| VaD a întrebat:

Exista un adevar egal pentru toti? Sau adevarul este relativ, depinde de punctul de vedere al fiecaruia?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Percepţia fiecăruia asupra unui adevăr este relativă.
Adevărul este mereu acelaşi, neschimbat.

NOname
| NOname a răspuns:

De cele mai multe ori cam aşa şi vine, Valentina, să ştii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pământul este rotund.
Există unii care sunt ferm convinşi că Pământul e plat (vezi Flat Earth Society). Cu toate astea, Pământul e rotund indiferent de părerea mea, a ta sau a oricui altcuiva.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Wales: vezi că tot dumnezero al tău vede pământul plat susţinut de 4 piloni!

Alekum salam!

| harciog a răspuns:

Nu.Chiar daca este partial vazut de mai multa lume, in nici un caz nu este egal pentru ca este direct proportional cu trairile fiecaruia si nu prea cred ca acelasi adevar sa declanseze in toti trairi la fel de intense.

| wales a răspuns:

Există un singur adevăr egal pentru toți în persoana Lui Dumnezeu, și interpretat diferit în funcție de percepția fiecăruia. Dumnezeu e clar, noi suntem confuzi.

'' Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.'' Ioan 3:17.

| wales a răspuns:

Dragă kongeriket,

Ai dreptate în tot cu o singură excepție; cred că te-ai grăbit puțin și ai inversat rolurile.

| MMihai a răspuns:

Sunt adevăruri absolute și adevăruri relative!
Adevăr absolut = în anumite condiții date, dacă sunt respectate, apa chimic pură, fierbe la 100 de grade Celsius.
adevăr relativ = în România se trăiește bine = trăiesc bine doar cei cărora le prisosesc banii și ăștia sunt puțini în România!= pentru cei prea bogați este adevăr, dar numai în mintea lor!

| miradoniz a răspuns:

Nu știm încăhee hee dar eu cred ca adevărul absolut existahee hee

Elianna
| Elianna a răspuns:

Exista un singur adevar, intotdeauna! Ex: La un cub cu fiecare latura colorata diferit se uita patru persoane. La intrebarea ce culoare are piesa din fata lor, fiecare ar spune altceva, fara sa minta niciunul! Dar este un adevar partial.Pentru a vedea situatia in ansamblu trebuie sa asculti toate partile implicate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărul este unul singur.De cele mai multe ori noi nu ajungem să-l cunoaştem pentru că fiecare îşi vede adevărul său.Fiecare apără adevărul care-i convine, iar totul se schimbă în funcţie de viziunea fiecăruia. Fiecare apără adevărul avantajelor sale.

| VaD explică:

Inseamna ca pe adevarul absolut, neschimbat nu l sesizeaza nimeni din moment ce perceptia asupra acestuia este relativa, caracteristica fiecarei persoane...

| Offelia a răspuns:

Am să-mi permit să nu fiu de acord cu cei care au răspuns mai jos. După părerea mea, totul este relativ. Oamenii sunt atât de diferiți, pornind de la unde și cum au fost crescuți, unde și cum au evoluat, în preajma căror persoane, interesele lor, ambițiile, slăbiciunile. Nu cred că oameni care au așa de multe caracteristici neasemănătoare și unele chiar opuse, ar putea avea același adevăr de urmat, de privit, de dorit de atins. De fapt, totul mi se pare relativ. Nu cred că există nimic stabil, nimic ce nu poate să fie mișcat din categoria "adevăr absolut".