| Vizitiul a întrebat:

Eu sper, tu speri, el/ei spera, cu totii speram. In schimb, exista oameni care-si pierd speranta. Credeti ca, speranta este un refugiu, uneori? Explicati. De ce altii isi pierd speranta? Cum vezi viata fara speranta?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Dupa cum am scris si pe blogul meu intr-un articol : Speranta? E glasul meu interior. E lira care imi alina gandurile, ochii, vocea, inima, viata. Speranta este una din marile mele iubiri. Si chiar daca va pleca, la fel ca orice mare iubire, se va intoarce.

10 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Sυиғℓσωєя-Scuza-ma, am pasat din greseala si pe votul stupid. Raspunsul tau este unul folositor. Imi cer scuze.

| Razvan a răspuns:

Isi pierd speranta pentru ca tind prea sus si nu pot ajunge.Si e perfect normal.Pana sa ajungi la merele de aur trebuie sa te multumesti cu un amarat de terci.Pentru binele tau, trebui sa speri rational.Adica sa iti face sperante a caror probabilitate de indeplinire in timp e mare atat timp cat depui munca si efort.Nu cred ca avem aici un reper al unei vieti fara sperante.Toti speram sa mai prindem ziua de maine, sa ne vedem ajungi pe cutare post sau sa ne strangem nepotii in brate

| fabiola a răspuns:

Speranta face parte din formula chimica a combustibilului cu care alimentam motorul vietii.

| ioana_6413 a răspuns:

Eu niciodată nu mi-am pierdut speranţa :X Deşi uneori era în favoarea mea, adică speram şi se îndeplinea, alteori nu, dar nu conta happy pentru mine speranţa moare ULTIMA! şi chiar şi în cele mai dure situaţii eu sper happy

| ioana_6413 a răspuns:

Androgin, no problem happy se întâmplă big grin şi cum spuneam toţi pe aici nu înceta să speri niciodată big grin

| Sorinella20 a răspuns:

Speranta este acea parte din viata fiecaruia ce refuza sa vada partea goala a paharului. Poate fi acea pata de culoare ce refuza sa se amestece cu umbrele vietii, sau de ce nu acea sclipire, acea raza de curaj ce ne ridica adesea din cele mai sumbre clipe.
Ori de cate ori ne simtitm "pierduti", ni se pare ca toate eforturile noastre au fost zadarnice, ca toate idealurile noastre s-au risipit. Speranta e cea care ne aduce in suflete increderea de a continua. Ea ne "sopteste" in momentele de cumpana ca visele noastre se pot transforma in realitati.Cum bine spune proverbul: Speranta moare ultima. E ultimul lucru de care ne putem agata in momente in care ni se pare ca toate nu vor merge ca pe roate, in momentele de incertitudine din viata noastra. O viata fara speranta? Personal, tind sa cred o viata fara speranta e cel putin greu de imaginat, daca nu imposibila, caci viata noastra este un sir de idealuri, planuri, pasiuni, motivatii si actiuni, sustinute de speranta. O viata fara speranta inseamna resemnare, inseamna moartea sufletului, iar fara suflet nu putem trai.

| Laurici :x a răspuns:

Stii cum se spune : "speranta moare ultima"...nimeni nu isi pierde speranta, toti speram mereu, desi, poate credem ca nu o mai facem. Undeva, in sufletul fiecaruia exista un gram de speranta ce nu moare niciodata! iar cei ce nu mai spera cred ca au pierdut totul si nimic din ce si-au propus nu mai pot realiza.Eu una nu incetez sa sper si cred mereu ca se va arata o data-si-o data luminita de la capatul tunelului.winking

| MissSmile a răspuns:

Buna intrebare!
Pai...toti speram, pana la un anumit punct!
Se spune ca speranta moare ultima... dar tot moare, si tot ea iti ramane ultima atunci cand ai "epuizat toate resursele", ca sa zic asa. Deci da, speranta este adesea un refugiu.
Cum vad viata fara speranta? E o intrebare dificila, n-as stii sa-ti raspund straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate o sa sune ciudat dar eu nu sper la nimic.nu cred ca sper.adica cam tot ce imi doream intr-un fel sau altul am realizat ca nu am cum.ma simt dezamagita credthinking dar asa ma simt de cand ma stiu parca; in rpimul rand sunt dezamagita de mine si asta e destul de dureros.nu cred ca nu poti trai fara speranta, poti doar ca nu mai vezi bucurii in nimic. poate doar daca te ia prin surprindere viata si iti daruieste ceea ce nici nu sperai ca vei avea.

| Jack_5106 a răspuns:

Speranta moare ultima...majoritatea speram pentru ca ne place sa ne ''agatam'' de ceva... un lucru, o iluzie, care sa ne dea putere sa trecem mai departe peste unele intamplari nefericite, neimpliniri.
Uneori poti considera speranta un refugiu deoarece sperand ca o sa se intample ceva bun, ca o sa treci cu bine peste unele obstacole din viata de zi cu zi parca te simti mai linistit, mai impacat si astepti sa vina si momentele bune.
Multi isi pierd speranta pentru ca au suferit prea mult, au avut parte de prea multe neimpliniri si nerealizari incat au ajuns sa devina neincrezatori in propriile forte si astfel ajung sa-si piarda pana si speranta.
Viata fara speranta? cenusie rau de tot (nu zic neagra pentru ca eu sunt mai optimist de felul meu ). happy