| DorelSudoru a întrebat:

Cum definitii infinitul?
Credeti ca exista ceva fara sfarsit?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
24 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cum "definitii"?
Şi te-aştepţi să-ţi răspundem serios?

| NoChanceForUs a răspuns:

@Dey,imi place ce ai zis cu Einstein, numai ca el vorbea despre prostia umana ca este infinita, nu despre univers cum spui tu.happy Cat despre dumniezo...mai bine o las balta cu argumentarea in zadar.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Infinit inseamna ceva fara sfarsit. Atata timp cat nimeni nu a putut demonstra existenta limitei spatiului infinitul exista.

| AG a răspuns:

Infinitul.hmm. Ma gandesc intai la Univers, apoi ma gandesc la lucrurile carora nu le pot gasi sfarsitul. Asta e infinitul pentru mine, acele lucruri carora nu le poti gasi sfarsitul.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Da,Dumnezeu

| Enigmă a răspuns:

Dumnezeu!
si.
Prostia omeneasca!

Bafta:]

Răspuns utilizator avertizat
| Teils a răspuns:

Eu as defini infinitul pur si simplu, ca o valoare fara sfrasit, fara o ultima cifra, fara o aproximare exacta. Da, cred si pot sustine si teoria ca e ceva fara sfarsit happy

| DudaYeah a răspuns:

Da, exista. si Acela este Dumnezeu. Dumnezeu nu a avut inceput si nici nu va avea sfarsit. poate unii nu pot intelege. "cum adica nu are sfarsit?" se pot intreba unii. dar mintea noastra e limitata ca sa cuprinda INFINITUL. definitie scurta : infinit=Dumnezeu

| Dey_9165 a răspuns:

Imi place mult ceea ce a spus Einstein despre univers si infinit: "Universul si prostia omeneasca sunt infinite, dar in ceea ce priveste al doilea lucru, nu sunt asa de sigur!". Parerea mea este aceea ca infinitul il creem noi, prin nestiinta. Daca am sti sa numaram foarte mult, daca am sti totul despre univers, daca am sti totul despre Dumnezeu, atunci am vedea ca toate au un final. Nu poate exista ceva fara sfarsit.Lumea asta este Dumnezeu! Chiar daca nu se va sfarsi in timpul vietii, dupa moarte tot ajungem la judecata, tot vom afla capatul, il vom afla pe Dumnezeu.

| Dey_9165 a răspuns:

@NoChanceFor Us imi pare tare rau ca nu ai inteles ce a spus Einstein.Tocmai ca e posibil ca prosia omeneasca sa fie finita...

| Dia a răspuns:

Infinit inseamna ceva care nu are margini, limite, nesfârşit, nemărginit, nemăsurat. happy
şi Da! Dumnezeu este fără sfarşit happy. adica el este fara inceput si fara sfarsit. happy

| terts a răspuns:

Ca tot am dat si eu de intrebarea asta pe cat de simpla pe atat de impresionanta, parerea mea e ca acest subiect nu are rost sa fie dezbatut cu ratiunea actuala, si doar cand esti beat sau drogat poti gandi normal problema asta, asa treaz nu poti.ah si inca ceva, eu sunt beat acum laughing deci ce pot sa zic e ca mie cel mai greu lucru cu care ma bat de vreo 4-5 ani incoace e sa-l inteleg pe dumnezeu. si oricat de greu as incerca nu pot, tocmai pentru nu trebuie, trebuie doar sa accept ca exista si atat, degeaba ma zbat sa-i aflu secretele parerea mea, dar, nu numai ca el este infinitul, dar tot ce exista, nu ar exista din nimic, dumnezeu pe care il stim noi, entitatea, creatorul, e un spirit, ce nu poate fi vazut, si el e motivul acestei existente, e normal fratilor, cum poate aceasta lume, univers, exista, din nimic? ganditi-va ce era cu universul acum 32094832409328402934823094823940 triliarde de ani, va dati seama ce am zis? Deci ma opresc ca dumnezeu e sefu, infinitul, care n-are sfarsit, si, ca pe pamantul asta, viata, depinde de noi, dupa cum vedeti pe el il cam doare in ****... nu vreau sa-L jignesc si sa instig la rele dar asta e adevaru, pai spun si o acum na ca m-am dezlantuit, cum vrei sa te gandesti ca el e Binele cum se zice, uite-te la copii nascuti cu malformatii... la bebelusii morti la 1 an din neglijenta parintilor, la executarile prin decapitare care le fac teroristii, la crematoriile din WWII cand ardea lumea, vedeti? el nu e chiar binele cum se zice, el e judecatorul, niciodata nu are rost sa-L intrebati ``de ce asa doamne?``pentru ca raspunsul parerea mea e ca asa a fost voia lui, si n-aveti ce sa-i sugeti. ***. parca incep sa deviez, imi revin din betzie, sper sa nu, deci inchei. dumnezeu e infinitul, dar incercati sa nu va ganditi mult la asta pentru ca parerea mea, e ca, el te-a dat pe pamant ca sa-ti traiesti tu viata, sa te bucuri sa razi sa alea alea, nu sa-l descoperi pe el.pff gata atat am avut de zis, doamne-ajuta;] off PS n-am pomenit nimic de dracu, de rau. daca pe Dumnezeu abia il inteleg, ce dracu sa mai zic de dracu asta? asta probabil e un spirit p care dumnezeu l-a inzestrat cu puteri si asta l-a tradat, *** parca suna a poveste de copii mici asta, mai bine nu-l mai bagam in text.

| Cezar a răspuns:

Da. puneti intrebarea. cat poti numara? Pana la cat?! Este vreun sfarsit
De exemplu spatiul, universul. cat de mare crezi ca este?! Este vreun sfarsit?!
Si daca mergi, si tot mergi. pe aceasta planeta. unde e sfarsitul planetei?!//. (Infinit)
Sper ca te-am ajutat.
(Like A G6)
Pa Pa.

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu ma bag la definitthinking Poate si definitia este infinitawhistling.
Da,existabig griniscutiile contradictori.,numaratul, universul, prostia omeneasca...

| CookieșiParty a răspuns:

Da.Numerele,Universul...Si prostia omeneasca!

| Lina_4442 a răspuns:

Infinitul este ceva care nu are sfirsit, care nu-i poti vedea finalul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi... Eu cred că infinitul este ceva fără sfârşit, ce nu se va termina niciodată. Fundă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infinitul este ceva fara margini. Dumnezeu este infinit si nu are inceput si nici nu va avea sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbim despre infinit, incercam sa il definim, insa in realitate noi oamenii habar nu avem ce inseamna. Ne place sa ne jucam cu cuvintele...

| Mystyk a răspuns:

Numaratu la infinit...happy

| Rebecca_5481 a răspuns:

Pentru infinit nu exista o definitie precisa, pentru ca nu se poate simti in mod palpabil. Gauss spunea despre el ca este o aberatie, primul care si-a pus problema in mod riguros asupra infinitului a fost Georg Cantor, fondatorul teoriei multimilor. pe scurt, se poate demonstra usor ca multimea numerelor naturale este infinita, si apoi se pune intrebarea: mai sunt multimi infinite? si se da exemplul clasic: nu stiu sa pun mana pe infinit, dar stiu sa compar doua multimi infinite. sa ne imaginam o sala de teatru in care vrem sa vedem daca sunt la fel de multi spectatori cate scaune exista. ii luam pur si simplu pe spectatori si ii asezam pe scaune, si daca raman in afara o parte din ei, atunci sunt mai multi spectatori decat scaune, si invers. insa daca se ocupa toate scaunele si nu mai sunt spectatori in picioare, numarul de spectatori este egal cu numarul de scaune. pe principiul acesta merge compararea de multimi infinite. se defineste conceptul de functie bijectiva (adica ocuparea unui singur scaun de catre un singur spectator, prin analogie) si in loc sa se numere infinitul, se compara cu un alt infinit. si cu ajutorul acestor functii bijective se poate arata ca sunt la fel de multe numere naturale cate numere impare exista, si cate numere rationale exista. dar...sunt mai putine numere naturale decat cele reale. deci exista un infinit mai mare decat alt infinit, ceea ce a facut motivul unei depresii serioase pe care a avut-o Cantor, din cauza faptului ca aceasta idee era considerata de ordinul teologiei. se pot spune astfel multe lucruri despre infinit, dar o definitie nu a fost data, pentru ca nu il simtim, nu il putem numara. il putem doar compara. s-a dat insa in logica matematica si o definitie a infinitului, foarte tehnica, pe care nici un matematician experimentat nu o pricepe cu usurinta. insa lucrurile sunt inca instabile. e o intrebare deschisa si sunt curiosa ce raspunsuri vor mai veni

| Alessandro_4870 a răspuns:

5 este o aproximatie buna pentru infinit laughing

| eli1eli a răspuns:

Inceputul fara sfarsit