| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi agresivi, care prezinta pericol pentru oameni si alte animale, si cu eutanasierea celor foarte bolnavi, pe care boala doar ii chinuie.
In legatura cu ceilalti, ar trebui inceput un program intens de sterilizare, incat in decursul unui an-doi toti cainii vagabonzi sa fie sterilizati. De asemenea, ar fi de dorit ca un asemenea program sa includa si cainii cu stapan, dar nu obligatoriu. Multi stapani si-ar dori ca animalul lor sa nu faca pui si cred ca si ei ar trebui ajutati.
Pe langa asta insa, ar fi nevoie si de educarea oamenilor in legatura cu ce presupune a avea un animal.
Daca la americani si nu numai (ma refer la Africa de Sud) se poate, eu cred ca se poate si la noi. Numai SA VREM!

| anad a răspuns:

In nici un caz! Exista alte metode si masuri care ar trebui luate pentru rezolvarea acestei probleme. Din pacate, cei care au aceasta obligatie, sunt indiferenti si la problemele oamenilor si nici gand sa le rezolve pe ale cainilor!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu sunt de acord cu eutansierea cainilor bagabonzi.Se pot eutanasia numai cainii care sunt bolnavi sau sunt foarte agresivi.

| Arthur a răspuns:

Până acum o săptămână nu eram de acord, dar m-au înconjurat într-o seară vreo trei animăluţe drăgălaşe care mi-au rupt pantalonii şi ar mai fi vrut să-mi facă ceva dacă nu săream un gard, şi acum mi-am schimbat radical părerea.

| MysticWayz a răspuns:

Eu iubesc mult animalele si nu ar vrea deloc...si sincer nu mor de foame toti, deoarece sunt oameni care le dau mancare, mai ales cei de pe la magazine am vazut de multe ori ca ies afara pentru a da mancare cateilor
Mie nu mi-ar placea deoarece sunt majoritatea blanzi si dragalasi... dar sa vedem!

| pyma a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea cainilor bolnavi sau foarte agresivi, dar in rest consider ca sterilizarea e cea mai buna solutie. Dar nu sa se faca o data la nu stiu cati ani...sa se faca sistematic, o data sau de doua ori pe an. Ar putea sa o faca cei care urmeaza Facultatea de Medicina Veterinara, atunci cand fac practica si astfel s-ar mai economisi bani... M a rog, astea sunt vise. Ma indoiesc sincer ca in Romania s-ar putea face si ceva bun si uman.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu, doar castrate femelele (e si mai sanatos pentru ele chiar daca operatia e mai grea ) si izolati in primul rand cei agresivi. Cred ca langa orice bloc ar fi loc de o curticica unde sa fie tinuti si binevoitorii ii pot hrani. Crezi ca noi avem mai mult drept la viata decat au ei? Sau la un teritoriu? Faptul ca oamenii au construit orase nu le da dreptul de a-si insusi acea zona impotriva altor vietuitoare, se protejeaza de ele asta nu inseamna ca nu e un abuz.

| Oanny a răspuns:

Sunt iubitoare de animale, iar eutanasierea sa nu se faca la toti cainii ci la cei foarte rai care nu mai pot fi dresati(daca sar ocupa cineva de ei)si la cainii care sufera de boli, foamete etc si BitterSweet bine ca ai scapatlaughing stiu cum e sa sari dupa un gard cu o haita de caini dupa tinelaughingrolling on the floor

Abh
| Abh a răspuns:

Nu spun ca ar trebui eutanasiati dar ar trebui dusi in adaposturi si sterilizati ca sa nu se mai inmulteasca. Nu e normal sa umble pe strazi, printre oameni.

| sy46 a răspuns:

Sunt de acord cu ideea ca multi oameni ar trebui eutanasiati; enorm de multi caini sunt mai inteligenti decat unii oameniwinking
Eu una apreciez mult mai mult cainii decat oamenii.
De ce ar fi eutanasiati cainii de pe strazi, iar tiganii de pe strazi nu? Cei ce cersesc bani la fiecare colt de strada, cei care omoara din teribilism, cei care au luat violenta in brate...As prefera sa vad un caine care cerseste dragoste, care te roga din priviri sa ii inapoiezi acea calda si sincera sclipire din ochi.Pentru mine nu exista caini rai, ci doar caini care nu au avut parte de afectiune si dragoste pe cat meritau.(facand referire la cainii vagabonzi)

| waXonwaXoff a răspuns:

Caini turbati, care pot musca alti oamneni si sa le de turbarea.

| demonangel37 a răspuns:

Nu sunt de acord recunosc ca trebuie sa mai fie eliminati dar totusi si ele sunt fiinte noi cum ne - am simti daca am fi tratati asa?

| RoxiutzaRux a răspuns:

Nu...pentru ca eu iubesc animalele ...in special cainiiiilove struck:Xlove struck

| lucib a răspuns:

Sunt iubitor de animale, dar sunt de acord, pentru ca este mai bine pentru ele sa moara decat sa se chinuie cu foamea si bolile.

| Christian333 a răspuns:

Daca nu ma musca unu ziceam nu.
Nu ca ar fi durut asa tarez garietura dar la injectie am zis ca innebunesc.

| dailydaisy07 a răspuns:

Mi-e mila de toate animale pe care le vad pe strada si asta e din vina statului si a lipsei de bani ar trebui sa vedeti cum e in italia! deci da sunt de acord!

| NoLoveNoStress a răspuns:

Nu, nu sunt de acord, deoarece sunt si ele fiinte. e ca si cum ne-ar eutanasia pe noi - oamenii. ne-ar placea? - NU. sunt fiinte chiar daca sunt vagabonzi. asta e parerea mea! nu e corect sa-i eutanasieze crying

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Eu sunt de acord, nici nu mai pot sa ies in spatele blocului, ca ma musca maidanezii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de acord dar nici fonduri pentru toti nu sunt si oricum cred ca nu ii eutanasiaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar daca sunt bolnavi, grav raniti...adica daca viata ar fi un chin pentru ei.Altfel nuwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DAAAA! nu-s chiar atat de drac incat sa fiu atat de revoltat daca pe oriunde merg nu dau de o "gasca" de cel putin 4 -5 caini care-s asa de draguti incat imi vine sa iau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de acord cu acest lucru pentru ca iubesc animalele si pentru ca, daca stam sa ne gandim oamenii sunt vinovati pentru ca au aruncat cainii in strada, mai ales pui mici de doar cateva zile.de asemenea nu sunt de acord cu presupusele firme din rom care au grija de animale, sunt foarte chinute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| avatar1 a răspuns:

Si eu sunt iubitor de animale dar daca va plac salvatile nu omaratile

| dorinuta a răspuns:

Un DA hotarat.Sunt chinuiti,iarna sufera de frig, de foame, vara de caldura si de sete.Pentru ei este singura solutie.