Apache
| Apache a întrebat:

Esti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
| JoJo a răspuns:

Solutia este sa-i sterilizeze, nu eutanasierea! Odata ce vor fi sterilizati toti, nu se vor mai inmulti...si peste ceva ani nu vor mai fi caini de strada. E o prostie eutanasierea lor, nu are nimeni niciun drept sa-i omoare!

91 răspunsuri:
| Rush a răspuns:

Niciodata,@gizaz esti un ratat, mai bine sa ii bage intr-un adapost ceva in loc sa ii omoare...dar asta e lumea, rea pe scurt.

| LaLaura a răspuns:

NU, nu sunt de acord, sunt de acord cu sterilizarea, odată sterilizată femela nu mai intră în călduri iar masculii nu mai au de ce să fie agresivi, și în principiul câinii o să moară de moarte bună ori din accidente. Câinii vagabonzi au rezultat din prostia oamenilor când i-au aruncat în stradă când s-au mutat în oraș sau nu au mai vrut să-i îngrijească,sau când nu au mai avut nevoie de serviciile lor dar na așa-i omul, așa își repară greșeala și așa mulțumește ( dă vina pe câine ca na, el nu poate să riposteze). Halal omenire dacă ne bucurăm că omorâm. ( Și avem banii de campanie politică, tot ce ține de politică, dar n-avem banii pentru a ne face oameni, nu bestii, dar na, Rom rămâne în urmă la orice, alte țări au banii de necuvântătoare și nu se plâng că le dau boli, dar na, gândirea nostră de român)

| Ţepeşu a răspuns:

@Gizaz esti varza.

| TheFreak a răspuns:

La urma urmei, sunt si ei fiinte nu?

| DontHaveANamee a răspuns:

Nu! E cea mai mare porcarie. straight face. Adică frate, şi câinii sunt fiinţe.

| amicool08998 a răspuns:

Nu eventual sa-i sterilizeze sau sa-i duca intr-un adapost

| V3ra a răspuns:

NU categoric, ar trebui luati si dusi la un adapost, in niciun caz omorati! sunt si ele niste suflete totusi!

| ProjectJackpot a răspuns:

Majoritatea au un IQ sub medie pe aici!@Apache, buna intrebare. Si da, sunt de acord.Nu de alta, dar am simtit-o pe pielea mea, cand imi plimbam cainele pe afara...

| Dragosh_8212 a răspuns:

Eu sincer da. cainii si asa sunt vai de capu lor, alungati de stapani iresponsabili sau pur si simplu fug.caini vagabonzi adesea formeaza haite care ataca oameni chiar si copii... eu am vazut la stiri cateva cazuri in care au murit si oameni. decat sa fie omorati de golani sau sa fie calcati de masini eu zic ca e mai bine asa. problema cainilor vagabonzi nu cred ca o sa fie vreodata rezolvata sad @jojo stii doar ca nu va fi posibil acest lucru. numarul lor este foarte mare si avem oameni care lucreaza de mantuiala doar ca sa castige un ban si sa se faca ca muncesc.

| Dragosh_8212 a răspuns:

@kronstadt ce ai ma crizatule cu bietul om? ai probleme cu nervii? du-te si da-te cu capu de pereti daca ai nervi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosh_8212):

Are ceva cu toti cei care primesc mai multa atentie si beneficii decat el, nu te obosi sa ii faci morala.

| Pawy a răspuns:

Nu prea...si cainii au suflet si sunt vii.worried

| CutenessOverLoaded a răspuns:

. puteam pune orice poza. una cu un caine agresiv, care sa impinga lumea spre arme si munitie, sau un catelus dragut cu privire tulbure, sa ne umezim toti obrajii. dar vorbim de ceva foarte clar. asa ca, hai sa fim obiectivi.

. cam greu, nu? observ ca lumea nu mai stie sa fie obiectiva. probabil ca e prea dificil, asa ca nu starneste interes.

. dificultatea vine de obicei din nepasare fata de asa ceva – si aici vorbim de un subiectivism superlativ, gen "daca eu zic ca e important/corect/normal, si eu zic ca asa trebuie facut. asa ramane!" – nu ma apuc aici sa disec ce fel de persoane sunt astea.

. dificultatea mai poate veni din imposibilitatea fizica de a discerne lucrurile – aici vorbim de o minte lipsita de capacitatea de abstractizare, gandire analitica sau cel putin logica. nu ma apuc sa fac calcule si aproximari ale iq-ului.

. cert e ca dificultatea ramane o realitate – una cruda, cel putin fata de mine – persoana care se autodefineste ca find rationala si analitica, pana la sange. o realitate care pare sa domine orice fel de decizie sau comportament individual sau unitar – fie ca ne prinde bine sau nu – ascunsa, de obicei, sub cuvinte frumoase gen "trend", "moda", "cool", etc. o metoda subliminala de control.

. imi dau doua palme, si beau o gura de apa – ca nu cumva sa deraiez de pe sinele obiectivismului – si revin la oile canine. caci de ele voiam sa vorbesc.

. am urmarit toata "ploaia" asta de declaratii, afirmatii, acuzatii, elucubratii. e dificil sa nu o faci, atunci cand e o tematica atat de mediatizata si repede abordata de orice persoana, chiar si tanti Maricica de pe ulita – aia care isi batea cainele in tinerete cand avea chef, si acum urla "rusine" cand aude ca lumea vrea sa ii injecteze mortal.

. sincer, m-a interesat subiectul pentru ca in orasul unde locuiesc – Constanta – asa-zisa capitala culturala, blablabla. sir de complimente si reclama. blabla. cum ziceam, in Constanta e plin de caini comunitari. nu i-am numarat, nu fac comparatii cu alte orase pentru ca nu vreau sa supar pe cineva care sufera mai rau din pricina acestora. dar e plin la Constanta.

. ca mergi la piata, la magazin, la film, la scoala. poti doar sa cobori in spatele blocului – poti sta linistit. vei gasi macar un caine comunitar. acum, cat de agresiv sau periculos poate fi, asta depinde de cine-l hraneste, sau cine l-a batut, etc.

. nu putem considera animalul responsabil pentru comportamentul lui, atat timp cat e "comunitar", ceea ce inseamna ca supravietuieste cum poate, si ce a indurat – sau de la cine – aia e alta problema. astfel ca, nu cautam vinovati, si nu gasim scuze. analizam doar efectele. problemele. si eventualele solutii.

. let the games begin.

pro eutanasiere.

costul – desi se agita lumea zicand ca a eutanasia animalul e mai scump, sa fim seriosi. ca sa il eutanasiezi te costa prinderea, siringa si continutul – ar mai ramane de vazut ce se face cu cadavrele – insa adaposturile, intretinerea lor, hrana animalelor, angajatii (presupunand ca nu sunt voluntari), transport, etc. cine spune ca e mai scumpa eutanasierea e ori naiv, ori vrea sa iti jigneasca inteligenta.
siguranta – nu stiu cati din voi se simt in siguranta sau linistiti cand trec pe langa o haita de caini comunitari. si nu exagerez cand zic haita. trebuie sa marturisesc ca eu am avut destule aventuri la capitolul asta, mai ales in studentie, cand veneam des spre casa noaptea tarziu – adica dimineata – pe jos – ca asa-s studentii – si m-am trezit inconjurat de 8-10 dulai suparati si pusi pe rele. nu-s singurul, si nu se intampla doar noaptea. si probabil nu numai in Sibiu. nu ma incanta in nici un fel legea actuala – care prevede ca hingherii/voluntarii sa prinda cainii "periculosi", ii curata si deparaziteaza, dupa care tot legea ii obliga sa le dea drumul pe strazi. nici logic, nici eficient din punct de vedere al costurilor.
sanatatea – cred ca e evident – chiar si celor care se declara aparatori ai drepturilor animalelor: cainii sunt purtatori de multe boli, cea mai frecventa find turbarea. ca sa nu mai vorbim de efectele cainilor asupra sanatatea umana atunci cand vorbim de traficul rutier.
linistea – mai are sens sa va intreb cati din voi injurati cainii, fie zi sau noapte, care latra fara nici un motiv aparte. doar de dragul de a face galagie? noi daca facem galagie, primi amenda pentru deranjarea linistii publice. cainilor cum le astupam botul? si nu, nu puneti botul ca daca ii hranesti, se face liniste.
estetica – aici ma refer la faptul ca traim intr-o societate civilizata, secolul XXI, capitala culturala, blabla. si nu da bine la ochi – sau la nas – cand treci pe langa un grup de caini nespalati, jegosi, find nevoit sa te feresti de mirosul lor sau de ei, pur si simplu – pentru ca nu stii la ce sa te astepti din partea lor.
control – pana la urma, fie esti ateu, fie esti religios, omul ar trebui sa fie stapanul animalelor. sa detina controlul si sa ia deciziile in propriul interes, sau spre propriul bine, chiar daca dauneaza sanatatii unor animale.
. nu, aici nu vorbim de tortura, chinuit, batut, ci de singura solutie care – din motivele enuntate mai sus, e singura solutie viabila. celelalte sunt doar alternative care neaga adevarul si se vor a dovedi capacitatea umana de a face bine si a fi milos. caci, daca ar fi sa vorbim despre argumentele

contra eutanasiere.

. cred ca singurul care sta in spatele acestor strigate pro-animale este mila. mila pentru bietul animal.

. dar eu nu vad pe nimeni plangand la mcdonald’s cand infuleca hamburgeri, sau lume trista la gratare. nu plange nici o domnisoara frumoasa cand devoreaza piept de pui sau de curcan – pe motiv ca ajuta la dieta. nu isi stropeste nimeni omleta cu lacrimi de crocodil sarate. si, contrar aparentelor, salamul, polesul, carnatul, parizerul, sunca sau micii nu sunt produse vegetariene. si nimeni nu plange cand le cumpara sau le consuma singur, sau impreuna cu familie ori prietenii. si atunci, despre ce vorbim aici, de fapt?

. despre ipoocrizie.

. alegem care animale le salvam – pe motiv ca ne plac, sau nu sunt utile in nici un fel – si alegem pe cele pe care le sacrificam, pentru ca aduc un plus de confort vietii noastre – hrana, combustibil, imbracaminte, decoratiuni. din nou, in mod subiectiv. asa a fost mereu, asa va fi si de aici incolo – asta, pana cand mai avem ce sacrifica sau ce proteja.

. chiar si animalele – zice-se de companie, protejate, care au stapan, au conditii de viata si asigurare de sanatate – chiar si alea, nu au un trai placut. credeti voi ca unui cal ii place sa se catere pe el un prostan, cand ii vine lui chefu’, sa ii dea ghimpi si sa il alerge pana ii rugineste capastrul in gura? sa fim seriosi.

. insa, alegerea acesta ar trebui sa tina cont de costuri – si aici nu ma refer doar la cele financiare. se pare ca eu sunt singurul care are impresia ca s-au schimbat lucrurile. cainele nu mai e cel mai bun prieten al omului. omul a devenit cel mai bun prieten al cainelui. neconditionat, si indiferent de sacrificii. diferite persoane de diferite statuturi sociale striga in favoarea lor – prin intermediul diferitelor trusturi media – cum ca ar fi inuman sa eutanasiem cainii.

. normal ca ar fi inuman. ca doar sunt caini, nu oameni. plus ca daca acest criteriu ar fi stat in picioare, am fi murit acum mii de ani, inghetati, goi pusca, cu doua frunze pe organele genitale. acum, pare-se find mai evoluati, ar trebui sa alegem sa nu mai profitam de pe urma animalelor, si sa le protejam. ca au si ele un suflet, si simt durerea.

. dar dreptul asta, de viata si de moarte, e protejat prin lege. si e subiectiv.

. o lunga perioada de vreme, femeile s-au batut cu pumnul in piept, si au strigat si s-au jelit incercand sa ne lumineze pe noi, barbatii, cei care nu intelegeam. nu intelegeam de ce vor sa legalizeze crima. eu nici acum nu inteleg.

. la 3 saptamani dupa ce o femeie ramane insarcinata, fatul are batai ale inimii. are viata. are suflet. e o persoana. e copilul tau. il simti in tine. si ignori toate astea, si iti rezervi dreptul de a-l omori, pentru a-ti fi tie bine. statul e de acord cu asta, si iti ofera si unealta de a o face – medicul ginecolog – pe care il platesti ca pe un mercenar. isi face treaba, si pleci mai departe si iti vezi de viata.

. iar astea-s tipele alea care au pisicutze si catelushi draguti. rasfatati, cu hainute si zgarda cu pietricele. si urla pe strada sau la tv. sa ne impiedice pe noi, astia cruzi, ca nu cumva sa chinuim bietele animale.

. concluziile ar fi simple.

daca nu esti vegetarian, nu ai dreptul sa comentezi legat de protejarea animalelor;
daca ai animale de companie, nu ai dreptul sa comentezi legat de protejarea animalelor;
daca ti-ai ucis proprii urmasi, nu ai dreptul sa comentezi legat de protejarea animalelor;
daca fondurile vin din buzuznarele mele, nu ai dreptul sa comentezi legat de protejarea animalelor.
. solutia ar fi simpla. mi-a placut ideea aceea cu cei 2%. alegi sa dai 2% din salar – parca, sa ma corectati daca gresesc – unde vrei tu – la SMURD, la o biserica la alegere, etc. asa ar trebui sa fie si in privinta animalelor – a costurilor legate de protejarea acestora. eu refuz sa platesc pentru asa ceva, dar daca tu urli ca vrei sa fie protejate, plateste. eu prefer sa ii dau la SMURD.

. si daca banii colectati de la cei binevoitori si milosi nu ajung, se vine ca s-a incercat. asa ca revenim la solutia viabila – a eutanasierii.

. e corect, e democratic, e subiectiv. si toata lumea e fericita.

| LaLaura a răspuns (pentru CutenessOverLoaded):

Foarte tare prezentarea ta, în principiu mi-a plăcut,dar ai câteva lacune.
Eutanasierea e foarte ieftină deoarece nu îi injectează o doză letală de anestezie (somnifer) ci niște otrăvuri, iar câinele moare în chinuri ( e mai ieftin așa). Eu stau în Mangalia, dar a trebuit să mă mut în Constanța pentru facultate, și când am ajuns în Constanța nu am fost traumatizată de "ceata de câini" care nici nu i-am prea văzut ( cred că era în perioada când femelele nu erau fertile), ci de rromii care se bat în R.T.C cu aurolacii (hai s-ai omorâm și pe ei, dar stai, sunt oamenii, nu ne permite Constituția) sau de șoferii care te calcă pe trecerea de pieton la campuns sau în Mamaia, dar hai să trecem cu vederea că sunt și ei oameni,în fine. Care e faza cu vegetarian? adică, stai,dacă mănânc carne pentru că e o NECESITATE ( carne de la avicola, nu pot să mănânc carne de țară, nu pot să mănânc ceva ce am văzut și acum e în tigaie) asta înseamnă ca nu am dreptul să protejez câinii?, omorâm câinii pentru un IMPEDIMENT, și nu e democratic, în principalele țări din U.E. e interzisă eutanasierea câinilor.dar na, România ne place să facem treabă de mântuială și să fie cu costuri cât mai reduse, nu ne pasă că încălcăm moralul sau credința (nu că aș fi eu credincioasă, dar mulți sunt cei care doresc eutanasierea). În România nu se mănâncă câinii, dar în China da, bănuiesc că ai văzut acel videoclip... cam așa se ajunge și cu eutanasierea, cred-mă că acel câine nu o să stea de bună voie să-l otrăvești. Iar legat dacă ai câine acasă să nu comentezi. te contrazice unu de mai sus care are câine și vrea eutanasierea.
În concluzie, noi avem o mentalitate ciudată, azi ținem cu ceva/cineva. mâine îi aruncăm la gunoi. La început ne-au plăcut câinii, i-am domesticit, adoptat și după aceea i-am aruncat ca în ultima instanță să îi omorâm, e tare rațională gândirea noastră așa ne demonstrăm superioritatea, una fictivă bine-înțeles.

| georgyana98georgy a răspuns:

Nu prea sunt de acord, pentru ca totusi sunt si ei fiinte dar nici sa ii lase asa pe strada ...ar trebui construite adaposturi speciala happy

| blacklife997 a răspuns:

Eu nu as fi de acord
fiindaca ma gandesc ca nu eu le'am dat viata ca sa ai omor!

Kronstadt.ia-o mai usor (parerea mea )

| MissIndependenttt a răspuns:

NuuucryingChiar nu sunt de acord cu eutanasiere mie chiar imi este mila de cainii vagabonzi.Cu toate ca s'au intamplat multe accidente si cateodata unii sunt cam violenti dar sa gaseasca cu totul alta solutie in afara de aceeasta care mi se pare o porcarie.:*

| AdamJensen a răspuns:

Da

| AdamJensen a răspuns:

Amelie _5511 esti prost/proasta poate din 2 in 2 m

| lalalalallll a răspuns:

Nu

| Ancutsa a răspuns:

NU! sa ii duca intr-un adapost sau sa-i sterilizeze.
Dar lumea e rea si nu se gandesc, ca totusi vor omora niste fiinte, care nu gresit cu nimic.

| SummerR a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi! Sincer nu vad alta solutie, bineinteles ca ma pot lamuri cei care au zis ca are trebui sa gasim alta solutie. Mi-o spuneti si mie? Sa-i sterilizam? Daca facem asta credeti ca nu mai musca? Sa-i ducem la adaposturi? waiting. De unde atatea? Traim in Romania! Sunt si ei suflete...mda ...cum se vede ca nu ati fost atacati de ei. Eu sincer am fost si stiu cum e sentimentul : " Mi-am vazut moartea cu ochii! ". Sunteti iubitori de animale? Cand ma mai ataca vreun caine sa sariti inainte mea ca tot le iubiti atat!

| LaLaura a răspuns (pentru SummerR):

Ți-ar convenii să fi condamnată la moarte deoarece majoritatea populației nu își văd de treaba lor și se omoare reciproc? ( nu trebuie generalizăm) în principul câinele atacă deoarece știe că e bine să atace ( de frică, ori că simte ce fel de om ești, câinele are 10000 de ori simțurile mai dezvoltate decât omul). Da, trăim în România, de aceea cred că nu am făcut bine că am intrat in E.U ( nu suntem la rang de U.E, datorită mentalității), În Uniunea Europeană există următorul principiu, odată ce rănești un animal, sau omori, mâine rănești sau omori un om, și de aceea în țările cu un pic de scaun la cap, se face închisoare și ești judecat ( bine cu o sentință mai mică) ca și cum ai omorât un om. Iar dacă ai câine ( animal de companie), și dorești să omori alți câini, ceva nu se leagă... Oi fi avut eu iq-ul mic, dar văd că majoritatea țărilor dezvoltate gândesc cu acest iq.

| SummerR a răspuns (pentru LaLaura):

Deci ceea ce incerci sa-mi spui tu e ca eu gresesc? Siiii...ce ar trebui sa fac daca sunt muscata? Vai bietul caine eu sunt de vina! El doar credea ca il atac, doar atat! Nu te uiti la stiri? Stii macar ce s-a intamplat vara asta? Stii ca au luat-o razna cainii de la caldura si au inceput sa atace fara motiv? Sincer nu-ti doresc raul dar as vrea sa te vad alergata de o haita de caini si apoi sa zici ca sunt nevinovati! Eu mi-am zis parerea, chiar daca pare "cruda " pentru unii, asta e parerea mea si mi-o sustin in continuare!

| LaLaura a răspuns (pentru SummerR):

Mda, ca o glumă, dacă ești negativă, logic că ești tu de vină. Stau de 20 într-un oraș unde sunt destul de mulți câini (castrați, necastrați, pui, masculi, femele), dar nici unu nu m-a alergat sau m-a mușcat sau a mârâit la mine, plus că am fost și în alte părti, am pus mâna pe mulți câini care cică sunt cei mai răi, am și eu bicicletă, dar nici un câine nu m-a mușcat de picior, am câine în casă la bloc de 11 ani, dar niciodată nu m-a mușcat (și stau la 4, mult mai cald decât afară), și te asigur că dacă il/îi înțelegi și treci pe lângă ei fără urmă de răutate îl doare pe el undeva de tine. Da, mă uit la știri, meseria pe care o doresc să o practic îmi impune să mă uit la știrile tembele, da am văzut, dar +/- 10% au fost mușcați nevinovați. Încă o dată nu generaliza, sunt cazuri și cazuri de animale (traumatizate/netraumatizate) cum sunt cazuri și cazuri de persoane, nu îi pune în aceiași "oală". Susțineți părerea așa face orice om, dar încercă să ai mintea deschisă, e bine pe viitor. Și încă o chestie, mi-e frică de un rrom sau de un obsedat sexual, decât de un câine.

| Hombre a răspuns (pentru LaLaura):

Sa te muste cainii si sa dai coltu' cum s-a mai intamplat si copii sa-ti ramana orfani, gandeste la posibitatea asta si pe urma vezi daca te mai pui la mentalitatea mea,. Am zis sa-i castreze si pe sustinatori la misto, de fapt imi arat dizgratia fata de acestia, azi sunt iubitori de caini maine sunt paraciosi, se vaita ca s-a inmultit caini si ii musca, ma lasi cu umanisme din astea canine. rolling on the floor

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Doar în visele tale o să mă muște și o să dau "ortul popii", și mentalitatea și "la miștoul tău" nu cred că are vreo relevanță la întrebarea "Esti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi?" și e hilar miștoul tău, mi-ai luminat ziua, merci.

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Nu cred că fac parte din acea categorie care ai spus-o mai devreme, oamenii ăia nu sunt în sprijinul animalelor ci sunt la fel ca cei care merg la biserică și ora următoare își bat nevestele sau alt păcat susținut de biserică, ăia sunt doar prefăcători, dar că să fie "cool" la momentul respectiv, persoane superficiale sau persoane fără principii, marionete.

| Hombre a răspuns (pentru LaLaura):

Da sunt intru totul de acord, faptul ca suntem la aceast capitol slab organizati in ceea ce priveste adaposturile cainilor de preferat este eutanasierea. Iar daca vrei sa platesti costurile de intretinere tu si iubitorii nu am nimic impotriva. In situatii de extrema urgenta se ia masuri extreme, dar de indivizi pragmatici nu de "iubitorii" care vantura numai slogane.

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Mda, fiecare cu gândirea lui, oricum trebuie făcut ceva ( nu e bine pentru nimeni cum e acum), și oricum o să existe o soluție, sper ca în viitorul apropiat și sper că nu una chiar așa de drastică ( tot noi, poporul o să votăm în circumscripția noastră dacă suntem de acord sau nu cu eutanasierea câinilor fără stăpân, atunci o să se afle adevărul, până atunci vorbe și nimic mai mult). Și nu știu dacă există "indivizi pragmatici" pentru că fiecare om se gândește să-i fie lui bine și fam lui, deci, cade ideea de pragmatic, Româna nu are politică tehnocrată.

| Hombre a răspuns (pentru LaLaura):

In sfasit cadem de acord cat de cat si eliminam disputa neconstructiva, ha ha, imi place chestia cu politica tehnocrata, Romania nu a mai avut politica tehnocraata din vremurile postbelice. toata lumea bulibaseste din 1939 pentru supravietuire si cu politicieni de doi lei, parca sunt crescuti si educati la scoala de hoti si populatia la scoala de idioti.

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Da, dar pentru o politică tehnocrată trebuie și formare și educare corespunzătoare a cetățenilor, și e o politică restrictivă, strică. Și cred că România după abolirea regimului socialist, nu mai are nevoie de așa ceva. Și nu generaliza cu populația, sunt și oameni mai luminați, chiar dacă sunt puțin, iar de politicieni... nici eu nu îi sufăr, dar tot noi i-am ales.

| Hombre a răspuns (pentru LaLaura):

Se subintelege ca nu toti sunt idioti, insa marea majoritate. Da, de o politica restrictiva aveam nevoie in acesta perioda (pentru depasirea crizei in care suntem) dar facuta de oameni cu cap nu de prosti si pe deasupra si cei mai mari hoti. Am un amic infipt destul de bine prin PDL si la un sprit (in vin e adevar) si-a dat mai mult drumul la gura, "La noi la organizarie se discuta numai afaceri personale si se imparte zonele de influenta, cine mai trebuie inlocut din funcitii administative sa punem de-al nostru".
- Si ceva de vreo strategie in legatura cu criza intreb eu.
- Nici o vorba, toata lumea isi urmareste interesul cat este la putere. Aceasta discutie a avut loc anul trecut.

| LaLaura a răspuns (pentru Hombre):

Știu, de aceea nu îmi place politica, și politicienii ( 1% din toți se gândesc și la noi, cetățenii, restul, la ei să le fie bine), dar până la urmă asta e, peste tot e așa, nu numai la noi), Sper, că o să ajungă și cineva la putere care poate 30% să se gândească la binele nostru, sper să nu fie doar un vis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as trece la eutanasierea oamenilor.In fiecare zi cate un idiot atenteaza la portofelul meu, ei raman in libertate pentru ca sunt rasa ce domina deocamdata pamantul.
Dar, de ce nu? am omorat noi si triburi si am ras de pe pamant si cateva localitati, o sa ne oprim la cativa catelusi?
In alta ordine de idei, vad ca iei voturi pozitive daca il injuri pe @Gizăz, ia sa incercam:
-esti un ratat dintr-o specie inferioara ce atarna acum cateva zile de craca unui copac in stadiul de maimuta. Evolutia ta, infectule(e prea soft?) s-a produs brusc, iar creierul tau s-a stins ca un chistoc, pentru ca ai inteligenta mai scurta decat durata unei tigari aprinse.Esti invidios pe un catel, pentru ca n-ai oua la purtator sa treci pe langa un pitbul corcit cu un maidanez, iti e frica si de o pisica...esti leguma frate!
Acum astept rezultatele experimentului "stupizi pentru opinii diferite".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba cu eutanasierea apache-ilor domestici.si cat mai repede.sa nu apuce sa se inmulteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus cumva "eşti"? Să mi te adresezi cu dvs., că n-am ciocnit valizele în gară, în iarna lu' '93! Sau, nu ne mai cunoaştem rangul? De ce postezi cu bună ştiinţă la altă categorie, eşti vreun "jmeker"?
Eşti raportat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in cazul in care este absolut necesar si sunt atat de bolnavi incat asta este singura solutie sau reprezinta un mare pericol chiar si pentru un adapost.
Dar nu... nu sunt de acord cu eutanasierea lor pe degeaba. Eu zic ca e inutil, deoarece de eutanasiat nu ii poti eutanasia chiar pe toti ca nu toti pot fi gasiti. Si asa, continua sa se inmulteasca. Sa nu mai spun de clasicul exemplu: Un copil razgaiat gaseste un puiut pufos de caine pe strada, i se face mila si il adopta, dar dupa cateva zile uita sa il si hraneasca, ca dupa nu mai e asa fain si dragalas. Atunci, il arunca cineva cu prea multe griji si devine alt caine vagabond.

Dar cu sterilizarea sunt total de acord! Asa, nu s-ar mai imbolnavi nici asa repede si s-ar stopa inmultirea lor cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa-i eutanasiem si pe aia care le-au dat drumul pe strazi. Aia care tin caini si nu-i sterilizeaza, apoi arunca puii in strada. Asa scapam si de efect si de cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU...ar trebui sa existe un adapost de animale si ele sunt finte

Răspuns utilizator avertizat
| KiraVonHell a răspuns:

Nu,doamne fereste, nu.

| Benyb a răspuns:

Daaaaa! Pentru cei care au zis nu, eu unu nu ii vad judecand prea mult. Oameni buni, au omorat oameni batrani, copii! Imaginativa un copil care sa fie muscat de caini si voi sa vedeti toata scena.Ce ziceti? E bine? Noi oamenii suntem fiinte superioare.Si in legatura cu sterilizarea,eu unu cred ca ar fi o metoda dar sa-r rezolva in termen de cativa ani.+ ca, cred ca ar costa mai mult si noi "traim in Romania"(saracie).Ce,voi nu mancati carne de porc,pasare,vaca,oaie,etc? Vacile, oile, etc nu fac nici un rau si mor si cainii care au ucis COPII nevinovati sa traiasca?! Sa moara!

| blade77 a răspuns:

Eu sunt de acord deoarece la mine in oras sunt caini multi si majoritatea sar sa te muste (mai ales cei de la blocuri) si nu cred ca ii convine cuiva sa fie muscat de caine si nimeni sa nu faca nimic