| WR104 a întrebat:

Exista infinitul? Ce este el?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Tot in matematica exista, da. E o valoare abstracta, absoluta in marime, ce nu poate fi epuizata sau egalata (de o alta valoare distincta). Axa numerelor naturale, de exemplu, este nelimitata in dimensiunea ei, deci infinitul exista ca o valoare aici, care desemneaza limita axei (numerele merg pana la infinit).
In arealul abstract, infinitul exista, in lumea reala, concret, nu se stie si e foarte probabil ca nici macar sa nu se poata sti daca exista sau nu (decat poate dupa cum spunea si Einstein, la nivelul prostiei umane infinitul exista).

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Impropiu spus "exista?", el este.

| NoChanceForUs a răspuns:

Eu zic că nu există!
Adică ce, dacă te apuci să numeri nu dai de un capăt al șirului?
Serios acum...de ce întrebi?

| NoChanceForUs a răspuns:

Mi-ați dat stupid, deși era clar că e ironic.

| georgesur a răspuns:

Se pare ca Albert Einstein ar fi spus:"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in legatura cu primul"

| WR104 explică:

Ok, multumesc pentru raspunsuri.Pentru discutii mai profunde pe acesta tema http://universulnecunoscut.foroactivo.com

| Enigmă a răspuns:

Infinita e prostia omeneasca.
Numai bine!

| kanajambe a răspuns:

Tot ce nu pot gandi eu e infinit happy
Infinitul e un traseul in forma de cerc, zic eu

| Ion a răspuns:

Acum am terminat tema si era cu infinit si mai multe. infinitul nu este un numar, deoarece poti numara cum se spune la infinit. infinitul simbolizeaza un nr abstract, atat de mare pentru mintea noastra incat nu il putem percepe. ceva in genul 10 la puterea un milion iar milionul acela sa fie ridicat si el la randul sau la un milion. deci semnul asemanator acestuia ~ este doar un simbol al unui nr nu un numar in sine. cam cum este x sau n.

| demicsabi a răspuns:

Da, inseamca oricat de departe ar fi, se mai poate adauga o infinitate happy

| DexterM14 a răspuns:

Infinitul este nesfarsitul.Ca si cum ai lua un pahar gol si sa pui apa in el, dar sa nu se umple niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| IºÑuTzZ a răspuns:

Tot in matematica exista, da. E o valoare abstracta, absoluta in marime, ce nu poate fi epuizata sau egalata (de o alta valoare distincta). Axa numerelor naturale, de exemplu, este nelimitata in dimensiunea ei, deci infinitul exista ca o valoare aici, care desemneaza limita axei (numerele merg pana la infinit).
In arealul abstract, infinitul exista, in lumea reala, concret, nu se stie si e foarte probabil ca nici macar sa nu se poata sti daca exista sau nu (decat poate dupa cum spunea si Einstein, la nivelul prostiei umane infinitul exista).