| blondissima a întrebat:

Exista tristete, sau e doar lipsa bucuriei?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Sint doua stari care se succed una pe alta avind drept stare atenuanta intre ele melancolia.Esti trista pui mic si plapind?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Lipsa bucuriei nu e acelaşi lucru cu tristeţea. Sunt două stări diferite.
Nu putem să fim non-stop bucuroşi, dar asta nu înseamnă neapărat că suntem trişti.
Dacă vei căuta în tine, vei găsi mii de exemple.

| Vizitiul a răspuns:

Exista bucurie sau e doar lipsa tristetii?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Există ignoranţă, sau e doar lipsa erudiţiei?

| harciog a răspuns:

Imi pare bine pui.Tocmai vroiam sa-ti arat soarele dar nu mai este nevoie.L-ai descoperit singura.O zi buna.

nony
| nony a răspuns:

Exista intrebari, sau e doar lipsa raspunsurilor?

| Leocerba a răspuns:

"Sunt zile când eşti porumbel şi zile când eşti monument", you know?
(si, ca sa dau si un mod de utilizare : citeste versul zambind autoironic)

| blondissima explică:

@harciog, nu sunt trista, citisem candva ca intunericul nu exista ci e doar lipsa luminii. Si ma gandeam acum daca nu-i acelasi lucru si cu tristetea... dar, tristetea are mai multe "niveluri " cand nu suntem niciodata la fel de tristi, intunericul nu.

| blondissima explică:

@Vizi, depinde daca in viata esti bucuros cu mici tristeti, sau trist cu mici bucurii. Nu crezi?

| blondissima explică:

@harciog, Eu ti-am spus ca nu sunt trista. Bine ca acum e clar.winking

| blondissima explică:

@bamse, cu intunericul sunt de acord. E acelasi si nu poate fi masurat ca lumina. Dar tristetea nu-i constanta. Nu suntem niciodata la fel de tristi. Sa fie oare... "nivelul tristetii" si "lipsa bucuriei" direct proportionale?

| blondissima explică:

@Hăgiul, opusul tristetii chiar este bucuria. Opusul fericirii e nefericirea. Si, da, sunt de acord ca mai trist decat tristetea e faptul ca oamenii au uitat ce-nseamna fericirea (asta daca au stiut...).

| Hăgiul a răspuns:

Opusul tristetii nu este bucuria, ci fericirea...iar lucrul cel mai trist nu este tristetea, ci faptul ca oamenii chiar au uitat ce-i fericirea.

| bamse a răspuns:

Intunericul este absenta luminii. Avem generator de lumina, dar nu putem avea generator de intuneric.

Orice lucru negativ este absenta celui pozitiv.

Deci si tristetea, este lipsa bucuriei.

| EuSiCuMine a răspuns:

Exista tristete. bucuria mereu este in noi dar uneori sunt prea dezamagizi / vinovati.etc sa o simtim asa ca apare tristetea

| Schnitzel a răspuns:

Exista. Lipsa bucuriei e cand ai sufletul rece, cand nu nu poti sa razi decat fals, fara motiv, sau cand vrei sa plangi dar nu poti, pentru ca nu ai niciun motiv destul de intemeiat. Tristetea e cand ti se rupe inima si nu mai gasasti puterea sa zambesti

| kattya96 a răspuns:

Asta e cam absurd deoarece lipsa bucuriei se manifesta prin tristete. Este ca un sinonim. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista tristete,exista durere, doua stari inrudite care pot distruge inimi, iremediabil.Si ciudat, dar adevarat:cei care sufera cel mai mult sint oamenii buni si sinceri.Numai bine.