| WolfyAngel a întrebat:

Exista rasa de lupi Alpha? Ca ma bate un prieten la cap ca zice ca alpha e o rasa eu stiu ca grupul Alpha este formata din un lup si o lupoaica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea rasa de lupi.
Fiecare haita de lupi are un conducator si este numit lup Alfa conducatorul acelei haite de lupi.

| WolfyAngel explică (pentru Ioandelasal):

Mersi acum pot sa-i zic prietenului meu ca nu este o rasa ca tot ma cert cu el

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfyAngel):

Te certi cu prostul? Bine, nici tu nu vad ca esti prea rasarit. Puteai gasi din scurt pe net: https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_(ethology)

| Inferno a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Nu exista o asemenea rasa de lupi."
De fapt lupul alpha in sine nu exista.
"Fiecare haita de lupi are un conducator si este numit lup Alfa conducatorul acelei haite de lupi."
Asta este doar un mit.
Insasi biologul care a ajuns la concluzia asta eronata a fost cel care, ani mai tarziu, a demistificat totul.

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Ai numele wolfy și nu știai asta?

| WolfyAngel explică (pentru RobertMoon):

Daca nu citesti intrebarea bine csf am zis sal lamuresc pe un prieten ca ma bate la cap ca alpha e o rasa.