| AvalohAlyn a întrebat:

Sa mai speram în prezent in secolul nostru ca exista viata după moarte atâta timp cat știința ne zice clar ca nu exista? Eu mi-as dori mult când plec de aici sa ne ducem poate intr-o lume mai buna fără suferință însă știință sustine ca nu exista nimic după, e ca și când scoți un computer din priza în cazul nostru computerul este creierul.Totusi sunt câțiva oameni de știință cum ar fi Raymond Moody,Eben Alexander, Deepak Chopra,Sam Parnia,Dumitru Constantin Dulcan romanul nostru etc care susțin ca conștiința e separata de creier și supraviețuiește morții fizice bazandu-se pe cercetările amanuntite facute asupra oamenilor câte au trecut printr-o experienta NDE( în apropierea mortii sau moarte clinica). Exista și un centru în lume deschis de către un doctor om de știință care se ocupa cu cercetarea,investigarea și analizarea cazurilor de NDE însă marea majoritate a științei spune clar:Scoti computerul(creierul) din priza,ecranul devine negru și nu mai arata nimic.
Oare asa sa fie?
Cine sa aibă dreptate?
Totuși eu mai am speranța că Iisus ne-a zis ca exista viata după moarte și Iisus ni e oricine.
Însă marea majoritate a oamenilor și acum nu ma refer doar la oamenii de știință cred ca după moarte nu mai e nimic,e un somn veșnic.
Acum,va întreb pe voi, cine credeți xa are dreptate?
Sau ce e după moarte?
Sa ne punem speranta ca exista o lume mai buna fiind atâtea suferințe și incercari pe Pământ și mai ales luandu-ne după relatările celor ce au trăit o experienta NDE? Sau cel mai probabil nu exista nimic?
Dacă nu exista nimic, de ce am apărut? Care este sensul vietii? Venim de nicăieri și ne ducem către nicăieri?
Totuși eu cred în viata după moarte și sper cu tărie ca ne așteaptă o alta dimensiune, un alt plan, o alta lune, mai buna dat fiind faptul ca nu mai suntem frânati de limitările corpului.Vezi și cazurile de decorpiralizari sau vise lucide cum i se mai spun în care oamenii ies din corp și se vad de sus, cum stau în pat și dorm.Si aceasta poate fi o dovada a vieții după moarte precum si experientele NDE.Si mai avem și scrierile religioase, filosofice și spirituale, ce a spus Iisus etc deci sunt multe dovezi și pentru viata după moarte.Nu s-a ajuns la un co sens și nimeni nu știe 100% ce este după, dacă mai e ceva sau nu.Insa sunt semne,anumite asa zis dovezi și pro și contra iar speranța moare ultima. Poate nu se oprește totul la viata asta. Poate mai exista și alte dimensiuni,planuri,locuri, universuri sau poate exista multivers. Oricum fiecare dintre noi va afla răspunsul acesta cu siguranță, când vom muri.
Pana atunci, sa trăim cu speranța și sa incercam sa ne bucuram de viata aceasta, zic eu

Voi ce ziceți? Ce sperați? Ce credeti cu privire strict la acest subiect?

Sa mai speram sau nu?

Totuși, se zice ca speranta moare ultima deci sa speram, totuși.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul și iadul sunt lucruri complet reale. Dumnezeu e singurul Dumnezeu adevărat și El nu minte. Dacă El spune ca exista viata după moarte, exista și punct. Pot spune oamenii de știință ce ar spune, nu au cum sa dovedească ca au dreptate. Sa nu mai zic de acele marturii în care oamenii au fost răpiți ori în rai, ori în iad și l au descris când s au întors pe pământ. Oare toți sa minta? Și cum sa se fi vorbit TOȚI între ei sa dea descrieri atât de asemănătoare dat fiind faptul ca de zeci sau sute de ani oamenii au văzut raiul sau iadul și nu numai romani, mai mulți oameni de mai multe naționalități care nu se cunoșteau între ei. În plus, un om când vede ceea ce vede, îți dai seama din felul în care vorbește dacă inventează sau spune ce e real, ceva simțit pe propria piele

| bookofknowledge a răspuns:

Sunt multi cercetatori care au fost credinciosi:crestini, musulmani si asa mai departe, altii credeau ca daca exista Dumnezeu, nu e unul din religiile lumii. Deci cu toate ca ai crede ca stiinta se bate cu religia, multi cercetatori au incercat sa gaseasca cale comuna si sa explice stiinta cu ajutorul religiei, multi inca incerca sa dovedeasca ca religia nu e SF, ci faptul ca oamenii nu inteleg cine e Dumnezeu, si stiinta nu il contrazice.
Deci daca unii zic ca stiinta contrazice pe Dumnezeu, trebuie sa cauti argumente in care arata ca nu l contrazice.
Si aici de obicei se cam bat cap in cap si credinciosii si ateii, ateii iau argumentele ca prostii, si crestinii iau contraargumentele ateilor ca fapt ca ei nu vor sa asculte, nu le pasa, sau doar cauta sa cauta sa cotnrazica biblia, si am gasit pe net persoane care gaseau argumente biblice bune, dar dupa sunt intrebati special ca sa se lase de religie, fie cu intrebari care putini crestini le inteleg, fie cu intrebari care ei nu vor sa inteleaga raspunsul: de exemplu cine l-a creat pe Dumnezeu, si daca ii spui ca a existat in afara timpului si de asta nu are nevoie de creator, o sa ti comenteze ca nu are sens, totul trebuie sa fie creat, si daca spui ca nu totul, incearca sa te convinga ca nici universul nu are nevoie de creator, sau ca ceea din ce era creat universul, si acel ceva nu avea nevoie sa fie facut, poate chiar era un univers si unii probabil ar putea spune ca merge la infinit, fara un timp 0.
Teoria big benului a fost introdusa de un preot catolic, nu de un ateu, si uite cum anume se folosesc ateii de ea ca sa spuna ca biblia nu e adevarata, ceva spus de un credincios e folosit impotriva bibliei.
Eu nu vreau sa ma iau de atei, sau de musulmani sau de alti crestini, fiecare crede ca are dreptate, si isi spune punctul de vedere, si trebuie apreciat in felul lui(am spus apreciat, nu sa le dai dreptate).

| Darius50boss a răspuns:

Raiul exista, oamenii de știință zic minciuni că nu este Dumnezeu

| Darius50boss a răspuns (pentru Darius50boss):

Unii oameni de știință