. happy

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Da, este o problema pentru care vei da socoteala tu, de unul singur, la momentul potrivit. Tine minte ca tu ai ales sa crezi asta, tu singur. In acelasi fel vei da si socoteala pentru modul in care judeci totul : de unul singur

| WangLouis a răspuns:

Logic, e o problema, din ce zici tu rezulta ca esti ateu. Daca asa e, "foarte bine" fiecare e liber, crede in ce vrea. Toti "idiotii" de sfinti, cum spui tu, au facut ceva de aceea au acest titlu. Nu e ca si cum i-ai facut tu, si acum astepti sa vezi ce face fiecare si daca merita aceasta denumire. Nu trebuie sa jignesti ceva ce nu stii cu adevarat sau in intregime. Sunt multi care au murit in chinuri groaznice pentru tine, care au fost batjocoriti si care acum stau sus si inca se roaga pentru tine, un nerecunoscator.

| RAY a răspuns (pentru WangLouis):

Un ateu nu are de ce sa jigneasca religia cuiva, daca un crestin spune ca mahomed este pedofil este ateu?

| RAY a răspuns (pentru WangLouis):

Numai fi asa frustrat si complexat fiecare sa creada in ce vrea, nu inteleg ce cauta intrebarea la categoria asta, stiinta se ocupa cu altceva nu cu religia

| WangLouis a răspuns (pentru RAY):

Eu din intrebarea asta, am inteles ca el nu crede in nimic, nici in Dumnezeu nici in Mahomed nici nimic, pentru ca s-a referit la "religii" in general ca manipuleaza, de asta am zis ca e poate ateu.
Daca nu ateu atunci ce e!? de fapt zice ca religia e un gunoi dar accepta titlul de Sfant la Sf. Nicolae...aaaaa...nu mai inteleg nimic

| RAY a răspuns (pentru WangLouis):

Antiteist sau deist, panteist, non religios, satanist, un om rational nu se comporta asa sa fim seriosi

| WangLouis a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg daca imi dai dreptate sau daca nu. Daca nu, nu inteleg de ce, el a cerut doar parerea si eu i-am dat-o exact cu aceeasi fisa.

| RAY a răspuns (pentru WangLouis):

Nu isi dau dreptate ca sigur e ateu, in rest mie nu-mi place limbajul vulgar

| Idontcare69 a răspuns:

Pai fiecare cu parerea lui, nu te condamnă nimeni daca tu crezi asa. Si eu cred ca religia manipuleaza oamenii intr o oarecare masura, si ca, la fel cum ai zis si tu, mintea umana rămâne activă la infinit.

| xFlo a răspuns:

Da,religia e o forma de manipulare happy Vor sa te manipuleze sa fii un om bun, corect, sa nu ii inceli pe ceilalti si sa-ti respecti aproapele

| Lorhan a răspuns:

Iisus Hristos nu ne-a chemat sa fim prosti si religiosi, ne-a chemat sa fim credinciosi! Tu ca om poti sa alegi ce doresti si sa crezi fix in ceea ce vrei tu deoarece Dumnezeu a facut cadou omenirii liberul arbitru, insa trebuie sa te gandesti bine ce faci cu acesta. Nu prea sunt convins care-i crezul tau, dar daca esti in conflict cu religiile si nu mai stii in ce sa crezi in ziua de azi, eu te invit doar sa fii credincios in Iisus Hristos si sa-l accepti in inima ta ca Domn si Mantuitor personal pentru ca doar prin El vei putea fi salvat si doar cu El vei avea o viata mai buna (cu incercari, desigur) pe Pamant. Nu stiu daca ai vreo credinta in Cuvantul lui Dumnezeu si anume Biblia din care vreau sa citez un verset foarte important: "Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine." - Ioan 14:6. Nu lua cuvantul Domnului ca pe o forma de manipulare, cerceteaza intai, asigura-te ca totul este fals, incearca sa-l cauti pe Dumnezeu cu adevarat pentru ca in Ieremia 29:13 scrie: "Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." Calea spre mantuire este credinta, in primul rand trebuie sa crezi in Iisus Hristos, singurul fiu al lui Dumnezeu care a murit pentru omenire deoarece in Ioan 3:16 scrie: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.", deci tot ce trebuie sa faci este sa crezi! "Pavel si Sila i-au raspuns: Crede in Domnul Iisus si vei fi mantuit, tu si casa ta." - Fapte 16:31. Nu te rataci, raul suprem nu suntem noi, ci acela care incearca sa ne controleze pe noi, vrajmasul nostru si al cerului. Daca tinzi mai mult inspre filosofie, cauta si intereseaza-te sa vezi ca pana si cei mai mari filosofi si oameni de stiinta ai lumii, acceptau prezenta unui Dumnezeu.

Sunt un om normal, nascut in religia crestin-ortodoxa, dar am credinta in Sfanta Treime (Tatal, Fiul si Duhul Sfant). Daca cel putin te-am pus pe ganduri si ti-ai pus un semn de intrebare din tot ce ti-am scris, eu ma simt multumit, pace omule!