| Inferno a întrebat:

Exista anumite lucruri,care prin definitia lor, sunt ascunse cunoasterii stiintifice, un exemplu ar fi sufletul.
Daca sufletul este un sistem cumulativ de monade, o monada fiind obiectiva si ideala ( drept urmare lipsita de masa, sarcina tare,slaba si electrica), atunci vorbim de un numen, deci de rationamente a priori filosofice.
Asta ar insemna ca sufletul este esentialmente o problema de natura apriorica, neputand fi solutionata decat prin ratiuni filosofice dar nu stiintifice.
Stim ca in filosofie lucrurile sunt si corecte si gresite, iar ceea ce este dovedit ca fals printr-un rationament este, dovedit ca adevarat prin alt rationament.
Intrebarea este:
Poate filosofia sa rezolve problema sufletului, sau orice alta problema?

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde cum defintesti sufletul...

Sa spunem ca oamenii inventeaza teleportarea si ca sa ajungi din punctul A in punctul B tu esti distrus prima oara si la destinatie este produsa o copie exacta a ta, atom cu atom, impuls electric cu impuls electic, implicit amintire cu amintire.

Acum spune daca acea persoana creata in punctul B esti tu.
Arata ca tine, are aceeasi imbatranire genetica ca tine, aceelasi amintiri ca tine...nu este nimic care sa va diferentieze.
Si totusi nu esti tu.

Deci, este ceva care te face unic? Daca da, atunci atunci poti considera acel ceva,, suflet,,.

| Biggiesan a răspuns:

Nici Kant nu a putut sa o rezolve pe cale rationala. Dar in filosofie se poate specula si delira in voie, oricum nu se prind prea multi.

| Mădă0611 a răspuns:

Filosofia poate rezolva orice :)), Ainştain parca a zis ca imaginatia te poate duce oriunde, dar ratiunea te duce din punctul a in punctul b.

Citeam azi si vad ca a pus cineva link-ul la religie: http://www.descopera.ro/......l-stiintei
Daca ai depasit stadiul cu "creierul doar raceste sangele", e posibil sa te prinzi, ca filosof, ca sufletul nu exista cand vezi ca cineva care s-a lovit destul de puternic la cap incepe sa fie alta persoana, sau poate inventezi ca lovitura a aruncat sufletul afara din corp si fiind gol a intrat altul, de asta e alta persoana. :))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Al dracu rau de tot nea Ainştain asta laughing ma intreb daca atunci cand a sustinut ca ratiunea te poate duce din punctul A in punctul B, aceeasi ratiune poate continua pana in punctu G? tongue

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu stiu daca filosofia, insa psihologia transpersonala o face.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru OOOLEOOO):

''Psihologia transpersonală extinde cercetarea psihologică a
persoanei până la dimensiunea spirituală a existenţei, punând accent pe
studiul "stărilor" şi proceselor prin care oamenii pot experimenta legături
profunde cu interiorul Fiinţei (Sinele), depăşind conştiinţa Eului. PT este
cea mai nouă orientare sau ramură a psihologiei universale, fiind
considerată a IV-a forţă, din punct de vedere istoric''

Trans- dincolo/peste
Personalitate - sper ca sti ce inseamna :)

http://www.scribd.com/doc/17719245/Psihologie-Transpersonala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte de prin clasa uinspea sau cam asa ceva, un nene pe numele sau Aristotel sustinea sufletul este principiu al vieţii si al inteligentei, cu toate ca unii au sa ma certe ca sunt antic si de demult, poate ca gresesc si va rog sa ma iertati. Filosofia poate fi folosita si in a manipula oameni nu doar asi da cu parerea precum ca sufletul tinea de vechi si ca el exista doar in conversatiile purtate intre noi deoarece nu ne putem elibera de expresii mai vechi, chiar daca pentru unii nu au nici o logica

| Buresbista123 a răspuns:

In primul rand suflet nu exista poate inima sau probleme emotionale, filosofia nu rezolva nimic ci este drumul care te duce pe tine spre o concluzie spre adevarul tau, iti permite daca ai o minte deschisa sa poti sa ti faci o imagine...

| BloodyRock a răspuns:

Filosofia poate propune solutii, poate pune probleme. Nu le rezolva cu adevarat, nimic din ceea ce are legatura cu omul nu poate rezolva problemele ce depasesc ratiunea. Ele au o rezolvare doar in irational - care nu poate fi atins de simturile umane si care nici nu se bazeaza pe aceleasi legi ca ratiunea.